Warto pamiętać o regularnych wizytach u okulisty. Dowiedz się, jakie groźne choroby może wykryć badanie wzroku

Warto pamiętać o regularnych wizytach u okulisty. Dowiedz się, jakie groźne choroby może wykryć badanie wzroku

Większość osób odwiedza okulistę dopiero wtedy, kiedy pojawiają się wyraźne problemy ze wzrokiem. Warto jednak wiedzieć, że znaczna część chorób oczu objawia się dopiero wtedy, kiedy uszkodzenie struktur odpowiedzialnych za widzenie jest już zaawansowane i nieodwracalne. Kluczowe więc dla zachowania zdrowych oczu jest wykonywanie regularnych badań profilaktycznych, zanim pojawią się niepokojące objawy.

Jakie badania wykona okulista?

W zależności od wieku chorego i zebranego przez lekarza wywiadu chorobowego, dobierany jest odpowiedni zestaw badań okulistycznych. Zazwyczaj znajdzie się wśród nich: badanie ostrości wzroku, reakcji źrenic, ruchomości gałek ocznych i oftalmoskopia, czyli badanie dna oka. Ponadto w codziennej praktyce okulistycznej, do wczesnego wykrywania różnych chorób oczu wykonywane są: tonometria, czyli pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, ocena głębokości komory przedniej oka, badanie pola widzenia, badanie widzenia barwnego, czy fluorescencyjne barwienie rogówki w poszukiwaniu uszkodzeń jej nabłonka.

Wady wzroku

Do najczęstszych nieprawidłowości stwierdzanych w zakresie narządu wzroku należą wady wzroku: krótkowzroczność, nadwzroczność lub astygmatyzm. Stany te nie są może same w sobie groźne, jednak dla chorego bywają bardzo uciążliwe, gdyż znacząco zaburzają ostrość widzenia. Każde pogorszenie wzroku wymaga przeprowadzenia badania okulistycznego w celu zróżnicowania, czy odpowiada za nie wada wzroku, która może być skorygowana odpowiednio dobranymi soczewkami, czy też przyczyną jest inna choroba, wymagająca specjalistycznego leczenia.

Choroby oczu:

Zaćma

Jedną z chorób wymagających zróżnicowania z wadami wzroku jest zaćma – choroba, w której dochodzi do częściowej lub całkowitej utraty przejrzystości soczewki w oku. Początkowo może objawiać się zamazaniem obrazu i niedowidzeniem, a w niektórych typach zaćmy także narastającą krótkowzrocznością, co u ludzi starszych niekiedy przybiera formę paradoksalnej poprawy w zakresie występującej wcześniej nadwzroczności. Zaćma jest o tyle groźną chorobą, że może doprowadzić do całkowitej ślepoty i konieczności poddania się zabiegowi operacyjnemu. Bywa czasem i tak, że przez zdiagnozowanie zaćmy, wykryta zostaje inna groźna choroba – cukrzyca, która w niektórych przypadkach odpowiada za pojawienie się zaćmy.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Wśród chorób oczu, zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem jest jedną z najczęstszych przyczyn nieodwracalnego uszkodzenia widzenia. Mimo tego, ta jednostka chorobowa nie jest wśród pacjentów powszechnie znana. Plamka żółta jest niewielką częścią siatkówki oka, która odpowiada za szczegółowe, wyraźne widzenie centralne. Jej uszkodzenie powoduje zamazanie i zniekształcanie powstającego w oku obrazu. Wczesne wykrycie tej choroby jest niezwykle ważne, gdyż niektóre postacie tej choroby można z powodzeniem leczyć, na przykład poprzez wykonanie odpowiedniego zabiegu laserowego.

Zmiany w przebiegu chorób ogólnoustrojowych

Dla zachowania sprawnego wzroku istotne jest także regularne kontrolowanie ewentualnych zmian w gałce ocznej w przypadku chorych na cukrzycę oraz nadciśnienie tętnicze. Te dwie choroby bardzo często prowadzą do wystąpienia chorób oczu, które przez pacjenta dostrzegane są dopiero w fazie nieodwracalnego uszkodzenia. Uchwycenie zmian zachodzących pod wpływem hiperglikemii, czy nadciśnienia tętniczego na wczesnym etapie, pozwala skutecznie przeciwdziałać postępowi choroby.

Jaskra

Jedną z istotnych przyczyn pogorszenia widzenia, ale także całkowitej ślepoty, jest jaskra. Jest to choroba podstępna z uwagi na fakt, że przez długi czas nie powoduje żadnych objawów, które mógłby zauważyć pacjent. Objawy jaskry to m.in. pobolewania gałek ocznych, bóle głowy o niewielkim nasileniu, czy pojawienie się ubytków  w polu widzenia. Te ostatnie zazwyczaj obejmują tzw. widzenie obwodowe, co jest trudniejsze do zauważenia przez chorego, niż ubytki w centralnym polu widzenia. Z tego też powodu niezwykle ważne jest regularne poddawanie się badaniom profilaktycznym. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że zalecana częstość badań profilaktycznych w kierunku jaskry, obejmujących: tonometrię, oftalmoskopię i badanie pola widzenia, to raz na dwa lata dla każdej osoby, która ukończyła 40r.ż. Dodatkowo osoby, u których występują czynniki ryzyka wystąpienia jaskry, powinny badać się raz do roku. Takie czynniki ryzyka, to na przykład: występowanie jaskry u najbliższych krewnych, krótkowzroczność lub nadwzroczność, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, niskie ciśnienie tętnicze, czy przewlekłe stosowanie glikokortykosteroidów. Warto tutaj podkreślić, że zmiany, jakie zachodzą w nerwie wzrokowym w przebiegu jaskry są nieodwracalne. To, co można zrobić, to powstrzymać chorobę przed jej dalszym rozwojem. Dlatego im wcześniej się ją wykryje, tym lepiej.

Do tego, że wzrok jest niezwykle cennym narządem zmysłu nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jeśli zależy nam na tym, aby jego kondycja była dobra jak najdłużej, nie należy mieć oporów przed wykonywaniem regularnych badań okulistycznych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij