Profilaktyka stomatologiczna - jakie zabiegi mamy do wyboru

Profilaktyka stomatologiczna – jakie zabiegi mamy do wyboru?

Profilaktyka jest niezwykle ważna w dbaniu o zdrowie zębów i całej jamy ustnej. Niestety wielu pacjentów zapomina o konieczności wykonywania tego rodzaju zabiegów. Uważają, że mycie zębów kilka razy dziennie wystarczy, żeby cieszyć się zdrowymi zębami przez długie lata. Niestety jest to błędne myślenie. W dzisiejszym artykule przedstawimy na jakie zabiegi profilaktyczne warto udać się do gabinetu stomatologicznego. 

Zdanie „lepiej zapobiegać, niż leczyć” słyszymy już od najmłodszych lat. Jednak nie zawsze bierzemy je sobie do serca. Zapobieganie chorobom zębów to nie tylko ich samodzielna higiena w domu. Aby cieszyć się zdrowym uzębieniem przez wiele lat, należy zdać sobie sprawę z tego, jak ważna jest profilaktyka stomatologiczna. Zabiegi profilaktyczne wspomagają higienę zębów w sposób, którego pacjent nie jest w stanie zrealizować w domu. Zabiegi z wykorzystaniem narzędzi dentystycznych pozwalają oczyścić zęby z kamienia czy wzmocnić ich odporność na bakterię. Samodzielna higiena jamy ustnej i zębów w domu, nie jest w stanie dać pacjentowi takich efektów jak zabiegi profilaktyki stomatologicznej.

Profilaktyka stomatologiczna – korzystaj z niej!

  • Wizyty kontrolne u stomatologa – Wizyty kontrolne są bardzo ważne. Niektóre choroby rozwijają się długo, a wykrycie ich na wczesnym etapie niejednokrotnie pozwala na całkowite wyleczenie. Wizyty kontrolne powinny odbywać się minimum raz na pół roku.
  • Instruktaż higieny jamy ustnej i sposobu szczotkowania – Nie wstydź się pytać! Podczas wizyty kontrolnej zapytaj lekarza bądź asystentki stomatologicznej o instruktaż higieny zębów. Odpowiednia technika szczotkowania jest bardzo ważna, myjąc zęby źle, możesz ich nie domywać, a nawet uszkodzić dziąsła.
  • Skaling – To prosty i bezbolesny zabieg, który skutecznie usuwa bakterie i kamień nazębny. Specjalistyczny aparat ultradźwiękowy pozwala precyzyjnie oczyścić powierzchnię zębów. Zabieg wykonywany jest przy wykorzystaniu specjalnej piaskarki, która pod dużym ciśnieniem wyrzuca mieszankę wody i piasku stomatologicznego.
  • Piaskowanie – Ten zabieg wykonywany jest najczęściej w połączeniu ze skalingiem, gdyż razem dają najlepsze efekty. Piaskowanie  pozwala dokładnie oczyścić przestrzenie między zębowe, a także pozbyć się przebarwień nazębnych.

Stomatolog Katowice – Sprawdź Centrum Stomatologiczne ATRIA, gdzie wykonasz zabiegi profilaktyczne wymienione w artykule

  • Lakowanie – Jest to zabieg przeznaczony zarówno dla dzieci (posiadających zęby mleczne) jak i dorosłych (z zębami stałymi). Lak to substancja, która wypełnia, a co za tym idzie uszczelnia bruzdy powstałe na zębach. Dzięki temu chroni je przed rozwojem próchnicy.
  • Fluoryzacja – Pokrywanie oczyszczonych z kamienia nazębnego zębów substancjami (żelami, lakierami, piankami) zawierającymi związki fluoru. Fluoryzacja może być wykonywana zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij