Kiedy może być stosowana terapia grupowa?

Jedną ze skutecznych form psychoterapii, będącą alternatywą dla indywidualnych wizyt u terapeuty, jest terapia grupowa. Można spotkać się czasem z krzywdzącym mitem dotyczącym mniejszej skuteczności tego typu spotkań, przekonanie to jest jednak błędne. W wielu przypadkach to regularny kontakt z grupą i relacje pomiędzy jej członkami stanowią największą wartość i najlepszy sposób na poradzenie sobie z problemami. 

Jak wygląda psychoterapia grupowa?

W odróżnieniu do terapii indywidualnej,psychoterapia grupowa polega na regularnych spotkań określonej grupy osób, prowadzonej przez doświadczonego specjalistę. Opiera się ona na założeniu, że problemy natury psychicznej są wynikiem kłopotów w relacjach z innymi ludźmi, dlatego też najlepszym sposobem przeciwdziałania im, jest praca nad nimi przy pomocy nawiązywania relacji i kontaktów społecznych z innymi członkami grupy. Rolą psychoterapeuty jest dbanie o otwartą i bezpieczną przestrzenią wypowiedzi dla każdego uczestnika, w zgodzie z przyjętymi na początku normami i zasadami. W takim środowisku mają szanse powstać interakcje oparte na poszanowaniu i akceptacji, które pozwolą zrozumieć istotę problemów, trenować umiejętności społeczne i panować nad emocjami. 

Terapia grupowa – kiedy i dla kogo?

Skuteczność metody wspierania, jaką jest terapia grupowa, uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju trudności, z jakimi zmaga się pacjent. W szczególności polecana jest osobom mającym kłopot z nawiązaniem świadomych i zadowalających relacji interpersonalnych. Pozwala zrozumieć błędne schematy zachowań i przeciwdziałać im w przyszłości. Terapia grupowa pozwala znaleźć przestrzeń wymiany myśli z osobami o podobnych doświadczeniach. Jest skuteczną formą pomocy dla osób należących do dyskryminowanych grup mniejszościowych, oraz borykających się z nieprzepracowanymi traumami na tle relacji międzyludzkich. Szczególne środowisko stanowi również skuteczną metodę radzenia sobie w sytuacjach takich jak zaburzenia lękowe i afektywne dwubiegunowe.

Korzyści i efekty psychoterapii grupowej

Praca nad sobą w ramach spotkań z grupą terapeutyczną ma za zadanie odkryć rzeczywistą naturę  problemów i nauczyć radzenia sobie z nimi poprzez odpowiednie zachowania i reakcje. Wsparcie nie tylko ze strony specjalisty, ale także pozostałych uczestników grupy, dzielących podobne rozterki, pozwala zredukować poczucie osamotnienia w swoim problemie i zacząć szukać alternatywnych rozwiązań. Wolna od strachu i stygmatyzacji przestrzeń wypowiedzi stanowi szansę na przepracowanie własnych problemów, uczenie się od siebie nawzajem między członkami grupy, a także tworzy doskonałe podstawy do dalszego samorozwoju.

 

https://centrum-przestworza.pl/oferta/psychoterapia-grupowa/

Osoby, które dostrzegają w sobie trudności w nawiązywaniu trwałych i satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi, zachęcamy do kontaktu z Centrum Psychoterapii Przestworza. Tworzymy wspólnie bezpieczne, pełne otwartości i akceptacji miejsce, którego celem jest skuteczna pomoc w odzyskaniu równowagi życiowej. Nasi specjaliści pomogą wybrać odpowiednią formę terapii i plan działania, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij