Zapalenie ucha jak unikać problemu?
Uszy są bardzo wrażliwe na działanie zimna. W zimowe dni przewianie uszu może doprowadzić do powstania stanu zapalnego, warto zauważyć, że taki stan rzeczy może doprowadzić do bólu i właśnie dlatego należy potraktować sprawę poważnie.
Zwykłe zapalenie ucha zewnętrznego obejmujące całą małżowinę oraz część przewodu słuchowego może doprowadzić do bardzo silnego bólu, przez który nie będziemy mogli zasnąć. W przypadku zapalenia ucha bardzo często występuje też wysoka gorączka. W takiej sytuacji jesteśmy zmuszeni udać się do lekarza i przynajmniej przez jakiś czas przyjmować antybiotyki. Oprócz leczenia farmakologicznego warto wspierać dalszy proces usuwania stanu zapalnego ucha, za pomocą domowych sposobów. Pamiętajmy jednak, że domowe rozwiązania nie są w stanie zastąpić antybiotyków i właśnie dlatego musimy je mimo wszystko brać.
Dłuższy stan chorobowy
Zapalenie ucha nie pojawia się nagle. Tak naprawdę jest to przede wszystkim efekt zaniedbania w higieny uszu. Jeśli do czyszczenia wykorzystujemy patyczki, zapałki czy też inne drobne przedmioty, to możemy doprowadzić do stanu zapalnego.
W wielu przypadkach dochodzi do pogorszenia słychu, co jest jednocześnie pierwszym objawem toczącego ucho stanu zapalnego. Ból przychodzi dopiero później, jest on na tyle intensywny, że utrudnia nam normalne funkcjonowanie. Oczywiście problem z zapaleniem, może w każdej chwili rozwinąć się i zaatakować wewnętrzną część ucha. Nieleczone zapalenia potrafi doprowadzić do utraty słuchu, dlatego nie wolno nam bagatelizować takiego zagrożenia dla zdrowia. Zapalenie ucha bardzo często dotyka dzieci głównie w wieku przedszkolnym, choć w niektórych przypadkach dorośli także, mogą cierpieć na taką dolegliwość. Jeśli infekcja zaczyna dotykać coraz większych powierzchni ucha, to na pewno zauważymy to poprzez rosnącą gorączkę. W takich wypadkach musimy po prostu podjąć leczenie, nie ma innej możliwości na wyleczenie.
Diagnoza lekarza niezbędna
Na pewno ucho musi obejrzeć lekarz i na tej podstawie określić diagnozę. Nie potrwa to długo, ponieważ samo badanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut. W przypadku gdy zostanie stwierdzone zapalenie ucha, należy jak najszybciej oczyścić kanał ucha, z woskowiny, a następnie przyjmować antybiotyki. Takie oczyszczanie powinien przeprowadzić sam lekarz, nie powinniśmy tego robić na własną rękę czy też domowymi sposobami. Profesjonalista o wiele lepiej się nami zajmie, dzięki czemu faktycznie w bardzo krótkim czasie pozbędziemy się infekcji.
Oczywiście uszy będą musiały dojść do swojego stanu pierwotnego, ale wystarczy tylko brać odpowiedni antybiotyk, a wszystko powinno wrócić do normy. Lekarz bardzo często do usunięcia zalegającego wosku stosuje różnego rodzaju preparaty w formie aerozolu, który bardzo szybko dociera, do źródła woskowiny zmiękczając całość, przez co wosk jest o wiele łatwiejszy do usunięcia.
Unikajmy samodzielnego działania
Nie zaleca się, stosowania wody utlenionej, ponieważ może ona przesuszyć ucho, a wtedy infekcja ucha jest o wiele bardziej prawdopodobna. W przypadku problemów musimy brać każdą możliwość pod uwagę, tylko w taki sposób unikniemy większych kłopotów z uszami.
Infekcję można wyleczyć w ciągu jednego tygodnia, ale wymagana jest systematyczność, bez tego na pewno nie poradzimy sobie z tym problemem bez dodatkowych komplikacji. Musimy mieć wiele rzeczy na uwadze, ponieważ tylko wtedy poradzimy sobie lepiej z całym problemem. Profilaktyka to najlepszy sposób na uniknięcie zapalenia, dlatego dbajmy o nasze uszy.