Czy można ustrzec się przed alergią

Czy można ustrzec się przed alergią?

Kurz, pyłki roślin, sierść zwierząt czy poszczególne produkty spożywcze – to wszystko może powodować uciążliwą, trudną w leczeniu alergię. A czy można jej zapobiegać? Jak sprawdzić, czy masz alergię? 

Co to jest alergia?

Alergia to nieprawidłowa, nadmierna reakcja układu immunologicznego na określone substancje (alergeny), które organizm powinien ignorować, lecz zamiast tego, traktuje je jak obcy antygen. To prowadzi do powstawania przeciwciał immunoglobuliny E (IgE) oraz do aktywowania mechanizmów obronnych układu odpornościowego. Efektem są różne objawy alergii, takie jak wysypka skórna, kaszel, katar. 

Alergie można mieć na różne substancje, więcej przeczytasz też na Zdroweporady.pl, gdzie możesz dowiedzieć się więcej zarówno o alergiach pokarmowych, jak i o specyficznych czynnikach wywołujących uczulenie. 

Testy alergiczne – na czym polegają, kiedy wykonać?

Do najczęstszych objawów alergii należy ból brzucha, łzawienie oczu, katar, kichanie. Jednocześnie są to objawy typowe dla innych schorzeń, zakażeń, przez co alergik nie zawsze identyfikuje je z reakcją uczuleniową. Jeśli zauważysz, że te same reakcje pojawiają się bezpośrednio po kontakcie z konkretnym alergenem, warto wykonać testy. 

Zanim zostaniesz na nie skierowany, lekarz przeprowadzi wywiad, a także każe obserwować objawy. Na tej podstawie zleci jeden z testów – może być skórny, naskórkowy, czy z krwi. Podczas testów skórnych, wstrzykiwana jest pod skórę mała ilość alergenów i następnie ocenia się reakcję organizmu.

W przypadku testów naskórkowych płatkowych przykleja się odpowiednio przygotowane alergeny do skóry pleców. Natomiast badanie krwi przeprowadza się pod kątem występowania przeciwciał IgE dla konkretnych alergenów. 

Czy zapobieganie alergii jest możliwe?

Tu nie mamy zbyt wielu dobrych wiadomości. Dokładna przyczyna występowania alergii nie jest znana, aczkolwiek często wymienia się predyspozycje genetyczne za kluczowy czynnik. 

A czy możliwe jest zapobieganie alergii? Są na to sposoby, aczkolwiek nigdy nie można mieć pewności, że one zadziałają. Jeszcze kilka lat temu panowało przekonanie, że dzieci powinno się wychowywać w czystości, sterylnych warunkach, co pozwala ustrzec się przed alergiami. Dziś jednak wiadomo, że takie działania mogą zwiększyć ryzyko zachorowania. Natomiast kontakt z zarazkami sprawia, że układ immunologiczny rozwija się prawidłowo.

Przebywanie wśród zwierząt, obecność kurzu i pyłków roślin etc. od najmłodszych lat może uodpornić organizm na te alergeny. Ponadto zaleca się, aby niemowlęta były karmione piersią, gdyż w ten sposób dostarczane są mu ważne dla rozwoju enzymy, witaminy, sole mineralne, a także przeciwciała. 

Odczulanie 

U alergików można przeprowadzić odczulanie, którego efektem powinno być przyzwyczajenie organizmu do kontaktu z daną substancją. Polega to na stopniowym podawaniu wzrastającej dawki alergenu. Trzeba jednak wiedzieć, że może trwać to nawet kilka lat, ponadto nigdy nie wiadomo, czy taka terapia będzie w 100% skuteczna. Nie powinno się natomiast „odczulać” na własną rękę, poprzez niekontrolowane wystawienie się na działanie konkretnego alergenu, gdyż takie działania mogą przynieść dużo szkody.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij