Windy dla niepełnosprawnych widywane są w przestrzeni miejskiej, na osiedlach lub w budynkach publicznych. Są skuteczne i dzięki nowoczesnemu designowi, starają się jak najlepiej wpisać w krajobraz, aby nie wyróżniać się swą estetyką. Najważniejsze jest jednak ich zastosowanie i efektywne działanie, a te właściwości chwalą sobie osoby niepełnosprawne, które z racji dysfunkcji ruchu częściej zamieszkują niższe kondygnacje. O ile trudno jest zmieniać konstrukcję oraz plany architektoniczne np. bloków, szczególnie tych starszych, o tyle dużo łatwiej jest zamontować na zewnątrz budynku windę, która swym zasięgiem obejmuje zaledwie do 3 metrów wysokości.
Prosta konstrukcja wysoka efektywność
Winda dla niepełnosprawnych odznacza się nieskomplikowaną konstrukcją, dzięki czemu jest łatwa w montażu, ale też ekonomiczna. Składa się zaledwie z maszynowni, kosza i bramki górnej, a jej podstawową zaletą jest brak konieczności budowania zamkniętego szybu. Tego rodzaju urządzenia dostawiane są do balkonów, schodów zewnętrznych czy tarasów i mają służyć osobom niepełnosprawnym za ich prywatne schody do mieszkania. To rozwiązanie pozwala ominąć konieczność instalowania platform czy wind na centralnych schodach w klatkach budynku mieszkalnego, które i tak są wąskie i zbudowane zgodnie z zamierzchłymi, często nieaktualnymi już normami.
Wytrzymałe i wydajne
Nieskomplikowana konstrukcja wind sprawia, że charakteryzują się bardzo długą żywotnością. Są niezwykle wytrzymałe, odporne na działanie wszelkich warunków atmosferycznych. Jest to bardzo ważne, ponieważ zwykle montowane są na zewnątrz budynków. Obliczone na bezpieczny udźwig 3 osób. Zdecydowanie starcza w niej miejsca także dla wózka inwalidzkiego. Elektryczno-śrubowy napęd stanowi rozwiązanie niemal bezawaryjne. Osiągana prędkość jest komfortowa i wystarczająca, aby szybko i skutecznie znaleźć się w żądanym miejscu.
Jak pozyskać windę dla niepełnosprawnych?
Windy można kupić w autoryzowanym sklepie Prolifter za gotówkę lub dzięki dofinansowaniu z PFRON, które wynosi nawet do 95% inwestycji. Warto z tego skorzystać, ponieważ likwidowanie barier architektonicznych to dziś bardzo ważne zadanie instytucji państwowych polegające na wyrównywaniu szans osób z deficytami ruchu, jakie zasługują na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie i w przestrzeni miejskiej.