Podolog dla małych i dużych - badaj swoje stopy!

Podolog dla małych i dużych – badaj swoje stopy!

Ludzkie ciało mimo upływu lat i rozwoju medycyny, nadal pozostaje nieodkryte, a jednocześnie tak wiele zostało już udowodnione i rozwinięte do tego stopnia, by bezpiecznie leczyć różnego rodzaju schorzenia. Jednym z najmłodszych, ale wciąż rozwijających się i dobrze prosperujących odgałęzień medycyny jest podologia – dziedzina zajmująca się problematyką kończyn dolnych człowieka. Czym tak właściwie jest? Kto powinien skorzystać z pomocy specjalistów i zabiegów podologicznych? Poznaj kluczową dziedzinę medycyny od podstaw.

Podolog – kim jest?

Dla wielu osób podologia wciąż pozostaje tylko nieznanym terminem, zupełnie niekojarzącym się z szeroko pojętą medycyną – nie ma w tym jednak nic dziwnego, bowiem leczenie chorób stóp pod specjalistyczną nazwą występuje w Polsce zaledwie od 2015 roku, a na arenie europejskiej funkcjonuje dopiero od ćwierćwiecza. Pierwszym miastem, które zdecydowało się na kształcenie w kierunku podologii była Portugalia – w 1994 roku otworzono tam pierwszy nabór na takie studia. 

Kiedy umówić się na wizytę w gabinecie podologicznym?

Ale czym dokładnie jest podologia? To nic innego, jak odłam medycyny, całkowicie poświęcony leczeniu schorzeń kończyn dolnych człowieka – obejmuje obszar stóp oraz stawu skokowego, biorąc pod uwagę różne aspekty problemów, takie jak:

  • krogulcze palce,
  • haluksy,
  • wrastające paznokcie,
  • płaskostopie,
  • brodawki,
  • grzybica paznokci, 
  • wady ustawienia stóp.

W Polsce ta dziedzina nauki dopiero się rozwija i wkracza na rynek – niemniej jednak istnieje spora grupa miast, w których funkcjonują gabinety podologiczne. Specjalistów od leczenia schorzeń kończyn dolnych można znaleźć, chociażby w stolicy Wielkopolski – zobacz ofertę poznańskich podologów. 

Zabiegi podologiczne – dla kogo będą najlepsze?

Podolodzy są odpowiedzialni za leczenie zarówno dzieci, jak i dorosłych – niezależnie od wieku pacjenta, każde schorzenie wymaga rozpoznania problemu i dostosowania odpowiedniej terapii. Warto jednak pamiętać, że schorzenia stóp, takie jak wady ustawienia czy haluksy najlepiej leczyć od najmłodszych lat, póki układ kostny wciąż się rozwija.

Badania szczególnie zaleca się rodzicom dzieci, u których pojawiają się pierwsze problemy z kończynami dolnymi. Bardzo często w pierwszych latach życia u małych dzieci można zaobserwować płaskostopie lub koślawość stóp – takie nieleczone wady mogą w przyszłości skutkować koślawością kolan lub poważniejszymi problemami z kręgosłupem i postawą dziecka. Warto więc już na samym początku udać się do specjalisty i rozpocząć leczenie – podolodzy najczęściej zalecają proste ćwiczenia lub wkładki ortopedyczne dla obuwia, które szybko redukują problem.

Aby dowiedzieć się więcej o sposobach leczenia, sprawdź sposoby specjalistów na różnego rodzaju schorzenia.

Specjalistyczna pomoc dla stóp

Choć leczenie zawsze najlepiej rozpocząć od najmłodszych lat, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby i dorośli podjęli się współpracy ze specjalistą. Należy bowiem pamiętać, że podologia obejmuje nie tylko tematy ortopedyczne, ale również chirurgiczne i kosmetyczne. Podolodzy pomagają również w takich problemach, jak wrastający paznokieć czy grzybica paznokcia – dzięki leczeniu u specjalisty pacjent nie tylko pozbędzie się dolegliwości, ale także pożegna ją raz na zawsze. 

Większa świadomość, lepsze zdrowie

Problematyka kończyn dolnych dotyka sporą część społeczeństwa, niezależnie od wieku. Mimo niskiego poziomu podaży, zapotrzebowanie wśród pacjentów rośnie, a podolodzy wciąż mają pełne ręce pracy. Podologia stanowi więc nadzieję dla medycyny, która z pewnością, wraz z upływem lat, będzie zachęcała do zwrócenia większej uwagi na nasze stopy.

 

undefined

Katarzyna Wiśniewska

Katarzyna Wiśniewska

Redaktorka z pasją do tematów związanych z medycyną alternatywną i holistycznym podejściem do zdrowia. Bada wpływ terapii naturalnych na poprawę jakości życia. Prywatnie praktykuje jogę i medytację.

Artykuły: 71

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *