5 zdrowych nawyków dla seniora
W dbaniu o swoje zdrowie pomocne są dobre nawyki, które można wypracować w każdym wieku. Osoby starsze, ze względu na to, że szczególnie narażone są na różnego rodzaju choroby, powinny przykładać wyjątkowo dużą wagę do praktykowania zdrowych zwyczajów. Chodzi tu zarówno o odpowiednią dietę, jak i aktywność ruchową. W końcu nie od dziś wiadomo, że w zdrowym ciele zdrowy duch!
5 zdrowych nawyków żywieniowych seniora
Na zdrowie każdego z nas wpływ ma bardzo wiele czynników. Nie wszystko zależy od nas, ale jest sporo kwestii, nad którymi warto popracować, aby jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją. Przede wszystkim warto śledzić informacje dochodzące do nas ze świata lekarzy oraz dietetyków, którzy nieustannie pracują nad tym, aby dawać nam praktyczne wskazówki dotyczące dbania o zdrowie. Warto zaglądać na różne strony poświęcone tej tematyce, zdrowie seniora omawia również blog plus50.pl.
Poniżej przedstawimy listę pięciu nawyków żywieniowych, które warto wprowadzić w życie, zwłaszcza jeśli ma się więcej niż 65 lat, ale nie tylko. Tymi zasadami mogą kierować się osoby w każdym wieku i na pewno nie wpłyną one negatywnie na ich stan zdrowia.
- Regularne spożywanie posiłków.
Podczas III Narodowego Kongresu Żywieniowego organizowanego przez Instytut Żywności i Żywienia ustalono, że powinno się spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny każdy. Należy również pamiętać o piciu płynów, w ilości co najmniej 2 litrów dziennie.
- Spożywanie produktów zbożowych.
Najbardziej wartościowe są oczywiście produkty pełnoziarniste, takie jak pieczywo, kasze, czy płatki. Wspomagają one pracę układu trawiennego, a także są źródłem wielu składników odżywczych.
- Spożywanie warzyw i owoców.
Co najmniej połowę tego, co jemy, powinny stanowić warzywa i owoce. Częściowo można zastąpić je sokami, jednak nie mogą być to soki dosładzane. Najlepiej jeśli soki zrobimy sami, np. przy pomocy wyciskarki wolnoobrotowej.
- Produkty mleczne w diecie.
Codziennie, poza warzywami i owocami, powinno się spożywać produkty mleczne. Najlepsze są produkty fermentowane, takie jak jogurty czy kefiry. Ważną rolę odgrywają również sery. Najlepszy jogurt, to jogurt naturalny, który składa się wyłącznie z mleka i bakterii. Lepiej unikać gotowych jogurtów owocowych, gdyż zwykle są one dosładzane. W średnim kubku może znajdować się nawet 9 łyżeczek cukru, pod postacią syropu glukozowo-fruktozowego, który powoduje poważne zaburzenia metaboliczne.
- Spożywanie ryb, jaj, chudego mięsa oraz nasion roślin strączkowych.
Warto wiedzieć, że szkodliwe są dla nas przetworzone produkty mięsne oraz tłuszcze zwierzęce. Ograniczać należy także spożycie czerwonego mięsa, a więc wieprzowiny, wołowiny, baraniny, dziczyzny, cielęciny, czy jagnięciny.
Jak łatwo się domyślić, bardzo ważne jest także, aby unikać spożywania cukrów, w tym słodyczy oraz napojów słodzonych. Uważać należy także na ilość spożywanej soli. Spośród przypraw lepiej wybrać zioła, które podkreślą smak potraw. Sól jest bardzo ważna, jednak współcześnie spożywa się jej zdecydowanie za dużo. Odradza się również spożywanie alkoholu. Należy pamiętać także o codziennej suplementacji witaminy D.