Błonnik witalny – jak prawidłowo go stosować?

Błonnik witalny pozyskiwany z babki lancetowatej i babki płesznik to prawdziwa „kopalnia zdrowia”. Wielokrotnie słyszy się jak ważny jest błonnik w codziennej diecie i jak pozytywny wpływ ma na metabolizm. Warto dowiedzieć się jak prawidłowo go stosować, aby wyszło to nam na zdrowie!

Nigdy nie spożywaj błonnika w postaci suchej

Suplement diety – błonnik witalny, aby mógł być odpowiednio przyswojony przez organizm nie może być spożywany w postaci suchej. Konieczne jest jego rozrobienie w szklance wody albo zupie. Można również dodać go do soku i dokładnie wymieszać. Kolejną kwestią, o jakiej należy pamiętać, jest nie przekraczanie dziennej dawki błonnika pokarmowego. Najlepiej spożywać go w dwóch lub trzech porcjach dodanych do płynu, odpowiednio trzech lub dwóch łyżeczkach. Nie należy spożywać więcej niż 45 g błonnika dziennie. Nadużywanie błonnika może dać efekty odwrotne do zamierzonych, a mianowicie spowodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe, głównie biegunki. W dłuższej perspektywie może to doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Gdy masz problemy z metabolizmem

Zaparcia bywają bardzo uciążliwe. Nie tylko czujemy się ociężale, ale w organizmie gromadzą się szkodliwe toksyny, które zatruwają organizm. W związku z tym dochodzą przykre objawy, takie jak bóle brzucha, czy nawet bóle głowy. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być niedobór błonnika pokarmowego. Jednak można odzyskać zdrowie, dzięki błonnikowi witalnemu, spożywanemu na 3 godziny przed stałym posiłkiem. Oczywiście rano może być to utrudnione, jednak jeśli chce się uzyskać efekt w postaci przyspieszenia metabolizmu, warto wstać wcześniej niż zwykle, o ile to możliwe. W przypadku wybierania się do pracy można zjeść lekkie śniadanie, najlepiej musli z jogurtem, które również dobrze wpływa na perystaltykę jelit, a w przerwie na lunch przygotować w szklance wody porcję suplementu diety – błonnika witalnego. Jeśli spożywamy błonnik witalny dwa razy dziennie, to drugi raz najlepiej jest przygotować miksturę zaraz po powrocie z pracy, a jeszcze przed spożyciem obiado-kolacji lub kolacji. Należy stosować się do zasady, że nie spożywa się już nic na dwie godziny przed snem. W przypadku spożywania późnych obiadów należy zadbać o to by były to raczej ryby, aniżeli mięso, gdyż są lepiej przyswajalne. Takie postępowanie pozwoli przywrócić prawidłową pracę układu pokarmowego.

Błonnik witalny w walce z nadwagą

Działanie błonnika witalnego polega na tworzeniu się w jelicie śluzu, który ułatwia trawienie i pozbywanie się z organizmu toksyn, w tym resztek metali ciężkich, które powodują wiele nieswoistych dolegliwości, a spożywane są z wieloma potrawami, a także np. przy okazji pakowania kanapek w folię aluminiową. Poza tym składnikiem, w pożywieniu może znaleźć się również ołów, czy też kadm. Usuwanie toksyn to jednak nie jedyna zaleta błonnika pokarmowego, który przyczynia się również do metabolizowania cukrów oraz tłuszczy, dzięki czemu może wspomagać spalanie tkanki tłuszczowej, przy stosowaniu zbilansowanej diety odchudzającej, a także ćwiczeń fizycznych. Dzięki temu można łatwiej pozbyć się nadwagi, gdyż dzięki spożywaniu błonnika witalnego zmniejsza się apetyt, a tym samym chęć na podjadanie pomiędzy posiłkami. Zatem może być on sojusznikiem w walce o szczupłą sylwetkę, jeśli stosowany jest w racjonalnych dawkach.

Błonnik witalny na obniżenie ciśnienia i poziomu cukru we krwi

Regularne spożywanie błonnika witalnego może przyczynić się do regulacji ciśnienia tętniczego u osób z tendencją do podwyższonego ciśnienia. Ponadto może obniżać poziom cukru we krwi. Nie znaczy to oczywiście, że może być spożywany bez ograniczeń. Zwiększyć ilość spożywanego błonnika można jedynie czasowo, jeśli występują jego wyraźne niedobory w diecie, jednak nie należy przekraczać maksymalnych dziennych dawek.

Można korzystnie wpłynąć na zdrowie, dzięki błonnikowi witalnemu, który może być spożywany nawet przez kobiety w ciąży. To jeden z tych suplementów, które można włączyć do codziennej diety. Poprawia koncentrację i wpływa na siły witalne. Jego właściwości prozdrowotne są niezaprzeczalne. Należy jednak pamiętać, że w przypadku wystąpienia dolegliwości ze strony układu pokarmowego należy bezwzględnie go odstawić.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij