kolonoskopia

Darmowe badania profilaktyczne raka szyjki macicy i jelita grubego w województwie pomorskim

Tylko do końca bieżącego roku mieszkańcy województwa pomorskiego mogą skorzystać z darmowych badań profilaktycznych raka jelita grubego i szyjki macicy w ramach projektów „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć!” prowadzonych przez Podmiot Leczniczy COPERNICUS. W miesiącach od marca do maja, ze względu na aktualną sytuacją w kraju i pandemię koronawirusa, zaplanowane badania zostały zawieszone. Aktualnie trwa jednak opracowywanie procedur pozwalających na wznowienie wykonywania badań z pełnym bezpieczeństwem zarówno dla pacjenta jak i personelu medycznego.
W przyszłym miesiącu mieszkańcy województwa pomorskiego powinni mieć już ponowną możliwość skorzystania z profilaktycznej kolonoskopii i cytologii.
 

Oba projekty rozpoczęły się z początkiem 2018 roku. W ciągu dwóch lat ich realizacji przeprowadzono wiele akcji, dzięki którym zwiększyła się świadomość mieszkańców Pomorza na temat wysokiej skuteczności i roli profilaktyki przeciwnowotworowej, a liczba wykonywanych badań znacząco wzrosła. Tak dobre wyniki to zasługa prowadzonej kampanii informacyjno-edukacyjnej zarówno w mediach, jak i na ulicach miast całego województwa.
W ramach tych działań odbyło się między innymi 11 pokazów videomappingów –spektakularnych przedstawień multimedialnych, które w niestandardowy sposób przekazywały treści edukacyjne dotyczące skuteczności badań profilaktycznych. Dodatkowo w 9 miastach województwa powstały murale z ilustracjami trójmiejskiej graficzki PaplaLAli, której rysunki towarzyszą obu projektom od początku ich realizacji. By wzbudzić jeszcze większe zainteresowanie zrealizowane zostały także inne niestandardowe działania w przestrzeni publicznej, m.in.: rowery z kwadratowymi kołami, pomarańcze na drzewach zimą, czy bałwan latem. W czerwcu 2019 wraz z Fundacją OnkoRejs – Wybieram Życie, po raz drugi zorganizowany został 10-dniowy „Marsz Białymi Plamami”, podczas którego ochotniczki pokonały dwie trasy o łącznej długości 300 kilometrów. Marsze te mają na celu zwiększenie świadomości dotyczącej skuteczności i potrzeby wykonywania badań profilaktycznych oraz mają udowadniać, że z chorobą można wygrać i nadal żyć aktywnie, pokonując własne słabości.

Efektem ww. działań było ponad 5,5 tys. badań cytologicznych i 3,3 tys. badań kolonoskopowych oraz 11 tys. indywidualnych spotkań edukacyjnych z uczestnikami projektów, przeprowadzonych w ciągu ostatnich dwóch lat. W samym 2019 roku wykonano 2516 cytologii i 1642 kolonoskopie oraz przeprowadzono 4495 spotkań.

Kolejnym zaplanowanym działaniem jest wystawa rysunków satyrycznych, autorstwa Agnieszki Szczepaniak, pracującej pod pseudonimem PaplaLAla.  Każdego roku w ramach obu projektów, artystka przygotowywała kolejne rysunki, które w lekki i humorystyczny sposób uświadamiały o potrzebie wykonania badań profilaktycznych. Wystawa wystartuje już 4 czerwca w Bytowie przy Placu Garncarskim i w ciągu roku wielokrotnie zmieni swoje miejsce, nie omijając „białych plam” województwa pomorskiego, czyli rejonów o najmniejszej zgłaszalności na badania profilaktyczne, m.in. Bytowa, Starogardu Gdańskiego czy Kościerzyny.

kolonoskopia

Projekt „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię!” dedykowany jest aktywnym zawodowo mieszkańcom województwa pomorskiego w wieku 50-65 lat (którzy nie mają objawów raka jelita grubego), w wieku 40-65 lat (którzy mają w rodzinie krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego) oraz w wieku 25-65 lat
(z rodziny z zespołami genetycznymi), którzy w ciągu ostatnich 10 lat nie mieli wykonywanej kolonoskopii w ramach programu finansowanego przez NFZ. By zapisać się na badanie, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na www.kolonoskopia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30.

Do udziału w projekcie „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię!” zapraszamy aktywne zawodowo kobiety w wieku 25-59 lat, mieszkające w województwie pomorskim, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ. Zapisów na badania można dokonywać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30.

Oba projekty współfinansowane są przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

KONTAKTY DLA MEDIÓW:

Koordynator projektu:

Małgorzata Kondek
COPERNICUS Podmiot Leczniczy
e-mail: mkondek@copernicus.gda.pl
nr tel. 507 612 539

Po stronie agencji:

Katarzyna Pogorzelska
Agencja marketingowa Strategia 360
e-mail: kpogorzelska@strategia360.pl
nr tel. 501 539 510

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij