Jak dobrać dietę? Popularne diety
Dieta – słowo, które obecnie jest odmieniane przez wszystkie przypadki i najczęściej utożsamiane z odchudzaniem. Czym jednak tak naprawdę jest dieta? Jakie jej najpopularniejsze rodzaje wyróżniamy? W jaki sposób dobrać odpowiedni sposób odżywiania?
Czym jest dieta?
Dieta to wbrew pozorom bardzo szerokie pojęcie, ponieważ odnosi się ono ogólnie do sposobów odżywiania. Niestety w większości przypadków, jest mylnie utożsamiana jedynie z dietą odchudzającą. Należy pamiętać o tym, że wszystko to, co jemy na co dzień, jest pewnym utartym sposobem odżywiania, a ten może się różnić w zależności od osoby, upodobań, czy takich kwestii jak zdrowie, przekonania czy religia. Wyróżnia się tutaj cztery podstawowe rodzaje diet: powszechną, alternatywną, leczniczą oraz eksperymentalną.
Czym jest dieta powszechna?
Mówiąc wprost, dieta powszechna czy też dieta codzienna to po prostu sposób odżywiana charakterystyczny dla danej społeczności. Innymi słowy, wszystko to, co jemy na co dzień i co związane jest po prostu z pewnymi przyzwyczajeniami i normami. Nazywa się ją przez to także dietą podstawową i nie wyróżnia się niczym szczególnym.
Co zalicza się do diety alternatywnej?
Mówiąc o diecie alternatywnej, ma się na myśli świadome odżywianie, mające na celu rezygnację z poszczególnych pokarmów lub przyjmowanie ich w sposób specjalnie przygotowany. Najpopularniejszymi rodzajami tego typu odżywiania jest dieta wegetariańska czy wegańska (przeczytaj o dietach na szczuplejsza.pl). Zaliczają się do tego także diety eliminacyjne na przykład niskowęglowodanowe, wysokobiałkowe, jednoskładnikowe czy rygorystyczne. W tej grupie znajduje się zdecydowana większość popularnych sposobów na odchudzanie.
Kiedy stosuje się dietę leczniczą?
Dieta lecznicza stosowana jest w celu poprawy zdrowia, a tym samym musi być bogata w odpowiednie składniki odżywcze i energetyczne. Najczęściej zlecana jest przez lekarzy i stosowana nie u osób zdrowych, ale tych, które przechodzą różnego rodzaju schorzenia. Ma ona działanie terapeutyczne i wspomagające proces leczenia. Można tu wymienić choćby dietę lekkostrawną, bogato- i ubogobiałkową, bogatoresztkową, czy dietę eliminacyjną.
Dieta doświadczalna dla rozwoju nauki
Ostatnią grupę stanowi dieta doświadczalna czy też dieta eksperymentalna, która w głównej mierze stosowana jest do celów naukowych. Polega to na tym, że są przygotowywane specjalnie skomponowane posiłki, które wykorzystuje się później w badaniach żywieniowych. Zazwyczaj eksperymentuje się tak ze zwierzętami, ale równie często robi się to także z ludźmi. Nie jest to dieta w powszechnym użyciu i nie ma tu też mowy o popularnych i często wykorzystywanych trendach. Służy ona przede wszystkim celom badawczym.
Jak dobrać dietę?
Przede wszystkim wybierając jakąkolwiek dietę, należy dostosować ją do swoich potrzeb i możliwości. Niezależnie od tego, jaki sposób odżywiania się wybierze, powinien być on nie tylko skuteczny, ale i zdrowy. Trzeba uważać też na wszelkiego rodzaju trendy, zwłaszcza w kontekście diet odchudzających – niewłaściwie dobrane mogą więcej zaszkodzić nić pomóc. Jeżeli nie wiesz, co i jak jeść, najlepiej udać się w tym celu do dietetyka, który na podstawie przeprowadzonego wywiadu i badań określi nasze zapotrzebowania i ustali plan żywienia.