Gastronomia to branża, w której można znaleźć nie tylko puby i restauracje, ale także fabryki i duże zakłady przemysłowe produkujące żywność. Z każdym z tych miejsc wiąże się jednak pewien proces technologiczny, który wykorzystuje w tym celu wiele różnych urządzeń. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzą fabryki maszyn, dostosowując swoją ofertę, także pod branżę gastronomiczną Jakie urządzenia najczęściej się spotyka w gastronomii?
Gdzie znaleźć maszyny do gastronomii?
Opcje właściwie są dwie – można je albo zakupić w serwisach ogłoszeniowych, często w stanie używanym, albo zdecydować się na takie całkowicie nowe, prosto od producenta. W Polsce fabryk maszyn jest co najmniej kilka i zajmują się one także produkcją urządzeń dedykowanych gastronomii. Rzecz jasną muszą one też spełniać ściśle określone normy, aby mogły być wykorzystywane w tej gałęzi rynkowej. Fabryki maszyn mogą specjalizować się w różnych typach urządzeń, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest po prostu sprawdzenie, jaki jest dostępny wybór towarów. Najczęściej są sprzedawane urządzenia gotowe już do użytku, ale Zasada Fabryka Maszyn również projektuje maszyny dla gastronomii, dostosowując je do wymagań klientów.
Jakie maszyny do gastronomii produkują fabryki maszyn?
Fabryki maszyn z założenia udostępniają dosyć szeroką ofertę, która dostosowana jest do docelowej grupy odbiorców. W przypadku gastronomii jest jednak bardzo duży wybór urządzeń, które mogą posłużyć nie tylko w dużym przemyśle spożywczym, ale i w barach, restauracjach i innych mniejszych punktach. Często spotykane oferty dotyczą takich maszyn jak: komory wędzarnicze, linie produkcyjne, kotły warzelne czy mieszałki. Zdecydowana większość takich firm skupia się przede wszystkim na tym, by ich maszyny były odpowiednio dopasowane, dlatego często robione są także na zamówienie.
Komory wędzarniczo-parzelnicze
Komory wędzarnicze oraz wędzarniczo-parzelnicze służą do zautomatyzowanej obróbki termicznej produktów mięsnych, jak wędliny, drób, ryby czy sery. Pozwalają one również przyspieszyć procesy suszenia, wędzenia, parzenia oraz pieczenia. Z tego też względu sprawdzają się przede wszystkim w zakładach przemysłu spożywczego, ale także w smażalniach, sklepach oraz w restauracjach.
Linie produkcyjne
Często spotykanymi w gastronomii maszynami, są także linie produkcyjne, pozwalające na szybkie i masowe wytwarzanie wyrobów gastronomicznych. Przykładem mogą być choćby linie do smażenia, linie do produkcji pierogów, ale też linie do produkcji ciastek, czekolad i pieczywa. Oczywiście wybór odpowiedniej maszyny będzie podyktowany typem prowadzonej działalności.
Kotły warzelne
W przypadku kotłów warzelnych, ma się przede wszystkim do czynienia z maszynami, które służą gotowaniu mięs i wędlin, a także innych wyrobów wędliniarskich oraz topienia tłuszczów. Służą one także przygotowywaniu i podgrzewaniu potraw płynnych, a najczęściej stosowane są w przemyśle garmażeryjnym oraz gastronomicznym. Bywa, że można je spotkać także w miejscach, gdzie odbywa się żywienie zbiorowe, jak stołówki i imprezy masowe.
Mieszałki
Jak sama nazwa wskazuje, mieszałki służą do mieszania produktów spożywczych, najczęściej farszów mięsnych, a także stosuje się je przy produkcji mięs, wędlin, garmażerki oraz konserw, warzyw i owoców. Za ich pomocą można także tworzyć sosy. Najczęściej stosowana w zakładach masowej produkcji żywności.