Gastroskopia i pozostałe badania profilaktyczne – co należy wiedzieć?

Według oficjalnych danych, Polacy pod względem świadomości zdrowotnej Polacy znajdują się na szarym końcu krajów należących do Unii Europejskich. Profilaktyka chorób nowotworowych wciąż znajduje się na bardzo niskim poziomie a wykrywalność nowotworów we wczesnym stadium rozwoju jest wielokrotnie niższa, niż ma to miejsce w przypadku na przykład państw Europy Zachodniej(jakiś czas temu media obiegła informacja, że młodzi lekarze z Zachodu przyjeżdżają do naszego kraju po to, aby móc zobaczyć na własne oczy, jak wygląda zaawansowane stadium raka szyjki macicy).

Mamy w zwyczaju całą winę zwalać na standardy panujące w polskim systemie publicznej opieki zdrowotnej. Jednak prawda jest taka, że bardzo wiele zależy również od nas samych. Wystarczy pamiętać o regularnym wykonywaniu kilku najważniejszych badań profilaktycznych. Dzięki temu nawet jeśli zdarzy się nam zachorować, to choroba zostanie wykryta na wczesnym stadium rozwoju, dzięki czemu rokowania będą o wiele lepsze. O jakich badaniach należy pamiętać?

1. Badanie prostaty

O konieczności regularnego badania piersi wiedzą już chyba wszystkie kobiety. Od dłuższego czasu prowadzone są również kampanie informacyjne na temat badań prostaty, jednak polscy mężczyźni wciąż się nie badają. Tymczasem badanie prostaty to jedyna skuteczna metoda profilaktyczna jeśli chodzi o chorobę nowotworową tego narządu.

We wczesnych stadiach rak prostaty nie daje żadnych specyficznych objawów: można go wykryć tylko i wyłącznie poprzez badanie palpacyjne wykonane przez lekarza urologa. Nowotwory prostaty należą do najtrudniejszych w leczeniu, dlatego tak ogromną wagę ma jak najwcześniejsze postawienie diagnozy. 

2. Badania tarczycy

Tarczyca to niezwykle ważny a jednocześnie „podstępny“ narząd. Choroby tarczycy bardzo długo nie dają specyficznych objawów, jednak ze względu na swoje położenie tego narządu wykrycie zmian wcale nie jest trudne. Co dwa lata możemy wykonywać profilaktyczne USG tarczycy. Oprócz tego można również badać tarczycę samodzielnie. Pierwsza możliwość to badanie palpacyjne(może ono zostać wykonane również przez lekarza endoktrynologa).

Drugą możliwością jest badanie przy użyciu wody oraz lustra: musimy stanąć przed lustrem tak, aby dokładnie widzieć naszą szyję, a następnie przełknąć łyk wody, obserwując, czy podczas przełykania na naszej tarczycy nie uwidocznią się guzki lub innego rodzaju zmiany.

3. Gastroskopia

Kolejnym z badań, o których warto pamiętać, jest gastroskopia. Dzięki temu badaniu lekarz jest w stanie ocenić stan naszego przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. Podstawowymi wskazaniami do gastroskopii są takie dolegliwości, jak zgaga, bóle brzucha oraz stany zapalne przełyku. O gastroskopii nie powinny jednak zapominać również te osoby, które codziennie narażają górne odcinki układu pokarmowego na działanie silnie chorobotwórczych czynników.

Chodzi tutaj, rzecz jasna, przede wszystkim osoby palące papieresowy oraz regularnie pijące alhohol. Za wskazanie może być uważane również regularne jedzenie pikantnych potraw.

4. Próby wątrobowe

Wątroba to organ posiadający niebywałe wprost zdolności do autoregeneracji. Jest to jednak również organ dość niebezpieczny: choroby wątroby, takie jak chociażby marskość czy postępująca niewydolność, dają o sobie znać dopiero na bardzo zaawansowanych etapach swojego rozwoju, czyli wówczas, gdy leczenie jest skomplikowane i daje bardzo niepewne rokowania.

Niestety, tak naprawdę na marskość wątroby może zachorować każdy z nas: nasza codzienna dieta jest coraz bardziej obciążająca dla tego narządu, a do tego dochodzą jeszcze takie czynniki, jak alkohol, papierosy oraz wirusowe zapalenie wątroby typu B i C(według lekarzy, ponad 50% zarażonych osób nie zdaje sobie sprawy z tego faktu). Najlepszą metodą na sprawdzenie stanu naszej wątroby jest wykonanie zestawu prób wątrobowych, czyli badań typu ALAT, ALP, AspAT, GGTP. Dzięki temu dowiemy się, czy z naszą wątrobą wszystko jest w porządku.

5. Dermatoskopia

Kolejne badanie, którego nie można tutaj pominąć, to Dermatoskopia, czyli specjalistyczne badanie znamion na skórze. Na temat znamion krąży wiele mitów: na przykład, że dopóki nie zmieniają swojego wyglądu, to znaczy, że nie dzieje się nic złego. Niestety, nie jest to prawda. To, co widzimy, to jedynie powierzchnia: proces choroby może dziać się pod skórą.

Często zdarza się tak, że znamiona, które na zewnątrz wcale nie zmieniły swojego wyglądu, dają już przerzuty do pobliskich węzłów chłonnych. Jedyną metodą na sprawdzenie, czy nasze w naszych znamionach nie zachodzą jakieś niepokojące procesy, jest badanie skóry przy pomocy dermatoskopu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij