Sędziwy wiek? Tylko dzięki treningowi i diecie!

Każdy z nas zna choć jedną osobę, która dożyła sędziwego wieku 90 lub 100 lat. Urodziny stulatków transmitowane są na cały kraj, odwiedzają ich reporterzy z telewizji i zawsze zadają jedno znaczące pytanie: „Jaki jest sposób na długowieczność?”. Odpowiedzi są różne. Jedni nie palą papierosów, inni mają specjalną dietę, a jeszcze inni nawet w wieku stu lat nie rezygnują ze sportu. Czy zdrowy tryb życia naprawdę jest sposobem na długowieczność?

Japonia

Japończycy to jedni z najdłużej żyjących ludzi na świecie. Niektórym z nas może się zdawać, że żyją tam tylko staruszkowie i młodzież przebrana za ulubione postaci z anime. Długowieczność Japończyków wiąże się z ich religią i podejściem do życia.

Buddyści kierują się zupełnie innymi zasadami niż chrześcijanie, podstawą ich wiary jest zwrócenie się ku swojemu wnętrzu i medytacja. Zgłębianie tajników buddyzmu odbywa się często pod okiem mistrzów, a największymi cnotami Ośmiostopniowej Ścieżki Buddyzmu są mądrość, moralność i skupienie.

japonia

Wyznawcy religii chrześcijańskiej tak naprawdę często nie rozumieją tego, co słyszą, nie wiedzą, jak to interpretować i wprowadzać w życie, nie osiągają więc często spokoju podobnego długowiecznym Japończykom.

W całej Japonii żyje ponad 40 tysięcy stulatków, a najwięcej jest ich w Okinawie, gdzie przeprowadzone w 2001 roku badania wykazały, że mieszkańcy mają niski poziom cholesterolu i czyste tętnice, dzięki czemu nie zapadają na poważne choroby, takie jak nowotwór, czy choroba wieńcowa. Japończycy są bardzo aktywni fizycznie w każdym wieku i spożywają niskokaloryczne, lekkostrawne produkty. Bardzo często jedzą ryby oraz wykluczają ze swojej diety mięso i nie spożywają nabiału.

Syberia

Dużo pracy fizycznej, umiarkowane spożywanie alkoholu i papierosów oraz zdrowe odżywianie to sekret długowieczności ludów syberyjskich. Kilka lat temu odkryto na Syberii bakterię Bacillus F, która potrafi rozmnażać się w temperaturze nawet 5 stopni Celsjusza!

Po badaniach na myszach okazało się, że bakteria poprawiła działanie ich układu odpornościowego o kilkadziesiąt procent. Dzięki temu myszy żyły dwa razu dłużej niż te, którym nie podano bakterii. Oznacza to, że ludność na całym świecie może już wkrótce zacząć żyć dłużej dzięki podaniu specjalnej bakterii.

Zakaukazie

Do Zakaukazia zalicza się trzy państwa: Gruzję, Azerbejdżan i Armenię. Najdłużej żyjący ludzie zamieszkują Abchazję w północno-zachodniej Gruzji, a dokładniej w Górach Kaukaskich. Mieszkańcy Zakaukazia spożywają dużo świeżych owoców, warzyw, orzechów i nasion z własnych upraw.

zakaukazie

Jedzą bardzo mało produktów pochodzenia zwierzęcego, ale możemy wśród nich znaleźć taki przysmaki jak napój ze sfermentowanego mleka koziego, krowiego lub owczego, zwany matzoni (podobny do maślanki). Ponadto, raz na jakiś czas jadają odtłuszczone mięso. Nie brak im również ruchu fizycznego, ponieważ całymi dniami muszą poruszać się po górach.

Ekwador

Mała wioska w Ekwadorze o uroczej nazwie Vilcabamba cieczy się również długowiecznością mieszkańców. Dzięki temu, że znajduje się na uboczu, jej obywatele bardzo dużo chodzą. Spożywają także świeżo zerwane owoce i warzywa, orzechy i gotowane nasiona.

Nie jedzą prawie wcale produktów pochodzenia zwierzęcego ani, tak popularnych u nas, gotowych dań do podgrzania. Co więcej, mieszkańcy wioski bardzo dużo się śmieją i spędzają wiele czasu wspólnie. 

Podsumowanie

Jaki więc jest przepis na długowieczność? Przede wszystkim ruch oraz zdrowa dieta. Warto wprowadzić do swojego menu więcej warzyw i owoców (najlepiej z upraw ekologicznych) oraz wykluczyć używki, takie jak papierosy i alkohol. Czynniki stresogenne, zakłócające spokój urządzenia elektroniczne i wszechobecna pogoń za pieniądzem nie są znane w krajach o najwyższej liczbie osób dożywających sędziwego wieku.

Dużo śmiechu, medytacja, czas spędzany wspólnie z przyjaciółmi i rodziną może być dla nas krokiem w stronę długowieczności. Złe nawyki żywieniowe i praca przy biurku z kilkoma kubkami kawy dziennie nie są korzystne dla naszego zdrowia i obniżają szanse każdego z nas na długie życie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij