Wieloletnie, nałogowe palenie powoduje poważne choroby. Początkowo dym papierosowy działa podstępnie, powoli odbierając zdrowie — czy zdajesz sobie sprawę, o ile lat postarza Cię nałogowe palenie? Dowiedz się, jak wiele szkód w Twoim organizmie wywołuje uzależnienie od nikotyny.
Czy palenie przyspiesza proces starzenia się organizmu?
Doświadczenia naukowe wykazują, że palenie tytoniu negatywnie wpływa na biologiczne starzenie się organizmu. Z badań prowadzonych pod przewodnictwem Pauliny Manoshiny wynika, że biologiczny wiek palących kobiet jest dwukrotnie większy niż ich niepalących rówieśniczek, a mężczyźni uzależnieni od nikotyny starzeją się 1,5 raza szybciej, niż panowie bez nałogów. Podczas eksperymentu naukowcy analizowali komórki i krew badanych oraz wzięli pod uwagę skalę uzależnienia [1]. Wpływ palenia na starzenie się organizmu wciąż jest udowadniany przez różne środowiska naukowe, a badania obejmują coraz dokładniejsze analizy. Wyniki tych doświadczeń nie napawają optymizmem i jasno wskazują, że organizm palacza starzeje się co najmniej dwa razy szybciej, niż ciało osoby unikającej nikotyny.
Palacze wyglądają starzej niż ich niepalący rówieśnicy
Palenie zwiększa prawdopodobieństwo nowotworów, chorób układu krwionośnego i płuc, a do tego rujnuje wygląd osoby uzależnionej od nikotyny. Papierosy niszczą jasną i nieskazitelną cerę — zawarte w nich substancje sprawiają, że:
- skóra nie może oddychać i jest pozbawiona składników odżywczych,
- pojawia się tzw. zmarszczka palacza,
- rośnie ryzyko zachorowania na czerniaka.
Rzucenie palenia to jedyny ratunek dla osób, które chcą spowolnić proces starzenia się skóry. Niestety, kiedy zmarszczki i przebarwienia stają się widoczne, nie można już cofnąć zmian wywołanych przez substancje znajdujące się w dymie papierosowym.
Jakie są skutki palenia dla kobiet ciężarnych?
Palenie wpływa negatywnie na płodność obu partnerów. Uzależnienie od nikotyny uszkadza plemniki i utrudnia zapłodnienie [2]. Skutki palenia w ciąży to na przykład:
- poronienie,
- odklejenie łożyska,
- stan przedrzucawkowy,
- przedwczesny poród.
Papierosy nie zawsze zakłócają rozwój płodu — nawet jeśli pierwsza ciąża palaczki przebiegała bezproblemowo, to każda kolejna może zakończyć się przedwcześnie. Gorące dyskusje wzbudza palenie papierosów a karmienie piersią — czy substancje zawarte w dymie mogą negatywnie wpływać na dziecko? Okazuje się, że tak. Szkodliwe związki oraz nikotyna przedostają się do mleka matki i trafiają do organizmu niemowlaka. Palenie podczas karmienia nie jest wskazane — warto zdobyć się na rzucanie palenia w ciąży, zanim potomek pojawi się na świecie, a najlepszym wyborem jest zerwanie z nałogiem jeszcze przed podjęciem decyzji o poczęciu dziecka.
Bibliografia:
- Mamoshina, P. et al. (2018) Population-specifc biomarkers of human aging: a big data study using South Korean, Canadian and Eastern European patient populations,
- National Cancer Institute. Smoking & Your Baby.