Gardło jest w stanie naprawdę skomplikować życie. Drapanie, trudności w wysławianiu się, a do tego ból, który jest czasem ciężko opisać sprawiają, że każdy z nas wystrzega się infekcji gardła jak tylko to możliwe. Aby zapobiegać infekcjom warto wiedzieć jaki jest mechanizm ich powstawania, od dzisiaj wszystko stanie się jasne. Gardło – problem z którym idziemy na lekarza Gardło umożliwia mówienie, śpiewanie, połykanie oraz rozkoszowanie się zarówno napojami, jak i jedzeniem. Nic więc dziwnego, że w przypadku jego zapalenia udajemy się bardzo szybko do lekarza. Za problemy z gardłem odpowiadają zarówno wirusy, jak i bakterie oraz grzyby. Mogą one spowodować lekką chrypkę oraz dyskomfort, albo całkowite zaprzestanie wysławiania się wzbogacone o męczący kaszel. Zmaganie z tą dolegliwością odbywa się przeważnie w sezonie zimowym i dotyka głównie dzieci, a także ich opiekunów, gdyż bakterie roznoszoną są w zawrotnym tempie od człowieka do człowieka. Gardło – dlaczego boli? Paciorkowce – przyczyna infekcji gardła, która przenoszona jest drogą kropelkową. Nie trzeba długo czekać na pojawienie się pierwszych objawów, kiedy osoba chora kichnęła na nas, zakaszlała, albo podała rękę na której znajdowały się wirusy bądź bakterie. Można zarazić się także w trakcie bezpośredniego kontaktu przez który rozumie się korzystanie z tych samych sztućców, szklanek, szczoteczek do zębów itd. Czasem, ale w bardzo nielicznych przypadkach jego przyczyną jest palenie papierosów, napoje alkoholowe bądź kwaśna treść pokarmowa. Gardło boli także na skutek alergii (odczuwa się wtedy przede wszystkim nieprzyjemne drapanie połączone z kichaniem oraz katarem). Ból gardła rzadko występuje sam, z reguły posiada towarzystwo w formie kataru, który ma inną postać, kiedy ma się do czynienia z alergią, a całkiem inną, gdy chodzi o przeziębienie. Idzie on również w parze ze świądem, przekrwieniem oraz zapaleniem spojówek. Chorego męczy kaszel, nie jest w stanie mówić, ma zachrypnięty głos. Występują także bóle oraz dyskomfort w mięśniach oraz stawach, a niektórzy zauważają u siebie podwyższoną temperaturę. Co dalej? Ból gardła powinien być w pierwszej kolejności leczony przy pomocy domowych sposobów. Można oczywiście skorzystać z tabletek na bolące gardło, które można dostać w każdej aptece bądź drogerii, jednakże nie jest to jedyne rozwiązanie. Domowej roboty płukanki, wykonywanie inhalacji, a także picie herbaty wzbogaconej o miód oraz cytrynę jest w stanie odgonić infekcję bądź zapalanie.

Jak leczyć gardło?

Gardło jest w stanie naprawdę skomplikować życie. Drapanie, trudności w wysławianiu się, a do tego ból, który jest czasem ciężko opisać sprawiają, że każdy z nas wystrzega się infekcji gardła jak tylko to możliwe. Aby zapobiegać infekcjom warto wiedzieć jaki jest mechanizm ich powstawania, od dzisiaj wszystko stanie się jasne. 

Gardło – problem z którym idziemy na lekarza

Gardło umożliwia mówienie, śpiewanie, połykanie oraz rozkoszowanie się zarówno napojami, jak i jedzeniem. Nic więc dziwnego, że w przypadku jego zapalenia udajemy się bardzo szybko do lekarza. Za problemy z gardłem odpowiadają zarówno wirusy, jak i bakterie oraz grzyby. Mogą one spowodować lekką chrypkę oraz dyskomfort, albo całkowite zaprzestanie wysławiania się wzbogacone o męczący kaszel. Zmaganie z tą dolegliwością odbywa się przeważnie w sezonie zimowym i dotyka głównie dzieci, a także ich opiekunów, gdyż bakterie roznoszoną są w zawrotnym tempie od człowieka do człowieka. 

Gardło – dlaczego boli?

Paciorkowce – przyczyna infekcji gardła, która przenoszona jest drogą kropelkową. Nie trzeba długo czekać na pojawienie się pierwszych objawów, kiedy osoba chora kichnęła na nas, zakaszlała, albo podała rękę na której znajdowały się wirusy bądź bakterie. Można zarazić się także w trakcie bezpośredniego kontaktu przez który rozumie się korzystanie z tych samych sztućców, szklanek, szczoteczek do zębów itd. Czasem, ale w bardzo nielicznych przypadkach jego przyczyną jest palenie papierosów, napoje alkoholowe bądź kwaśna treść pokarmowa. Gardło boli także na skutek alergii (odczuwa się wtedy przede wszystkim nieprzyjemne drapanie połączone z kichaniem oraz katarem). 

Ból gardła rzadko występuje sam, z reguły posiada towarzystwo w formie kataru, który ma inną postać, kiedy ma się do czynienia z alergią, a całkiem inną, gdy chodzi o przeziębienie. Idzie on również w parze ze świądem, przekrwieniem oraz zapaleniem spojówek. Chorego męczy kaszel, nie jest w stanie mówić, ma zachrypnięty głos. Występują także bóle oraz dyskomfort w mięśniach oraz stawach, a niektórzy zauważają u siebie podwyższoną temperaturę. 

 

Co dalej? 

Ból gardła powinien być w pierwszej kolejności leczony przy pomocy domowych sposobów. Można oczywiście skorzystać z tabletek na bolące gardło, które można dostać w każdej aptece bądź drogerii, jednakże nie jest to jedyne rozwiązanie. Domowej roboty płukanki, wykonywanie inhalacji, a także picie herbaty wzbogaconej o miód oraz cytrynę jest w stanie odgonić infekcję bądź zapalanie. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij