Nerwica jelit u dzieci – jaka dieta będzie najlepsza?
Mówi się, że paluszek i główka to szkolna wymówka, ale nie zawsze tak jest. Są dzieci, które nader często narzekają na ból brzucha, co niekiedy rodzice odbierają już jako symulacje. A tak wcale nie musi być. Wiadomym jest, że jeżeli dziecko często zmaga się z dyskomfortem czy bólem brzucha konieczna jest diagnoza. Ale czasem nawet pomimo przeprowadzenia badań nie można tak łatwo znaleźć przyczyny i właśnie wtedy nadchodzi ten moment, że dziecko zostaje zapisane na wizytę u psychiatry i dochodzi do diagnozy, czyli nerwicy jelit. Choć poprawne nazewnictwo tej jednostki chorobowej to nerwica lękowa. Może ona wywoływać wiele przykrych objawów, właśnie od strony układu pokarmowego, co przejawia się choćby częstymi bólami brzucha. Poza leczeniem wskazanym przez lekarza należy też wprowadzić odpowiednią dietę. Dziś podpowiemy Wam jaka będzie najlepsza.
Dobra dieta to zdrowa dieta
Zaczniemy od tego, że w przypadku nerwicy lękowej ważne jest znalezienie przyczyny. Często dzieci na skutek stresu związanego ze szkołą, prześladowaniem w szkole czy trudnej sytuacji rodzinnej zaczynają mieć przykre i bolesne bóle brzucha. W przypadku takich przyczyn można rzeczywiście starać się je wyeliminować. Sytuacja jest zdecydowanie trudniejsza, gdy dziecko jest nadwrażliwe i na każdą formę potencjalnego stresu reaguje szeregiem dolegliwości. Leczenie często polega na wprowadzeniu farmakoterapii i połączeniu jej z psychoterapią. Nie można też zapominać jak ważna jest odpowiednia dieta. Tutaj można udać się do dietetyka dziecięcego, który przygotuje dietę. Pewne jest to, że należy znaleźć renomowaną przychodnie dietetyczną. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że nie ma jednej skutecznej diety, która zmniejsza objawy.
Proste zasady w diecie
Pewne jest to, że musi być to dieta lekkostrawna oparta na najwyższej jakości produktach. W żadnym przypadku dziecko nie może jeść jedzenia śmieciowego, które jest nie tylko niezdrowe, ale i uzależnia. A to oznacza, że cała rodzina powinna przejść na lekką dietę, tak by dziecko nie czuło się wykluczone. Rodzice nie mogą też narzekać, że muszą przykładać uwagę do stosowania się do nowych nawyków żywieniowych. Ważna jest też regularność posiłków. Dziecko powinno jeść często, ale mniejsze ilości. Nie można stosować zbyt dużych przerw pomiędzy posiłkami.
Dobra dieta, czyli jaka?
Tak jak już wspominaliśmy dieta musi być lekkostrawna. Jednocześnie jej dopasowanie do potrzeb dziecka może trochę potrwać. Tutaj dużą rolę odgrywają rodzice, którzy muszą oceniać czy dany sposób odżywiania jest dobrze tolerowany przez dziecko. Jeżeli pojawiają się częstsze biegunki, bóle brzucha czy wymioty, to oczywiście oznacza, że czas na zmianę diety. Współpraca z dobrym dietetykiem jest więc niezbędna. Nie można na pewno stosować restrykcyjnych i wykluczających diet na własną rękę, gdyż to może przynieść więcej negatywnych skutków niż pozytywnych i zwyczajnie może się okazać szkodliwe dla dziecka. Nie wystarczy więc wykluczyć tylko jedzenie śmieciowego czy kolorowych napojów. Pamiętajcie jeszcze, że całkowita rezygnacja z cukru nie jest wskazana. A więc dziecko powinno mieć możliwość zjedzenia ciasta czy porcji ciasta. Nerwica lękowa jest trudna do wyleczenia i leczenie bywa wieloetapowe. Pewne jest to, że wsparcie dziecka i nie bagatelizowanie jego problemów jest pomocne. Jeżeli szukacie dobrego dietetyka w Kielcach, to wejdźcie na stronę perfekcyjnalinia.pl.
Dieta bez laktozy
Jedną z diet stosowanych w nerwicy lękowej u dzieci jest dieta bez laktozy. Zazwyczaj zmniejsza ona ryzyko występowania biegunek. Z jadłospisu należy wykluczyć wszystkie produkty z laktozą. Można oczywiście wybrać mleko bez laktozy, ale można też postawić na produkty roślinne, typu mleko migdałowe. Przy czym muszą być wprowadzane do diety bardzo ostrożnie tak, by nie nasiliły problemów. Nie można więc stawiać na drastyczną zmianę diety. Jednocześnie każde dziecko jest inne i może inaczej reagować na produkty spożywcze, stąd tak ważna jest obserwacja i reagowanie w razie pojawienia się problemów. Usługa dietetyka klinicznego w Kielcach to dobry wybór. Przypominamy jeszcze, że dieta nie leczy. Jej celem jest wzmocnienie organizmu. Od leczenia jest terapia i leki i tym zajmuje się już psychiatra.