Atrakcje turystyczne w Szwecji. Co zobaczyć poza Sztokholmem?
Większość turystów na wakacje wybiera kraje południowej Europy takiej jak Turcja, Grecja, Włochy czy Hiszpania. A co z północą kontynentu? Może warto odwiedzić również Szwecję, kraj jezior, lasów, wysp i wielu okazałych budowli oraz pięknych miast. Poznajmy bliżej to skandynawskie państwo, które może już niebawem stanie się kierunkiem naszego kolejnego wyjazdu!
Naszym celem jest przedstawienie atrakcji turystycznych całej Szwecji, a nie tylko Sztokholmu. Oczywiście w stolicy kraju znajduje się wiele wyjątkowych miejsc i o nich wspomnimy, ale najpierw zajmiemy się innymi miastami oraz regionami. Na koniec wskażemy także, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Szwecji.
Wyjątkowe miejsca w Szwecji
Podróż do Szwecji z pewnością może dostarczyć wielu wrażeń. Zacznijmy nasz przegląd od nietypowej rzeczy, a więc od wędkarstwa. Jakie atrakcje czekają na turystów w tym kraju?
- Jeziora szwedzkie – Szwecja ma powierzchnię 450 295 km², z czego ponad 8,5% stanowią wody śródlądowe. Jeśli spojrzymy na mapę kraju, to od razu zauważymy wiele jezior. Największe z nich o nazwie Vänern ma powierzchnię ponad 5600 km². Dlaczego o tym wspominamy? Ponieważ Szwecja jest niewątpliwy rajem dla wędkarzy – czyste wody, lasy, świeże powietrze i wiele gatunków ryb. W Vänern żyją choćby pstrągi, szczupaki i sandacze.
- Archipelag Sztokholmski – leży na wschód od stolicy kraju i składa się z około 24 000 wysp i wysepek. To idealne miejsce do wypoczynku, rejsów, żeglowania i łowienia ryb. Mniej więcej 15% archipelagu to rezerwat przyrody.
- Szwedzka Laponia – na północy Szwecji warto odwiedzić Laponię (szczególnie zimą), by zobaczyć stada reniferów i poznać kulturę Saamów. To miejsce, gdzie można podziwiać zorze polarne.
- Katedra w Uppsali – to największa tego typu budowla w Skandynawii, której wieże mają blisko 119 m wysokości. Co ciekawe, to w tej katedrze odbywały się koronacje wielu władców Szwecji. Uppsala leży 70 km na północ od Sztokholmu..
- Wyspa Gotlandia – największa wyspa Szwecji o powierzchni 2995 km² i linii brzegowej liczącej 686 km. Największym miastem wyspy jest Visby, w którym możemy zobaczyć mury obronne oraz średniowieczną zabudowę składającą się z ponad 200 budynków. Właśnie dlatego Visby znalazło się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Gotlandia to także wspaniałe plaże oraz rezerwat przyrody Stora Karlsö.
- Göteborg – drugie co do wielkości miasto w Szwecji, które leży w zachodniej części kraju nad cieśniną Kattegat. Znane zabytki to arsenał miejski Kronhuset z 1643 roku, Götaplatsen ze statuą Posejdona, katedra czy skansen Kronan i Lejonet. W mieście znajduje się popularny ogród botaniczny, Park Trädgårdsföreningen, lunapark Liseberg (największy w Skandynawii) czy Haga, urokliwa dzielnica pełna kawiarni.
Pamiętajmy, że powyższe miejsca, to tylko przykłady. Szwecja ma do zaoferowania o wiele więcej, a odkrycie jej z pewnością będzie wspaniałym przeżyciem.
Sztokholm, krótki przegląd atrakcji
Nad Sztokholmem nie będziemy się zbytnio rozpisywać, ponieważ to nie jest cel tego artykułu. Więcej o atrakcjach tego miasta znajdziemy w poradniku https://mubi.pl/poradniki/sztokholm-atrakcje/. Zróbmy tylko szybką listę największych atrakcji Sztokholmu:
- Gamla Stan – czyli Stare Miasto z wieloma największymi zabytkami,
- Pałac Królewski – jedna z największych budowli tego typu w Europie z 600 pomieszczeniami,
- Muzeum Vasa – w całości poświęcone XVII-wiecznemu statkowi wojennemu,
- Wyspa Djurgården – miejsce zabawy i rozrywki,
- Skansen – to od tego muzeum wszystkie tego typu obiekty na świecie wzięły nazwę,
- Pałac Drottningholm – XVII-wieczna rezydencja władców Szwecji na przedmieściach Sztokholmu,
- Muzeum ABBA – coś dla miłośników muzyki popularnej i kultowego zespołu,
- Muzeum Nobla – wszystko o wynalazcy i zwycięzcach ufundowanej przez niego nagrody.
W Szwecji każdy turysta znajdzie coś dla siebie – imprezowicz, miłośnik zabytków i kultury, wędkarz, sportowiec i osoba, która chce się wyciszyć!
Ubezpieczenie do Szwecji
Kalkulator ubezpieczenia turystycznego pozwala na szybkie i wygodne znalezienie polisy na wyjazd do Szwecji. Na jakie wsparcie można liczyć dzięki takiemu ubezpieczeniu?
Ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance będzie przydatne w przypadku nagłej choroby, pogorszenia stanu zdrowia lub wypadku. Ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia, hospitalizacji, leków czy akcji ratowniczej oraz transportu medycznego. Z kolei OC w życiu prywatnym będzie pomocne, gdy to turysta spowoduje szkodę. Natomiast NNW to możliwość otrzymania odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, a ubezpieczenie bagażu to wsparcie w razie utraty lub uszkodzenia bagażu – wylicza Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.
Wybierając ubezpieczenie turystyczne, należy wskazać planowane aktywności, by ubezpieczyciel dopasował ochronę do nich. Zawsze zwracajmy również uwagę na sumy ubezpieczeń, ponieważ określają one górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela. Bezpiecznej wycieczki do Szwecji!