Przyczyny otyłości i wad postawy wśród uczniów

Szkoła to czas, w którym nasze dziecko intensywnie się rozwija i rośnie. Jest to jednak także okres, w którym należy w odpowiedni sposób wpoić mu właściwe wzorce odnośnie tego, jak prawidłowo dbać o siebie.

Nie jest przecież żadną tajemnicą, że nasza pociecha niekoniecznie zwraca większą uwagę na takie sprawy, koncentrując się raczej na przyjemnościach dnia codziennego i nie wybiegając zbytnio myślami w przód.

To naszą rolą jako rodziców jest więc to, by właściwie zadbać o takie kwestie i regularnie kontrolować własną latorośl pod tymi względami, które przecież mają ogromny wpływ na jego przyszłość.

Otyłość i wady postawy – problem cywilizacyjny?

Przerażające jest bowiem niestety to, że wraz z kolejnymi latami rośnie odsetek uczniów, którzy mają problem z nadwagą, otyłością (a także już nierzadko z pojawiającymi się z ich winy chorobami), oraz z wadami postawy i układu kostno-stawowego.

otylosc-i-wady-postawy-problem-cywilizacyjny

Takich spraw absolutnie nie można lekceważyć na tym etapie. Bardziej prawdopodobne jest niestety, że zaniedbanie ich spowoduje, iż konsekwencje w czasie będą coraz poważniejsze, niż że problem rozwiąże się sam.

To, iż obecnie żyjemy w takich, a nie innych czasach, które mają na młodych ludzi pod wieloma względami negatywny wpływ nie oznacza bowiem, że my jako dorośli mamy się temu biernie przyglądać i akceptować to, co się dzieje – wręcz przeciwnie.

Skąd się to wszystko bierze?

Przyczyny otyłości i wad postawy wśród uczniów potrafią być bardzo różne, choć wszystkie mają oczywiście wspólny mianownik, a jest nim niewłaściwy styl życia i nieodpowiednie podejście do codziennych aktywności.

Łączą się one zarówno z niewystarczającą aktywnością fizyczną, jak i niewłaściwym stylem odżywiania, które wzbogacone jeszcze innymi patologiami dzisiejszych czasów tworzą niestety mieszankę wybuchową, a efekty nietrudno jest niestety przewidzieć.

Skąd się to wszystko bierze?

Trzeba tu działać szybko, zanim nasze dziecko wejdzie w dorosłość, gdy te niekorzystne nawyki nie zdążyły się jeszcze w nim odpowiednio utrwalić, gdyż w późniejszym życiu ich wyplenienie może być praktycznie niemożliwe.

Sport to zdrowie, jednak trzeba do niego zachęcić

Wiadomym jest, że regularna aktywność fizyczna, nawet umiarkowana, ma zbawienny wpływ na młode organizmy. Z kolei jej brak może prowadzić zarówno do rozwoju nadwagi, jak i wad postawy i rozwijających się patologii układu kostnego. Niestety, problemem dzisiejszych czasów jest to, ile czasu młodzi ludzie spędzają w świecie multimediów, zaniedbując przy tym ruch.

sport-to-zdrowie-jednak-trzeba-do-niego-zachecic

Trzeba im więc ograniczać ten czas, wprowadzając pewne limity, a zamiast tego zachęcać do uprawiania takiego sportu, które dziecko polubi – nieważne, czy będzie to piłka nożna, siatkówka, pływanie, a może treningi sztuk walki.

Każdy z nich rozwija na swój sposób i ważne jest, by stał się on nie tylko obowiązkiem, a wręcz pasją. Plagą są też zwolnienia z lekcji WF-u, na które absolutnie nie można pozwalać, z wyjątkiem oczywiście solidnych zdrowotnych przeciwwskazań.

Odpowiednie żywienie to maksimum energii i brak problemów

Starajmy się więc przemycać w dietę naszego syna lub córki produkty bogate w substancje odżywcze, witaminy i minerały, a przede wszystkim po prostu zdrowe. Młodzi mają niestety tendencję do wybierania tzw. „śmieciowego jedzenia”, które choć smaczne, powoduje natychmiastowe odkładanie się zbędnych kilogramów.

Dawajmy im więc sporo produktów z pełnego, ciemnego zboża, warzyw i owoców i wartościowych przekąsek, jak na przykład orzechy. Eliminujmy z kolei wszelkie fast-foody, słodzone napoje gazowane oraz rozmaite niezdrowe przekąski typu pączki, wafelki, batoniki, które w organizmach młodych czynią prawdziwe spustoszenie.

O czym jeszcze warto wspomnieć

Choć odpowiednia dawka sportu i właściwa dieta to na pewno podstawa, przyda się także wspomnieć o innych jeszcze kwestiach, który mają niekorzystny wpływ, szczególnie na ewentualne wady postawy naszego dziecka. Jest to na przykład zbyt ciężki i niewłaściwie noszony plecak. Młodzi lubią bowiem nosić go modnie na jednym ramieniu lub zbyt nisko – oduczajmy ich takich zachowań na tyle, na ile to możliwe.

Zmorą jest także niewłaściwe siedzenie – i to zarówno w szkole podczas lekcji, jak i w domu. Pamiętajmy, że krzesło i stolik musi być odpowiednio dobrane, a dziecko właściwie na nim usytuowane i starannie oparte, co niestety przed pewien czas musimy wnikliwie kontrolować i korygować, aż do przybrania właściwych wzorców.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij