Jak ukryć śmietnik w ogrodzeniu?
Szukając praktycznych rozwiązań na rzecz utrzymania czystości wokół domu lub firmy, budowa śmietnika wewnątrz ogrodzenia stanowi niezwykle funkcjonalne rozwiązanie. Korzystając z tej opcji, nie tylko utrzymujemy porządek w naszym otoczeniu, ale także zwiększamy jego estetykę oraz zapewniając bezpieczeństwo. Każdy dom i mieszkanie generuje śmieci. I tym samym potrzebuje śmietnika. Nie jest to najładniejszy widok, ale możemy coś na to poradzić! W poniższym artykule dowiemy się jak ukryć śmietnik w ogrodzeniu naszego domu.
Co o śmietniku mówi prawo budowlane?
Śmietnik używany do gromadzenia odpadów stałych może być zadaszony. Ściany mogą być pełne bądź ażurowe. Śmietnik może też być w osobnym pomieszczeniu w budynku. Może też być na utwardzonym placu przeznaczonym na kontenery. Czego jeszcze możemy się dowiedzieć? Otóż od okien i drzwi budynków przeznaczonych dla ludzi śmietnik ma być oddalony o 10 metrów. Dodatkowo śmietnik powinien być oddalony o 3 metry (2 metry dla zabudowy jednorodzinnej) od granicy działki budowlanej. Gdy mamy przypadek zabudowy przeznaczonej do rekreacji indywidualnej, bądź zabudowy jednorodzinnej odległość śmietnika od okien i drzwi może wynosić 3 metry ( po spełnieniu kilku warunków)
Niewidoczny śmietnik – jak uzyskać taki efekt?
Śmietnik nie powinien być zbytnio eksponowany, z reguły staramy się go zamaskować i ukryć. Ale mimo to śmietnik nadal powinien spełniać swoje funkcje. Można go umieścić z tyłu działki, ale nie jest to optymalne rozwiązanie, gdyż w dniu odbioru śmieci, musimy je wystawiać z przodu działki, co wiąże się z dodatkowymi obowiązkami. Inną możliwością jest umieszczenie śmietnika z przodu, w ogrodzeniu.
Projekt śmietnika jest bardzo ważny
Jeśli chcemy umieścić śmietnik w ogrodzeniu, powinniśmy go uwzględnić w projekcie posesji/domu i ogrodzenia. Dobrym rozwiązaniem jest zamknięcie śmietnika z obu stron furtką, tak, aby zawsze mieć do niego dostęp. Dodatkowo, śmietnik powinien być zadaszony, a posadzka utwardzona. Nie zapominajmy także o ścianach altany śmietnikowej – powinny być wykonane z materiałów, które łatwo umyć (lub może też być pokryta farbą, która pozwala na jej mycie). W naszych planach powinniśmy uwzględnić ilość osób, które będą mieszkać w budynku i zaprojektować odpowiednio dużą altanę śmietnikową. Altana powinna umożliwiać swobodny dostęp do koszy na śmieci i pozwalać na manewrowanie nimi.
Jakie wymiary śmietnika brać pod uwagę?
Wielkość śmietnika uzależniona jest od ilości osób w budynku. Średnia ilość śmieci wytwarzanych przez 4-osobową rodzinę w ciągu tygodnia to 120 litrów. Jeśli śmieci są segregowane to można tę wartość obniżyć o 35%.
Zabudowa śmietnika w ogrodzeniu posesji z użyciem paneli ogrodzeniowych
Wybór siatkowego ogrodzenia do budowy śmietnika ma wiele zalet. Po pierwsze, siatki ogrodzeniowe są łatwe w montażu, co pozwala na szybkie i ekonomiczne stworzenie solidnej konstrukcji. Dodatkowo, są odporne na warunki atmosferyczne, co gwarantuje długotrwałą ochronę przed korozją i uszkodzeniami.
Korzystając z siatkowych paneli ogrodzeniowych do budowy śmietnika, można także łatwo dostosować jego wielkość i kształt do indywidualnych potrzeb. Elastyczność materiału pozwala na tworzenie śmietników o różnych wymiarach, co sprawia, że można je dopasować do dostępnego miejsca oraz ilości produkowanych odpadów.
Koszt wykonania śmietnika
Niestety, ze względu na ilość danych, które mogą ulec zmianie koszt wykonania śmietnika zawsze jest wyliczany indywidualnie. Wiata może mieć różną wysokość, głębokość, szerokość. Może być przewidziana do budynku z wieloma rodzinami, jak i do domku jednorodzinnego. Może być murowana, bądź stalowa lub drewniana. Dlatego warto uwzględnić wiatę śmietnikową już na etapie projektowania ogrodzenia.