Czy ból może być objawem kamicy nerkowej?

Czy ból może być objawem kamicy nerkowej?

Kamica nerkowa objawy

Kamica nerkowa jest chorobą o tyle trudną do zdiagnozowania, że przez lata może się rozwijać nie dając żadnych objawów (1). To niebezpieczne zwłaszcza w przypadku choroby będącej skutkiem błędów żywieniowych i wynikającej z niezdrowego trybu życia, ponieważ odkładające się kamienie mogą rosnąć w układzie moczowym bez przeszkód, a nawet wręcz ze wsparciem chorego. Błędy żywieniowe, brak aktywności fizycznej i niedobór płynów są katalizatorami rozwoju kamicy (2).

Do objawów zaliczyć można przede wszystkim pojawianie się krwi w moczu, problemy z całkowitym opróżnieniem pęcherza (i związane z nimi częste parcie), a przede wszystkim kolkę nerkową. Ból o charakterze kolki to najczęstszy symptom, dzięki któremu rozpoznawana jest choroba (1, 2).

Atak kamicy nerkowej objawy

Powodujące ból nerek kamienie nerkowe to złogi substancji chemicznych, które wskutek pewnych nieprawidłowości ulegają krystalizacji i odkładają się w układzie moczowym. Atak ostrej kolki nerkowej powodowany jest ruchem złogu (czyli kamienia), a w konsekwencji częściowym (lub nawet całkowitym) zablokowaniem odpływu moczu, co powoduje charakterystyczne dolegliwości bólowe (1, 3).

Kolce często towarzyszą dodatkowe symptomy, takie jak nudności, wymioty, a nawet wysoka gorączka (powyżej 38°C). Jeśli choroba nie zostanie odpowiednio szybko zdiagnozowana, albo pacjent – mimo kolki – nie zgłosi się do lekarza, kamica może wywołać zapalenie, a w konsekwencji nawet bardzo niebezpieczne roponercze (3).

Kamień w nerce ból – jak rozpoznać, że to kolka?

Ból, którego doświadcza pacjent w trakcie ataku kolki, jest zwykle tak silny, że prawdopodobieństwo, iż chory nie zgłosi się z nim do lekarza jest dość niskie. Kobiety określają go często jako silniejszy niż skurcze porodowe, zatem nie sposób zignorować tego typu dolegliwość. Niemniej małe kamienie powodować mogą delikatniejsze objawy, które łatwo zignorować (1).

Istotnym wskazaniem do rozpoznania ataku kamicy nerkowej jest zachowanie chorego i źródło bólu. Objawy kolki (wspomniane wcześniej skurcze, gorączka, nudności itd.) są podobne do objawów wielu innych chorób (np. pękniętego tętniaka aorty brzusznej czy zapalenia otrzewnej). Dlatego warto zapamiętać, że charakterystyczne dla kolki nerkowej są: nagłe pojawienie się bólu w okolicy lędźwiowej (który następnie promieniuje), a także mobilność pacjenta (w odróżnieniu od przypadku objawów otrzewnych, tu chory poszukuje wygodnej pozycji) (4). Przeczytaj szerzej na ten temat na zdrowenerki.expert.

  1. Drabczyk R. Kamica nerkowa. http://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/51945,kamica-nerkowa. Data dostępu: 14.02.2017.
  2. Świniarski P. Profilaktyka kamicy nerkowej. Przegląd Urologiczny 2013; 4(80):26-28.
  3. Pachocka L. Choroby nerek. W: Jarosz M. (red.), Praktyczny podręcznik dietetyki, Ministerstwo Zdrowia, Instytut Żywności i Żywienia, 2010, 293-296.
  4. Ossoliński K. Leczenie kolki nerkowej oraz leczenie ułatwiające wydalenie złogu. Przegląd Urologiczny 2012; 6(76):14-17.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij