Dieta nie musi być droga – 4 porady jak obniżyć koszty
Jadłospis diety wcale nie musi być kosztowny, aby był on skuteczny. Wszystko zależy od tego jak sobie zaplanujemy dietę i jakie produkty kupimy. Najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie listy, która okaże się pomocna zarówno przy przyrządzaniu dań jak i przy zakupach tylko produktów, które są nam potrzebne.
1. Postaw na samodzielność w przygotowywaniu posiłków
Najwięcej pieniędzy wydajemy, jeżeli nie przyrządzamy posiłków sami. W czasach szybkiego życia bardzo często wybieramy fast foody i inne dania gotowe, które nie tylko są kosztowne, ale także zawierają wiele pustych kalorii. Zamiast wydawać 10 zł na burgera, kupmy składniki, które wykorzystamy do zrobienia zdrowej i pożywanej sałatki.
To samo dotyczy wędlin. Zamiast kupować gotowe, nafaszerowane chemią wędliny lepiej kupić mięso i samemu przygotować ulubioną wędlinę. To nie jest trudne, a na pewno okaże się mniej kosztowne. Bardzo wiele osób uważa, że przygotowując samemu posiłek tracą bardzo wiele czasu, ale nie musi tak być. Dobrze zaplanowany dzień wszystko rekompensuje.
2. Zaplanowane menu
Podstawą obniżenia kosztów związanych z dietą jest zaplanowanie menu tak, aby wszystkie składniki były wykorzystywane. Regularny jadłospis zapewni nam pewną kontrolę, która na pewno się przyda w tej sytuacji. Nie należy jednak kupować składników na zapas lub produktów, które nam się nie przydadzą. Doprowadzi to do zmarnowania pożywienia, a tym samym zwiększenia kosztów diety.
Planując menu można także zwrócić uwagę na aktualne promocje. Bardzo często można kupić dwa produkty za niższą cenę, a takie coś także okaże się nam pomocne. Najlepiej planować dietę w weekend na cały kolejny tydzień. Codzienne myślenie o tym, jaki posiłek możemy przyrządzić nie wpłynie korzystnie na wydatki, ponieważ znowu zaczniemy sięgać po co raz to szybsze rozwiązania.
3. Zastępowanie produktów
Przeglądając internetowe diety bardzo często spotykamy się z drogimi produktami. Fakt, że nas na coś nie stać martwi nas i najczęściej prowadzi do rezygnacji z diety. Warto jednak pamiętać, że nie musimy ściśle trzymać się jadłospisu. Jeżeli do dania została wykorzystana pierś z kurczaka to bardzo łatwo zastąpimy ją udem z kurczaka, które jest tańsze, ale dostarczy do organizmu taką samą ilość składników odżywczych.
Nie musimy też przepłacać, jeżeli akurat jakieś warzywa są drogie. Cena pomidorów poszybowała w górę? Nie przejmuj się! Zamiast robić sałatkę zrób rozgrzewającą zupę, która wystarczy na dłużej. Jeżeli na kolejny dzień nie będziesz chciał jeść zwykłej zupy, zblenduj ją i dodaj odrobinę śmietany lub jogurt naturalny. Dzięki temu uzyskasz nowe danie, ale bardzo wartościowe i nie wydasz na nie wielu pieniędzy.
4. Wykorzystywanie kuponów i promocji
Idealnym rozwiązaniem jest korzystanie z wszelkiego rodzaju promocji i kuponów, które są w czasach dzisiejszych dostępne na każdym kroku.Bardzo często zdarzają się naprawdę fajne okazje cenowe dzięki, którym kupimy większą ilość produktu za niższą cenę.
Nie należy z tym przesadzać, ale jeżeli lubimy mięso z kurczaka, a jest ono w promocji to warto kupić większą ilość, którą później zamrozimy i będzie mogli wykorzystać np. za tydzień. Pamiętajmy,że nie należy kupować zbyt dużej ilości jaj i twarogu, ponieważ tych produktów nie można zamrażać.
Jak widać oszczędzanie wcale nie jest takie proste jak mogłoby się wydawać. Wymaga dobrego planowania i organizacji. Ponadto musimy być skrupulatni we wszystkim, ponieważ bez tego oszczędzanie nie wyjdzie. Jednak warto poświęcić trochę czasu i nauczyć się oszczędności. Dzięki temu nasz portfel będzie grubszy, a my nauczymy się niemarnowania jedzenia.
Gdy wydaje się nam, że dieta jest poza naszymi możliwościami przyjrzyjmy się ile wydajemy na fast foody i szybkie jedzenie. Wtedy szybko może okazać się, że te pieniądze można zagospodarować znacznie lepiej i ułożyć samodzielnie dietę. To wszystko wymaga jednak wewnętrznej siły, której większości ludzi brakuje, a co za tym idzie łatwo rezygnują ze swoich postanowień dotyczących odżywania.