krioablacja balonowa

Czym jest krioablacja balonowa? Przebieg zabiegu, wskazania

Krioablacja balonowa jest małoinwazyjnym zabiegiem chirurgicznym stosowanym w leczeniu migotania przedsionków. Poprawia komfort pacjenta przy minimalnym ryzyku potencjalnych powikłań.  W trakcie zabiegu krioablacji wykorzystując niskie temperatury celowo „uszkadza” się mięsień sercowy w miejscu wywołującym schorzenie. W ciało pacjenta wprowadza się cewnik, którego ruchy są precyzyjnie sterowane z wykorzystaniem śledzenia na monitorze komputera. Po dotarciu do chorego obszaru przez końcówkę cewnika wprowadzana jest pod ciśnieniem mieszanina gazów, która ulegając rozprężeniu obniża temperaturę do minus 70 °C. na końcówce cewnika. Wybiórczo zamrożone zostaną tkanki odpowiedzialne za schorzenie a tkanki zdrowe pozostają nienaruszone. Krioablacja może być wykonywana punktowo i obszarowo z wykorzystaniem balonu chłodzącego. Zabieg jest do pewnego etapu odwracalny, a lekarz wykorzystuje stan hibernacji w celu sprawdzenia czy jest osiągnięty pożądany skutek. Tkankę można bez skutków ubocznych rozmrozić lub definitywnie zamrozić. Krioablacja balonowa umożliwia jednoczesne zamrożenie znacznych obszarów nieprawidłowej tkanki. 

Jakie są wskazania do krioablacji balonowej

Najczęstszym zaburzeniem rytmu serca, polegającym na nieskoordynowanym pobudzeniu jest migotanie przedsionków (AF). Czynnikami predysponującymi jest niewydolność serca u osób starszych i wady zastawkowe u osób młodych. Objawami są: kołatania serca, duszność, ból w klatce piersiowej i zawroty głowy. Migotanie przedsionków dwukrotnie zwiększa śmiertelność w porównaniu do zdrowej populacji. Krioablacja balonowa zastosowana w migotaniu przedsionków umożliwia w trakcie jednego zabiegu, zamrożenie skutkujące odizolowaniem ognisk arytmii najczęściej umiejscowionych w żyłach płucnych, odpowiedzialnych za przepływ krwi z płuc do lewego przedsionka serca. Najlepsze wyniki uzyskuje się u pacjentów z napadowym migotaniem przedsionków i z typowym rozmieszczeniem anatomicznym żył płucnych. Skuteczność zabiegu w czasie 6-12 miesięcy jest oceniana na 60 do 86 %.

Według wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego odnośnie AF, krioablacja jest wskazana w celu zmniejszenia objawów arytmii, w przypadku nieskuteczności lub nietolerancji farmakoterapii antyarytmicznej u chorych z objawowym, napadowym oraz przetrwałym AF.

Przebieg zabiegu krioablacji balonowej

Przed zabiegiem, za pomocą badań elektroanatomicznych i tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego lokalizuje się źródła nieprawidłowości pobudzenia mięśnia sercowego. Leki można przyjmować w uzgodnieniu z lekarzem, a na 6 godzin przed zabiegiem nie wolno przyjmować posiłków i napojów. W trakcie zabiegu wykonywanego w znieczuleniu miejscowym, najczęściej przez żyłę udową lekarz wprowadza do serca cewnik zakończony balonem. Za pomocą mieszaniny gazów o niskiej temperaturze znajdujących się w balonie, zamraża się ogniska tkanek wywołujących arytmię. Podczas zabiegu wykonywane są badania elektrofizjologiczne mogące pobudzić kołatanie serca. W celu sprawdzenia odpowiedzi na leki czasem przyśpiesza się farmakologicznie akcję serca. Zabieg wykonywany jest pod kontrolą aparatu RTG trwa 3 do 5 godzin a pobyt a szpitalu 3 do 4 dni. Ryzyko powikłań wynosi 1-2 %.  Przeciwwskazaniem do krioablacji może być ciąża lub obecność skrzepliny w lewym przedsionku serca.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij