Dlaczego inwestując w sport inwestujemy w siebie?

O sporcie napisano już wiele – niemal każdy z nas zdaje sobie sprawę z jego dobroczynnego wpływu na naszą kondycję i sprawność fizyczną. Znacznie rzadziej zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że sport wpływa również na nasze samopoczucie i wspomaga ogólny rozwój i kondycję psychofizyczną.

Dlaczego zatem inwestując w sport inwestujemy w samego siebie? Czy rzeczywiście jest to dobra inwestycja? Jaki sport może nam pomóc w tym wszystkim? Czy dotyczy to wyłącznie określonych dyscyplin sportowych czy też wybrana dyscyplina nie ma większego znaczenia?

Rozwój fizyczny

Już na samym początku trzeba wyraźnie wskazać, że sport to przede wszystkim aktywny rozwój mięśni i wzmocnienie stawów oraz ścięgien. Wbrew pozorom do utrzymania prawidłowej kondycji fizycznej organizmu potrzebne są ćwiczenia ogólnorozwojowe, których nie jesteśmy w stanie naśladować w warunkach siłowni czy treningów fitness.

rozwoj-fizyczny

To właśnie uprawianie sportu, który nie jest jednocześnie nastawiony na określone partie mięśniowe wpływa na rozwój wszystkich partii ciała. Co prawda może wydawać się, że takie dyscypliny jak bieganie czy chociażby golf nastawione są na określone ruchy, to do osiągania najlepszych wyników konieczny jest całościowy rozwój – każdy trening należy rozpoczynać od rozgrzewki!

Inwestycja nie tylko w rozwój ciała?

Uprawiając regularnie sport inwestujemy nie tylko w rozwój swojego ciała, ale również umysłu. Najnowsze badania naukowe na temat związku sportu i aktywności fizycznej z rozwojem mózgu wyraźnie wskazują, że regularny wysiłek fizyczny poprawia kondycję umysłu o ponad 20 procent.

W ten sposób zwiększa się nasza zdolność trwałego przyswajania informacji, co ma znaczenie nie tylko podczas nauki chociażby języków obcych, ale również w codziennym życiu.

inwestycja-nie-tylko-w-rozwoj-ciala

Zakupy bez kartki z listą produktów? Numery telefonów do większej ilości znajomych? A może ich dokładne adresy do wysyłania kartek pocztowych z wakacji? W przypadku regularnego uprawiania sportu nie jest to problemem!

W nauce pojawiają się nawet głosy, że wzrost inteligencji człowieka zależny jest nie tylko do pozyskanej wiedzy z książek i innych źródeł, ale również od czasu spędzonego na ćwiczeniach fizycznych – sport pobudza nasz mózg do aktywniejszej pracy nie tylko w obrębie struktur odpowiedzialnych za ruch i koordynację.

Systematyczność i pilność dzięki aktywności fizycznej?

Regularne uprawianie sportu wspomaga nie tylko proces nauki i zapamiętywania, ale również poprawia systematyczność i uczy pilności. Regularność w jednej dziedzinie, w tym przypadku regularność treningów sportowych, sprawia, że podświadomie i niemal odruchowo przenosimy te cechy do codziennego życia. Jeżeli mamy problem ze spóźnianiem się, precyzją wykonywania czynności czy dokładnością, to sport może nam tylko pomóc!

Sport dla wszystkich!

Dobroczynny wpływ sportu na całą kondycję psychofizyczną ciała dostrzec można chociażby po osobach znanych i lubianych – niemal wszyscy bohaterowie z pierwszych stron gazet i czołówek medialnych aktywnie uprawiają sport. Przykładem może być chociażby organizowany co roku charytatywny mecz piłki nożnej, w którym udział biorą dziennikarze i politycy.

To właśnie po nich najlepiej widać, jak ważne jest regularne uprawianie sportu, które przekłada się nie tylko na rywalizację na boisku, ale również na efekty osiągane w pracy zawodowej oraz życiu codziennym.

sport-dla-wszystkich

Podsumowując, jeżeli chcemy utrzymać nasze ciało i rozum w dobrej kondycji przez długie lata i uniknąć problemów z zapamiętywaniem, koncentracją i ogólnym skupieniem, warto regularnie uprawiać sport. Wbrew pozorom nie ma tutaj większego znaczenia wybór dyscypliny – może to być zarówno piłka nożna, piłka siatkowa, jazda na rowerze czy nawet wspomniany już wcześniej golf.

Każda regularnie podejmowana aktywność fizyczna pozwala kształtować nasze ciało, nasz charakter oraz nasz rozum – w ten sposób dajemy naszemu organizmowi wyraźny bodziec do aktywnego rozwoju, czego skutki z pewnością odczujemy – także w postaci własnego lepszego samopoczucia i zadowolenia z życia!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij