Czym są aldehydy w perfumach?

Ich fanami były i są największe gwiazdy szklanego ekranu i estrady. Odnaleźć można było je w kosmetyczce Marilyn Monroe, Catherine Deneuve, Elizabeth Taylor. Kojarzą się one z najsłynniejszym pachnidłem świata, czyli Chanel No. 5. O czym mowa? Oczywiście o perfumach aldehydowych. Swoją premierę miały na początku XX wieku, dziś są uważane za jedne z najbardziej luksusowych perfum. Czym pachną perfumy aldehydowe?

Czym są aldehydy?

Mianem aldehydów określa się niewielkie cząstki chemiczne. Powstają one w wyniku ulatniania się alkoholu. W branży perfumeryjnej wykorzystuje się aldehydy różnego typu – syntetyczne i te powstające z naturalnych olejków eterycznych. Podstawowym zadaniem i jednych i drugich jest połączenie wszystkich nut kompozycji, przedłużanie trwałości pachnidła i zintensyfikowanie jego zapachu. Aldehydy wpływają też na to, jaki zapach wytworzą perfumy po zetknięciu się ze skórą.

Czym są aldehydy w perfumach

Historia aldehydów w perfumach

Branża perfumeryjna po aldehydy sięgnęła stosunkowo niedawno, bo dopiero na początku XX wieku. Świat aldehydy poznał dzięki Chanel. Najpopularniejszym zapachem z tej rodziny jest Chanel No 5. Zadebiutował on w 1921 roku i od razu podbił serca i nosy śmietanki towarzyskiej Paryża, stając się obiektem pożądania wielu. Perfumy Chanel po dziś dzień budzą wielkie zainteresowanie, jednak współcześnie zaopatrzenie się w nie jest o wiele łatwiejsze. Perfumy Chanel dostępne są, chociażby na https://www.perfumeria.pl/collections/chanel. Do dziś uważane są za symbol luksusu i elegancji. Po aldehydowe zapachy od Chanel sięgają jednak nie tylko kobiety, ale i mężczyźni. Chanel No. 5 dla płci brzydkiej jest zapach Allure Sport. Łączy on w sobie aldehydy, mandarynkę, nuty morskie i pomarańcze. Wyczuć można też w nich cedr, nerolę, białe piżmo, bursztyn, fasolę tonka i wanilię.

Czym są aldehydy w perfumach

Perfumy Chanel, chodź wzbudziły zachwyt, nie sprawiły, że aldehydy zaczęły być masowo stosowane w pachnidłach. Ich popularność rozpoczęła się dopiero w latach 50 i 60.XX wieku.  To właśnie wtedy powstało większość kultowych zapachów opartych na tym składniku. Po aldehydy w drugiej połowie XX wieku zaczęły sięgać takie domy perfumeryjne jak Van Cleef & Arpels, Salvador Dali, Yves Saint Laurent, Lanvin. Współcześnie zapach aldehydów wyczuć można także w propozycjach Hugo Bossa czy Chloe.

Jak pachną aldehydy?

Zapach aldehydów trudno jednoznacznie opisać. Wynika to z tego, że jest on zależny od budowy cząsteczki i długości łańcucha karbonylowego. Aldehydy w perfumach mogą pachnieć np. owocowo, kwiatowo, ziołowo. Można spotkać się też z oryginalniejszymi aromatami np. mydła czy szamponu. We współczesnych perfumach najczęściej jednak wykorzystuje się aldehyd bezoesowy. Pachnie on jak gorzkie migdały. Często stosowany jest również aldehyd fenylooctowy (kwiatowy – róża, hiacynt, bez, konwalie), cynamonowy, a także C8 (pomarańczowy), C9 (cytrynowy) i C11 (kolendrowy).

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij