Jak dbać o biust po zabiegu uniesienia piersi?

Piękny, jędrny i uniesiony biust jest marzeniem nie jednej kobiety. Niestety, na skutek ciąży, karmienia piersią, upływu czasu, szybkiej lub dużej zmiany masy ciała, może wiotczeć i wyglądać nieładnie. Medycyna estetyczna przychodzi z ratunkiem, oferując zabieg uniesienia piersi. Gwarancją sukcesu jest nie tylko przeprowadzanie go w profesjonalnej klinice przez sprawdzonego specjalistę, ale i właściwa dbałość o biust po zabiegu uniesienia piersi. O czym należy pamiętać?

Na czym polega zabieg uniesienia piersi?

Zabieg uniesienia piersi pozwala na ujędrnienie biustu, a także podniesienie go. Dzięki temu zyskuje on młodszy wygląd, jest on pełniejszy, a skóra staje się bardziej elastyczna. Warto podkreślić, że jego rozmiar może nieznacznie zmniejszyć się na skutek przeprowadzonej operacji. Jak się ją przeprowadza? Uniesienie piersi wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, zabieg trwa około 1-3 godziny. W jego czasie usuwa się nadmiar skóry, unosi piersi oraz zmienia pozycję brodawek, można także zmodyfikować ich kształt i wielkość. Nacięcia wykonywane są zarówno wokoło otoczki brodawkowej, jak i wzdłuż naturalnej linii biustu. Są one dostosowane do złożoności zabiegu. W przypadku niezastosowania rozpuszczalnych szwów usuwane są one po 2 tygodniach. Nie jest to jednak zakończenie procesu gojenia – o piersi należy nadal dbać. W jaki sposób to zrobić?

Jak dbać o piersi po operacji?

Kwestia właściwego dbania o piersi po zabiegu ich uniesienia to kluczowa kwestia, dzięki którym efekty operacji będą nie tylko lepsze, ale i trwalsze. Bardzo ważnym aspektem jest noszenie specjalnego biustonosza pooperacyjnego przez całą dobę. Wpływa on pozytywnie na wygląd biustu – stabilizuje, podtrzymuje, a także modeluje go. Stanowi zabezpieczenie przed urazem piersi podczas wykonywania codziennych czynności, jak i snu. Zaleca się, aby nosić biustonosz przez około 2-3 miesiące od wykonania zabiegu. Nie mniej ważne są kwestie higieniczne. Piersi, choć tkliwe i obolałe należy dokładnie, ale delikatnie myć przeznaczonymi do tego środkami. Dbanie o ich czystość pozwoli na uniknięcie drobnych infekcji. Dodatkowo bardzo ważne jest regularne dezynfekowanie ran środkiem zaleconym przez specjalistę. W okresie rekonwalescencji po zabiegu uniesienia piersi zaleca się branie chłodnych pryszniców zamiast długich kąpieli w wannie. Biust po operacji jest bardzo podatny na uszkodzenia oraz zniekształcenia, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas wykonywania codziennych czynności oraz nie powinno się uciskać rany, jak i leżeć na niej. Ponadto odradzane są aktywność fizyczna, bardzo długie spacery, prace domowe wymagające używania dużej siły oraz dźwiganie ciężkich rzeczy przez minimum 8-12 tygodni. Ważny jest wypoczynek, w tym podczas snu – warto zadbać o jego odpowiednią ilość, jak i jakość. Panie, którym doskwierać będzie duży ból, mogą stosować leki przeciwbólowe. Aplikować można także maści pozwalające na lepsze gojenie się rany, jak i o działaniu przeciwzapalnym. W określonych przypadkach podawane mogą być również antybiotyki oraz heparyna drobnocząsteczkowa. Warto pamiętać, że ostateczny efekt zabiegu widoczny będzie dopiero po 3-6 miesiącach. Nie jest on jednak stały, ponieważ w przypadku kobiet, które będą nosić niewłaściwe dobraną bieliznę lub zmienią masę ciała, biust może ponownie zwiotczeć. Wielu specjalistów odradza korzystanie z solarium oraz sauny przez pół roku od czasu zabiegu.

Jakie są możliwe powikłania po zabiegu uniesienia piersi?

Zabieg uniesienia piersi, tak jak każdy inny, niesie za sobą ryzyko różnych powikłań. W wielu przypadkach na skutek niewłaściwego dbania o ranę po operacji dochodzi do rozwoju infekcji. Do jej najczęstszych objawów zalicza się zaczerwienie, obrzęk i wzrost temperatury ciała. Nie należy leczyć jej samodzielnie, a skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Ponadto dojść może do: asymetrii biustu, braku czucia w okolicy brodawek, dużej blizny, krwiaka, martwicy skóry, zwapnienia. Do ich przyczyn zalicza się niewłaściwą metodę przeprowadzenia zabiegu, jak i indywidualne predyspozycje pacjentki. Niewielki odsetek tego typu powikłań może być wywołany przez brak właściwej pielęgnacji rany oraz nieprzestrzeganie zaleceń dotyczących dbania o biust i siebie po zabiegu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij