Kiedy może być stosowana terapia grupowa?
Jedną ze skutecznych form psychoterapii, będącą alternatywą dla indywidualnych wizyt u terapeuty, jest terapia grupowa. Można spotkać się czasem z krzywdzącym mitem dotyczącym mniejszej skuteczności tego typu spotkań, przekonanie to jest jednak błędne. W wielu przypadkach to regularny kontakt z grupą i relacje pomiędzy jej członkami stanowią największą wartość i najlepszy sposób na poradzenie sobie z problemami.
Jak wygląda psychoterapia grupowa?
W odróżnieniu do terapii indywidualnej,psychoterapia grupowa polega na regularnych spotkań określonej grupy osób, prowadzonej przez doświadczonego specjalistę. Opiera się ona na założeniu, że problemy natury psychicznej są wynikiem kłopotów w relacjach z innymi ludźmi, dlatego też najlepszym sposobem przeciwdziałania im, jest praca nad nimi przy pomocy nawiązywania relacji i kontaktów społecznych z innymi członkami grupy. Rolą psychoterapeuty jest dbanie o otwartą i bezpieczną przestrzenią wypowiedzi dla każdego uczestnika, w zgodzie z przyjętymi na początku normami i zasadami. W takim środowisku mają szanse powstać interakcje oparte na poszanowaniu i akceptacji, które pozwolą zrozumieć istotę problemów, trenować umiejętności społeczne i panować nad emocjami.
Terapia grupowa – kiedy i dla kogo?
Skuteczność metody wspierania, jaką jest terapia grupowa, uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju trudności, z jakimi zmaga się pacjent. W szczególności polecana jest osobom mającym kłopot z nawiązaniem świadomych i zadowalających relacji interpersonalnych. Pozwala zrozumieć błędne schematy zachowań i przeciwdziałać im w przyszłości. Terapia grupowa pozwala znaleźć przestrzeń wymiany myśli z osobami o podobnych doświadczeniach. Jest skuteczną formą pomocy dla osób należących do dyskryminowanych grup mniejszościowych, oraz borykających się z nieprzepracowanymi traumami na tle relacji międzyludzkich. Szczególne środowisko stanowi również skuteczną metodę radzenia sobie w sytuacjach takich jak zaburzenia lękowe i afektywne dwubiegunowe.
Korzyści i efekty psychoterapii grupowej
Praca nad sobą w ramach spotkań z grupą terapeutyczną ma za zadanie odkryć rzeczywistą naturę problemów i nauczyć radzenia sobie z nimi poprzez odpowiednie zachowania i reakcje. Wsparcie nie tylko ze strony specjalisty, ale także pozostałych uczestników grupy, dzielących podobne rozterki, pozwala zredukować poczucie osamotnienia w swoim problemie i zacząć szukać alternatywnych rozwiązań. Wolna od strachu i stygmatyzacji przestrzeń wypowiedzi stanowi szansę na przepracowanie własnych problemów, uczenie się od siebie nawzajem między członkami grupy, a także tworzy doskonałe podstawy do dalszego samorozwoju.
https://centrum-przestworza.pl/oferta/psychoterapia-grupowa/
Osoby, które dostrzegają w sobie trudności w nawiązywaniu trwałych i satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi, zachęcamy do kontaktu z Centrum Psychoterapii Przestworza. Tworzymy wspólnie bezpieczne, pełne otwartości i akceptacji miejsce, którego celem jest skuteczna pomoc w odzyskaniu równowagi życiowej. Nasi specjaliści pomogą wybrać odpowiednią formę terapii i plan działania, w zależności od indywidualnych potrzeb.