Co może osłabić skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Co może osłabić skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Antykoncepcja hormonalna to jedna z najbardziej efektywnych metod zapobiegania ciąży. Jej skuteczność wynosi bowiem nieco ponad 99 proc. Nic zatem dziwnego, że na całym świecie stosują ją miliony kobiet. Choć tabletki antykoncepcyjne zdają się być gwarancją ochrony przed niechcianą ciążą, należy zdawać sobie sprawę z tego, iż warunkiem ich optymalnego działania jest prawidłowe stosowanie, a więc zgodne z zaleceniami lekarza. Ale to nie wszystko. Istnieją czynniki, które w znaczący sposób mogą osłabić skuteczność pigułki antykoncepcyjnej. Warto się im przyjrzeć, by uniknąć ryzyka zajścia w ciążę mimo przyjmowania tabletek.

Brak regularności

W stosowaniu antykoncepcji hormonalnej bardzo ważna jest regularność. Specjaliści ostrzegają, by nie pomijać dziennej dawki, co niestety zdarza się wielu kobietom. Istotną kwestią jest także zachowanie spójności czasowej w przyjmowaniu tabletek. Warto więc ustalić najbardziej dogodny moment w ciągu dnia oraz ustawić sobie przypomnienie w telefonie, by przyjmować pigułkę o niezmiennej porze, co jest szczególnie ważne w przypadku tabletek zawierających jedynie progesteron.

Wymioty i biegunka

Poważnym zagrożeniem dla skuteczności tabletek antykoncepcyjnych są wszelkie problemy z układem trawiennym prowadzące do wymiotów lub biegunki. Aby mieć pewność, że substancje czynne zostały wchłonięte do organizmu, muszą upłynąć co najmniej 4 godziny od przyjęcia pigułki. Jeżeli w tym czasie doszło do wymiotów, należy możliwie jak najszybciej przyjąć kolejną tabletkę. Jeśli jednak problemy z układem pokarmowym utrzymują się dłużej, aby uniknąć zapłodnienia należy przez kolejny tydzień stosować dodatkowe formy zabezpieczenia.

Antybiotyki

Antybiotykoterapia to znany wróg antykoncepcji hormonalnej. Niestety stosując antybiotyki w czasie przeziębienia lub grypy narażamy się na osłabienie działania tabletek antykoncepcyjnych. Dzieje się tak na skutek zaburzeń w obrębie mikroflory jelitowej, co utrudnia wchłanianie hormonów do krwi. Warto zatem poinformować o tym lekarza, a w czasie stosunku korzystać z dodatkowej formy zabezpieczenia.

Grejpfrut i cytryna

Spożywanie nadmiernej ilości witaminy C, zawartej w cytrynie i soku grejpfrutowym może doprowadzić do spowolnienia metabolizmu wątrobowego estrogenów, co z kolei wzmaga stężenie hormonów we krwi. W efekcie w większym stopniu narażamy się na pojawienie się skutków ubocznych tabletek antykoncepcyjnych, takich jak nudności czy wymioty. Co ciekawe, gwałtowne odstawienie witaminy C również nie sprzyja skuteczności antykoncepcji hormonalnej. Obniża się wówczas poziom estrogenów w organizmie, co zwiększa ryzyko wystąpienia owulacji, a co za tym idzie osłabia efektywność pigułek.

Ziołowe herbatki

Zioła i napary, choć wykazują dobroczynne działanie w zwalczaniu wielu dolegliwości, mogą negatywnie wpłynąć na skuteczność antykoncepcji. Do najbardziej niebezpiecznych, a zarazem powszechnie wykorzystywanych należą m.in. dziurawiec oraz dzięgiel chiński. Dziurawiec ma w swoim składzie herbaty, suplementy diety oraz preparaty uspokajające. Skutkiem spożywania leków czy naparów z ekstraktem z tej rośliny może być obniżony poziom hormonów we krwi aż o 15 proc., co zwiększa ryzyko owulacji.

 

Opracowano na podstawie:

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij