Dobra kierownica podstawę komfortu każdego rowerzysty

Mnóstwo rowerzystów już zdołało się przekonać na własnej skórze, jak ogromne znaczenie dla komfortu jazdy ma dopasowana do naszych potrzeb i fizjonomii, kierownica. Należy zaznaczyć, że nie ma jednego, najodpowiedniejszego typu, zasad określających jej wymiary. Wszystko zależy od naszych preferencji i sposobu używania roweru.

Desing czy wygoda?

Kształt kierownicy to nie tylko kwestia odpowiedniego designu – rowery miejskie, crossowe i trekkingowe bardzo się różnią pod tym względem, właśnie z powodu ich zastosowania. Rower miejski ma tak wyprofilowaną kierownicę, aby nie obciążać przedramion.

Możemy ją swobodnie trzymać nie napinając ich – jest to bardzo wygodne rozwiązanie na krótkich dystansach. Gdy jednak szykujemy się na dłuższą jazdę, musimy pamiętać, że  taki kształt może powodować ból nadgarstków. Nie jest to jednak reguła – miejskie rowery Focus mają bardzo charakterystyczny, innowacyjny kształt kierownicy, trochę odbiegający od tradycyjnego schematu . Dzięki temu pomagają one złagodzić obciążenie, które spoczywa właśnie na nadgarstkach.

Zdrowie stawów i kręgosłupa

Dla osób używających roweru głównie w calach turystycznych i wybierających długie dystanse szczególne godne polecenia będą rowery trekkingowe. Można zauważyć, że w ich przypadku kierownica wymusza zupełnie inne ułożenie ramion – aby maksymalnie odciążyć stawy, powinny być one wyprostowane i odpowiednio szeroko rozstawione. 

Szerokość kierownicy ma bardzo duże znaczenie – gdy jest zbyt wąska może ograniczać oddech rowerzysty. Wielu producentów zdaje się lekceważyć tę bardzo ważną kwestię, dlatego pod tym względem wyjątkowo godne polecenia są rowery Unibike

Wytwórca dba nie tylko o optymalną szerokość kierownicy, a także o odpowiednią regulację. Niestety długotrwałe wymuszanie pochylonej pozycji może się bardzo niekorzystnie odbić na zdrowiu kręgosłupa, dlatego należy ustawić kierownicę pod odpowiednim kątem.

SPRAWDŹ:  W czym wyciskarka do soków jest lepsza od sokowirówki?

Bardzo nowoczesną opcją są regulowane wsporniki, które to umożliwią. Coraz popularniejsze stelaże motylkowe, to również duże ułatwienie – pozwalają na swobodna zmianę ułożenia ramion w trakcie jazdy.

Dzięki temu możemy chwilowo odciążyć wybrane partie mięśni, zmienić kąt pochylenia. Każdy powinien wiedzieć, że silne, uporczywe bóle karku i kręgosłupa należą do najczęstszych konsekwencji stosowania niedopasowanej do naszych potrzeb i anatomii, kierownicy. 

Komfort dłoni

Innym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, są same chwyty. Zbyt twarde, wykonane z kiepskiej jakości tworzywa, nie tylko bardzo szybko się ścierają, ale także powodują nieprzyjemne mrowienie w dłoniach. Oczywiście można je załagodzić stosując rękawiczki z żelowymi wstawkami, jednak miękkie, dopasowujące się do dłoni chwyty, to wbrew pozorom bardzo duży atut dobrego roweru.

Mamy do wyboru wyjątkowo wygodne chwyty piankowe, bardzo wytrzymałe uchwyty z naturalnej skóry, różnego rodzaju tworzyw sztucznych, profilowane, a także dopasowujące się do kształtu dłoni pod naporem nacisku.

Trzeba zaznaczyć, że nie bez znaczenia ma także prawidłowe ułożenie dźwigni hamulcowych i menetek. Jeśli chodzi o markę Focus, rower tego producenta ma umiejscowione je w taki sposób, aby zapewnić naturalny chwyt dłoni – to znacząco wpływa na komfort jazdy, zwłaszcza na długich dystansach. Swobodny dostęp do hamulców to bardzo ważny czynnik, od którego zależy nasze bezpieczeństwo. 

Oczywiście niezależnie od tego jaki rower kupujemy, musimy pamiętać, że każdy powinien mieć podstawową funkcję regulacji –  góra-dół. Jeśli wybierzemy jakikolwiek rower Unibike, powinniśmy wiedzieć, że ten producent nie tylko dba o możliwość najbardziej optymalnej dla użytkownika regulacji ale także o jakość tworzywa, z którego jest wykonana – to nie jest tylko kwestia estetyki, ale i naszego bezpieczeństwa.

W żadnym wypadku nie może ono ulegać korozji, być podatnym na złamania, a lakier którym jest pokryte nie powinien odpryskiwać. Na koniec warto dodać, że każda dobra kierownica powinna mieć miejsce na montaż dodatkowych akcesoriów, takich jak liczniki czy światła.  

SPRAWDŹ:  Pan „złota rączka”, czyli naprawy roweru, z którymi poradzisz sobie samodzielnie kontra te, których lepiej się nie podejmować. Poważne sprawy z nutą humoru
Małgorzata Wysocka

Małgorzata Wysocka

Od wielu lat związana z dziennikarstwem medycznym, specjalizując się w tematyce zdrowia kobiet. Pasjonuje się nowoczesnymi metodami diagnostyki i terapii. W wolnym czasie prowadzi warsztaty edukacyjne promujące profilaktykę zdrowotną.

Artykuły: 244

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *