Kawa, jak każdy inny napój, ma swoich zwolenników i przeciwników. Spożywana z umiarem ma dobry wpływ na organizm, dodaje energii i zwiększa koncentrację. Co więcej, kofeina wspomaga proces odchudzania, przyśpieszając metabolizm i hamuje apetyt. Działa też oczyszczająco. Niestety nie jest wskazana dla wszystkich, gdyż nie każdy czuje się po niej dobrze. Tym właśnie osobom dedykujemy poniższy artykuł, w którym podpowiadamy czym zastąpić tradycyjną kawę.
Co zamiast kawy?
Choć kawa sama w sobie nie jest szkodliwa, niektórzy szukają jej zdrowych odpowiedników. Czym zastąpić kawę przeczytasz na Alces.pl, skąd dowiesz się jakie napoje mają podobne działanie. Na pewno zalicza się do nich guarana uważana za eliksir młodości. Można kupić ją w formie tabletek, ale bardziej zalecane jest spożywanie jej w jej naturalnej postaci, czyli w suszonych liściach. Można je dostać bez problemu w sklepach ze zdrową żywnością, zielarniach oraz aptekach. Kofeina z guarany dłużej uwalnia się do organizmu, a jej działanie utrzymuje się do kilku godzin. Nie tylko pobudza, ale również daje uczucie komfortu psychicznego, fizycznego, wspiera zapamiętywanie i koncentrację oraz przyśpiesza metabolizm. Dodatkowo działa oczyszczająco oraz przeciwbakteryjnie.
Naturalnym i zdrowym zamiennikiem kawy może być również zwykłe kakao, które oprócz pysznego smaku daje porządny zastrzyk energii na cały dzień. Mogą je pić nawet dzieci, gdyż stanowi źródło magnezu, żelaza, chromu, cynku, miedzi i manganu. Poprawia również humor.
Bardzo popularnym i cenionym zamiennikiem jest zielona kawa. Jest ceniona głównie za swoje właściwości odchudzające. Przyspiesza bowiem przemianę materii, zmniejsza uczucie głodu i łaknienia, wspomaga również redukcję cellulitu, czyli odwiecznego wroga każdej kobiety. Czym się różni od zwykłej? W zasadzie jedynie tym, że jest niepalona, dzięki czemu skuteczniej pobudza i reguluje poziom testosteronu.
Również zielona herbata ma dwa razy więcej kofeiny niż tradycyjna kawa. W zależności od rodzaju parzenia może pobudzić mniej lub bardziej. Dodatkowo sprzyja odprężeniu i przyśpiesza proces trawienia. Jest zalecana osobom przechodzącym na dietę, ponieważ ma właściwości przyśpieszające spalania tkanki tłuszczowej i zapobiega otyłości. Zalecana jest osobom mającym problemy z sercem lub znajdującym się w grupie ryzyka wystąpienia miażdżycy. Zielona herbata bogata jest także we fluor, co wzmacnia zęby i chroni je przed próchnicą. Jest moczopędna, zatem wspomaga usuwanie toksyn z organizmu i ma wiele witamin oraz minerałów. Spowalnia proces starzenia się i obniża ciśnienie krwi.
Zamiast kawy można pić także yerbę mate. Co prawda nie zawiera ona kofeiny, ale skutecznie niweluje zmęczenie i pobudza. Co więcej, zwalcza bezsenności i zmniejsza poziom stresu. Działa też przeciwgorączkowo, oczyszczająco i napotnie. Nie zaleca się jej jednak osobom palącym i spożywającym duże ilości alkoholu.
Czy kawa szkodzi?
Tak naprawdę szkodzić może wszystko, jeśli spożywane jest w nieodpowiednich dawkach. Kawa ma wiele pozytywnych właściwości i dobry wpływ na organizm. Jednak trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniej ilości wypijanych filiżanek. Zbyt duża dawka kofeiny jest groźna wręcz śmiertelnie niebezpieczna. Zwiększa ciśnienie krwi, zatem może prowadzić do zawału serca. Ponadto może powodować problemy związane z niestrawnością, obciążać wątrobę, przyczynić się do ogólnego rozdrażnienia, bóli i zawrotów głowy czy zaburzać sen. Kawy nie powinny pić kobiety w ciąży, czy osoby mające problemy z nadciśnieniem, chorobą wieńcową, czy borykającymi się z chorobami układu pokarmowego.