Nietrzymanie moczu to problem społeczny. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że dotyka co trzecią kobietę. W Polsce zdiagnozowanych w tym kierunku jest 3 miliony pacjentek w różnym wieku. Dane te jednak z pewnością są zaniżone. Wiele pań bagatelizuje nietrzymanie moczu i zataja ten fakt przed rodziną czy lekarzem. Traktuje go jak naturalny etap starzenia się organizmu, a dodatkowo wstydzi się przyznać do problemu. Podobnie reagują panowie, w przypadku których istotną rolę odgrywa kwestia dużego dyskomfortu psychicznego. Jakie są przyczyny NTM u mężczyzn i jak walczyć z dolegliwością?
Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny
Przyjmując definicję ICS (International Continence Society), nietrzymanie moczu to jego nieświadome gubienie, stwarzające problemy zarówno natury higienicznej, jak i socjalnej. Stopień nasilenia objawów może być różny. Mogą to być pojedyncze krople popuszczane przy kichnięciu czy kaszlnięciu, zaś w zaawansowanym stadium mocz gubiony jest podczas siedzenia czy chodzenia. Problem może pojawiać się okresowo lub mieć postać przewlekłą.
Trzeba pamiętać, że nietrzymanie moczu nie jest chorobą samą w sobie, a jedynie objawem. I dlatego tak ważne jest, aby ustalić faktyczną przyczynę dolegliwości. Kiedy więc może pojawić się nietrzymanie moczu u mężczyzn? Przyczyny tego problemu mogą być różne. Odpowiadać za dolegliwość mogą m.in.: infekcja dróg moczowych, przewlekłe zaparcia, osłabienie mięśni wspomagających wydalanie moczu, nadreaktywność wypieracza pęcherza moczowego. Zdarza się, że za gubienie moczu odpowiadają czynniki neurologiczne (neuropatia cukrzycowa, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, poliradikulopatia) lub przyjmowane leki (np. diuretyki, alfa blokery, antydepresanty, leki przeciwbólowe).
W zdecydowanej większości przypadków za nietrzymanie moczu u mężczyzn odpowiedzialny jest przerost prostaty. Gruczoł krokowy ulokowany jest bowiem tuż przy cewce moczowej. Gdy rozrasta się, utrudnia przepływ moczu. Objawia się to nie tylko jego mimowolnym wyciekaniem, ale też słabym lub przerywanym strumieniem czy dłuższym oczekiwaniem na mikcję (mimo parcia na pęcherz). Nietrzymaniu moczu sprzyja ponadto: palenie papierosów, picie kilku filiżanek kawy dziennie oraz nadwaga i otyłość.
Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu?
W pierwszej kolejności trzeba odwiedzić lekarza. Specjalista oceni stopień nasilenia objawów, w razie potrzeby zleci też wykonanie dodatkowych badań i zaproponuje właściwe leczenie (farmakologiczne lub chirurgiczne).
Bardzo ważne jest ponadto zadbanie o komfort życia. Czasy, gdy nietrzymanie moczy traktowano wyłącznie jako problem kobiet, i to z myślą o nich produkowano środki higieniczne, bezpowrotnie minęły. Dzisiaj panowie mają taki sam wybór jak ich parterki. Stworzono dla nich między innymi wkładki, które idealnie dopasowują się do kształtu męskiej anatomii. Są dyskretne i bardzo chłonne, absorbują też nieprzyjemny zapach. By jednak mieć pewność, że sprostają wymaganiom, na stronie https://www.tena.pl/mezczyzni/produkty/bezplatna-probka można zamówić zestaw bezpłatnych próbek. Są one dostarczane w dyskretnym opakowaniu, które nie zdradza swojej zawartości.