Gdzie szukać witamin?

Gdzie szukać witamin?

funkcjonować prawidłowo, a ich niedobory mogą mieć dla niego katastrofalne skutki. Aby zadbać o prawidłowy poziom witamin w organizmie warto przestrzegać zasad zdrowej diety bogatej w różnorodne pożywienie.

Ze względu na to, że niektóre z nich występują w niewielu produktach, można zastanowić się nad ich suplementacją. Witaminy w pigułkach są łatwo dostępne i można je nabyć w aptece, a ponadto praktycznie każdy sklep ekologiczny posiada je w swojej ofercie. Jednak wracające do meritum – gdzie można znaleźć witaminy? Zbadajmy kilka przykładowych.

Witamina D3

Głównym źródłem witaminy D3, nazywanej zazwyczaj po prostu witaminą D, jest… słońce. Należy więc pamiętać, by wystawiać się na jego działanie przez przynajmniej 15 minut dziennie, bez nałożonego filtru przeciwsłonecznego. Jest to ważne, ponieważ może on blokować jej syntezę. Co ciekawe przebywanie na słońcu dostarcza około 95% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Jak już można się domyśleć, do jej syntezy niezbędne są promienie UVB. W związku z tym rodzi się pewien problem. W zasadzie od października aż do marca w naszej strefie klimatycznej promienie te nie przedostają się do niższych warstw atmosfery. W wyniku tego witamina D nie może być syntezowana. Co wtedy? Na szczęście witamina D3 jest obecna również w żywności. Można ją znaleźć w takich produktach jak jajka, sery czy też mleko. Aby dostarczyć sobie witaminy D warto również sięgać po tłuste ryby morskie, takie jak np. łosoś. Niestety trudno pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę D wyłącznie jedzeniem. Dlatego w miesiącach gdy słońca jest mniej, warto rozważyć suplementację.

Witamina C lewoskrętna i prawoskrętna

Witamina C to chyba jedna z najbardziej znanych i najchętniej suplementowanych witamin. Jednak zdrowo zbilansowana dieta w zupełności wystarcza aby pokryć dzienne zapotrzebowanie organizmu na nią. Wiele osób uważa, że najwięcej witaminy C można znaleźć w cytrusach, podczas gdy nie jest to prawdą. Owocem najbardziej bogatym w nią jest acerola. Dlatego też warto sięgać po soki z witaminami lub herbaty na bazie właśnie tego owocu. W dalszej kolejności klasują się dzika róża, rokitnik i czarna porzeczka. Jednak prawdę mówiąc, w większości warzyw i owoców można znaleźć witaminę C. Niektóre źródła donoszą, że jedynie witamina C lewoskrętna ma pozytywny wpływ na człowieka. Jej minusem jest to, że występuje wyłącznie w postaci pigułek. Ta, która występuje w naturze przyjmuje postać prawoskrętną, a badania wcale nie zaprzeczają ich dobroczynnemu wpływowi na zdrowie.

Witamina C lewoskrętna

Witamina K2

Odpowiada, za prawidłowy przebieg procesu krzepnięcia krwi, ma wpływ na zdrowy układ kostny, oraz zapobiega chorobom związanym z krążeniem – to tylko niektóre z zadań witaminy K2. Nie trzeba więc przekonywać, że jej znaczenie dla organizmu jest przeogromne. Co ciekawe witamina K2 jest wytwarzana w jelitach przez żyjące w nich drobnoustroje. Oznacza to, że zdrowy organizm nie potrzebuje przyjmować jej z zewnątrz. Jednak co w przypadku, gdy flora bakteryjna została naruszona i nie radzi sobie z produkcją witaminy K2? Na ratunek przychodzi żywność. Witamina K2 może występować w niewielkich ilościach w produktach odzwierzęcych – wątrobie, serach oraz innych produktach mlecznych, w szczególności tych poddanych procesie fermentacji. Warto również mieć na uwadze produkty bogate w witaminę K, ponieważ po spożyciu zostaje ona przerobiona przez organizm na K2. Warto więc sięgać po rośliny zielone – szpinak, zieloną sałatę, jarmuż, brukselki, brokuły, kapustę czy też awokado. Witamina K, już w mniejszych ilościach występuje w truskawkach, pomidorach i groszku. Aby nabyć w pełni wartościowe warzywa i owoce, warto odwiedzić sklep z Eko żywnością. Rośliny z upraw naturalnych odznaczają się większą zawartością witamin i minerałów, niż te uprawiane przemysłowo.

Soki z witaminami

Osoby, które chcą dostarczyć sobie cały szereg wartościowych witamin za jednym razem, powinny często sięgać po soki witaminowe. Występują w przeróżnych konfiguracjach smakowych, zarówno owocowych, warzywnych, jak i owocowo-warzywnych. Jedna, nawet niewielka butelka zawiera zazwyczaj całą kompilacje witamin, przez co już nie trzeba szukać ich w innym pożywieniu. Napoje tego typu są skarbnicą tego co najlepsze. Dodatkowo są cenione za ponadprzeciętne walory smakowe, a dla łasuchów mogą być idealnym substytutem niezdrowych słodyczy.

Soki z witaminami

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij