Gdzie powinny być montowane śluzy sanitarne? Do czego służą śluzy sanitarne?
Zachowanie higieny pracy jest bardzo istotne, szczególnie w określonych branżach. Dezynfekcja jest na porządku dziennym u osób, które pracują w przemyśle spożywczym. Chcąc zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa, ale i czystości, w zakładach montowane są śluzy sanitarne. Do czego służą te urządzenia i dlaczego warto mieć je w wybranych miejscach pracy?
Co to jest śluza sanitarna?
Śluza sanitarna to sporych rozmiarów urządzenie, które pozwala na zachowanie właściwej higieny w miejscach pracy. Potrzebna jest ona tam, gdzie czystość ma szczególne znaczenie dla produkcji. Śluzy sanitarne umożliwiają dezynfekcję obuwia oraz rąk pracowników w zakładach spożywczych (zfm-online.com), czyli tam, gdzie wymagane jest stosowanie się do restrykcyjnych przepisów. Urządzenie służy do „bezpiecznego” przejścia ze strefy socjalnej do produkcyjnej. Każdy pracownik, przechodząc przez śluzę sanitarną, ma dokładnie dezynfekowane obuwie. Czyszczone są także ręce osób, pracujących na produkcji. Śluza uruchamiana jest automatycznie. Odbywa się to mechanicznie lub za pomocą fotokomórki.
Śluza sanitarna – gdzie znajduje zastosowanie?
Śluza sanitarna wymagana jest wszędzie tam, gdzie obowiązkowe jest zachowanie najwyższych standardów higieny. Mowa więc o przemyśle spożywczym. Śluzy sanitarne przydają się w zakładach mięsnych, garmażeryjnych, spożywczych. Dzięki stosowaniu takiego urządzenia, pracownicy nie przenoszą żadnych bakterii, wirusów czy innych drobnoustrojów na teren produkcji, co w przypadku żywności ma ogromne znaczenie. Każda osoba pracująca w takim przemyśle ma obowiązek dbania o czystość, nie ma tu miejsca na żadne odstępstwa od tej zasady.
Śluzy sanitarne – dlaczego warto z nich korzystać?
Śluzy sanitarne sprawdzają się w przemyśle spożywczym nie tylko dlatego, że w odpowiedni sposób dezynfekują obuwie i ręce pracowników. Zalet tego urządzenia jest znacznie więcej. Nowoczesne śluzy sanitarne wyróżnia szybkość działania. Umożliwia to sprawną dezynfekcję, pracownicy nie muszą długo czekać, aż nadejdzie ich kolej. Urządzenia pozwalają nie tylko na oszczędność czasu, ale i energii. Są zaprojektowane tak, by nie pobierać dużo prądu, nie obciążają też środowiska. To, co istotne w przypadku takich urządzeń, to też łatwa obsługa, jaką zapewniają śluzy sanitarne.
Śluza sanitarna – jak wybrać?
Jest kilka zakładów, które zajmują się produkowaniem śluz sanitarnych. Przy wyborze urządzenia, warto zwrócić uwagę na jego wymiary, czyli wysokość, szerokość i długość. Śluza sanitarna nie jest mała, powinna stać w miejscu, które jest pomiędzy strefą socjalną a produkcyjną. Przeglądając urządzenia, należy sprawdzić, czy zostały w nich zastosowane nowoczesne technologie pozwalające na oszczędność energii i ochronę środowiska. Bardzo ważne jest też to, by śluza sanitarna była łatwa w obsłudze i sprawnie dezynfekowała buty oraz dłonie pracowników odpowiedzialnych za produkcję spożywczą.