Części do roweru – jak rozpoznać, czy są oryginalne?

Części do roweru – jak rozpoznać, czy są oryginalne?

Coraz częściej okazuje się, że na rynku rowerowym dostępne są części będące niezwykle kiepską podróbką, chociaż na pierwszy rzut oka bez głębszego zastanowienia można by tego nie zauważyć. Podrabiane są najczęściej te najdroższe elementy jakie składają się na rowery miejskie.

W przypadku tańszych modeli, czyli takich które nie kosztują powyżej 5 000 złotych, podrabianie jakichkolwiek części jest niezwykle bezsensowne i nieopłacalne, dlatego tez właściciele takich rowerów mogą spać spokojnie.

Najczęściej podrabiane rowerowe części

Najczęściej ofiarą podróbek padają wszelkiego rodzaju karbonowe sztyce, mostki i kierownice. Te ostatnie to już prawdziwa plaga, jeśli chodzi o podróbki jakie spotykają rowery miejskie.

Cena elementu podrobionego, szczególnie w tych najdroższych modelach rowerów może być nawet pięciokrotnie niższa, dlatego też nie ma co się dziwić, że podróbki to ogromna plaga szczególnie na portalach internetowych wszelkiego rodzaju.

Na co należy szczególnie uważać

Wizualnie niezwykle ciężko jest odróżnić oryginalną część rowerową od tej będącej jedynie jej imitacją. Rowery miejskie charakteryzują się tym, że w miejscach łączenia mostka z kierownicą wykonuje się ozdobne marszczenie, które co prawda wygląda bardzo estetycznie, jednakże niezwykle utrudnia rozróżnienie części podrabianej od tej wartościowej.

Wielką zmorą na rynku podróbek, poza kierownicami są także ramy, które najczęściej podrabiane są przez liczne chińskie manufaktury, w przypadku których cena, jak na tak fatalną jakość i tak jest znacznie zawyżona. Problemy z ramą dotyczą najczęściej sytuacji, w których podejmujemy się zakupu używanego roweru. W przypadku nowych problem ten raczej nie istnieje.

Na szczęście rama to jeden z najłatwiejszych elementów z których składają się rowery miejskie. Najczęstszym sygnałem świadczącym o tym, że coś tu może być nie tak jak powinno, są dość widoczne malowania i nieco zmieniona geometria całej ramy. Dlatego zanim zakupimy rower używany, warto mu się bardzo dokładnie przyjrzeć z każdej strony.

Chińskie podróbki ciąg dalszy

Odzież i to nie tylko ta specjalistyczna, to jednak z najtańszych i najłatwiejszych w podrobieniu rzeczy. W tym wypadku nie ma jakiś specjalnie skomplikowanych technologii, nie trzeba także korzystać z maszyn bardzo drogich, o wysokich możliwościach. Tak naprawdę przy odrobinie chęci i wolnego czasu, odzież podrobić będzie w stanie niemal każdy.

Tańsze nie zawsze znaczy podrobione

Kupując oryginalne części do roweru wcale nie trzeba wydawać na nie majątku. Wystarczy znaleźć tylko dobrego producenta (dziś gdy na rynku jest ich tak wielu znalezienie tego z najlepszą i najkorzystniejszą ofertą wcale trudne nie będzie), oferującego wysokiej jakości produkty za przystępną cenę. Często także zdarzają się wyprzedaże. Tańsze są wówczas nie tylko same rowery miejsce, ale również wszystkie pasujące do nich akcesoria.

Najlepszy okres na kupowanie rowerów i wszelakich akcesoriów to miesiące jesienne i zimowe. Wówczas rowerowa branża przeżywa przeogromny przestój. Aby nieco zredukować negatywne skutki jakie to ze sobą niesie, producenci dość znacząco obniżają ceny. Wolą sprzedać cokolwiek niż nie sprzedawać nic. Tak czy siak wszystkie transakcje mimo wszystko przemawiają na ich korzyść.

Internetowo czy stacjonarnie?

Z pewnością zarówno nabywanie części drogą internetową jak i stacjonarnie w sklepach specjalistycznych ma swoje wady jak i zalety. Jeśli chodzi o koszta, to mimo dodatkowych dopłat pokrywających koszty przesyłki, wszystkie części rowerowe znaleźć możemy dużo taniej niż stacjonarnie. Tu jednak istnieje pewne niebezpieczeństwo, bowiem nie widzimy jak tak naprawdę wygląda to co mamy zamiar kupić.

Widzimy jedynie zdjęcia, które niezwykle łatwo jest wyretuszować tak, by wyglądały dokładnie tak, jak chciałby tego sprzedawca. Zupełnie inaczej niż w sklepach stacjonarnych, gdzie wszystko co kupujemy możemy zobaczyć. Nie oznacza to jednak, że nieopłacalny jest zakup internetowy. Po prostu w takim wypadku należy zachować jeszcze większą czujność i zadawać sprzedającemu mnóstwo pytać. Podchwytliwych i kłopotliwych, ale zawsze dotyczących kupowanego przez nas przedmiotu.

Małgorzata Wysocka

Małgorzata Wysocka

Od wielu lat związana z dziennikarstwem medycznym, specjalizując się w tematyce zdrowia kobiet. Pasjonuje się nowoczesnymi metodami diagnostyki i terapii. W wolnym czasie prowadzi warsztaty edukacyjne promujące profilaktykę zdrowotną.

Artykuły: 191

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *