Dlaczego należy dbać o mikroflorę jelitową?

Dlaczego należy dbać o mikroflorę jelitową?

Współczesna nauka coraz bardziej ukierunkowuje naszą uwagę na zdrowie i dobre samopoczucie poprzez badanie i zrozumienie skomplikowanego świata mikroorganizmów zamieszkujących nasz organizm. W tym kontekście mikroflora jelitowa, znana również jako mikrobiota jelitowa, odgrywa kluczową rolę w naszym zdrowiu ogólnym. Dowiedz się, dlaczego należy dbać o mikroflorę jelitową!

Mikroflora jelitowa – co to takiego?

Terminem „mikrobiota” określa się wszystkie drobnoustroje (bakterie, grzyby, eukariota i wirusy) zasiedlające organizm człowieka. Co ważne zdecydowana większość, bo ponad 70% całej masy mikroorganizmów zasiedla jelito grube. Z tego też powodu mikroflora jelitowa jest tak bardzo wyróżnianą częścią naszej fizjologicznej mikrobioty.

W związku z faktem, że niektóre gatunki lub rodzaje bakterii bytujących w jelicie mogą mieć właściwości chorobotwórcze, oczywistym wydaje się fakt, iż zależy nam na tym, aby przewagę ilościową zachowały bakterie korzystnie wpływające na procesy przebiegające w jelitach i wpływające prozdrowotnie na cały nasz organizm.

Wybrane bakterie jelitowe, przede wszystkim z rodzaju Bifidobacterium i Lactobacillus, hamują wzrost chorobotwórczych drobnoustrojów, najprawdopodobniej na zasadzie konkurencji międzygatunkowej.

Kształtowanie się mikroflory jelitowej zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to z pewnością: rodzaj porodu (poród siłami natury czy drogą cesarskiego cięcia), sposób karmienia (mleko kobiece czy mleko modyfikowane), stosowane leki (antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, niesteroidowe leki przeciwzapalne i inne), środowisko, w którym przebywamy oraz warunki higieny, a także działanie czynników stresogennych, które bardzo silnie uszkadzają nasz mikrobiom.

Jakie są objawy zaburzeń mikroflory jelitowej?

Niestety, aktualny tryb życia wielu z nas silnie zaburza równowagę ekosystemu jelitowego (eubiozę). Nadmierna ilość bakterii potencjalnie chorobotwórczych, gnilnych, proteolitycznych, a także grzybów z rodzaju Candida prowadzi do rozwoju dysbiozy jelitowej i pogarsza funkcjonowanie przewodu pokarmowego.

Jest to związane z występowaniem wielu niepożądanych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Są to przede wszystkim bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, zaparcia. Należy jednak pamiętać o tym, że skutki dysbiozy jelitowej mogą być odczuwalne także w sposób pozornie niepowiązany z przewodem pokarmowym.

Wymienić tutaj można nawracające infekcje (w tym infekcje intymne), ale także zespół chronicznego zmęczenia, depresję, problemy skórne (w tym atopowe zapalenie skóry i trądzik), a nawet problem z nadmierną masą ciała oporną na stosowane diety i wysiłek fizyczny.

Brak dbałości o nasz przewód pokarmowy jest także często początkiem problemów związanych z nadwrażliwościami pokarmowymi. Przyczyną niepożądanych reakcji na pokarm jest bowiem uszkodzenie bariery jelita cienkiego (będące konsekwencją uszkodzenia mikrobiomu), wynikające z licznych czynników zewnętrznych (niewłaściwa dieta, żywność bogata w konserwanty, stres, antybiotykoterapie, używki).

W konsekwencji spożywany pokarm może przenikać do układu krwionośnego oraz nadmiernie aktywizować układ immunologiczny, stając się przyczyną rozwoju stanu zapalnego.

Dysbiozę jelitową często stwierdza się u pacjentów, u których zdiagnozowano zespół jelita drażliwego (IBS) czy przerost bakterii w jelicie cienkim (SIBO/IMO). Postuluje się również związek dysbiozy jelitowej z chorobami cywilizacyjnymi, na przykład cukrzycą typu 2, otyłością i nadciśnieniem oraz ryzykiem zaburzeń układu sercowo-naczyniowego i chorobami autoimmunizacyjnymi, na przykład celiakią, cukrzycą typu 1, reumatoidalnym zapaleniem stawów, chorobami zapalnymi jelit (IBD).

Jakie badania wykonać w celu diagnostyki zaburzeń mikroflory jelitowej?

Najlepszym materiałem diagnostycznym jest w tej sytuacji próbka kału, której analiza mikrobiologiczna stanowi świetne źródło informacji na temat kondycji naszej mikroflory jelitowej i przewodu pokarmowego.

Badanie mikroflory jelitowej jest proste i nieinwazyjne, ponieważ do jego wykonania wystarczy bardzo mała ilość kału danego pacjenta, aby określić, jakie mikroorganizmy bytują w jego jelitach i jakie przełożenie ma to na jego stan zdrowia!

W przypadku podejrzenia występowania dysbiozy jelitowej warto jest więc wykonać badanie MikroFloraScan, w ramach którego oceniane są wybrane bakterie wskaźnikowe oraz grzyby drożdżopodobne z rodzaju Candida.

W przypadku badania MikoFloraScan Plus dodatkowo jesteśmy także w stanie ocenić stan przesiąkliwości bariery jelitowej, sprawdzić, czy w przewodzie pokarmowym nie znajduje się utajone krwawienie, a za pośrednictwem oznaczenia poziomu kalprotektyny zweryfikować obecność ewentualnego stanu zapalnego.

Co więcej, sprawdzamy również poziom M2-PK, który jest wczesnym markerem wykrywania raka jelita grubego. Cała procedura rozpoczyna się od pobrania próbki materiału biologicznego w warunkach domowych i przesłania materiału do laboratorium. Badanie mikroflory jelitowej oraz spersonalizowana suplementacja (opracowywana na podstawie wyników i wywiadu chorobowego) mają na celu przywrócenie równowagi mikrobiologicznej w jelicie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij