Kobieta z nietrzymaniem moczu zasłaniająca krocze.

Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to nie tylko problem natury zdrowotnej, ale też higienicznej oraz społecznej. W zdecydowanej większości przypadków dotyczy on kobiet – i to nie tylko starszych, ale również młodych, np. po kilku porodach. Na szczęście współczesna medycyna zna już skuteczne metody leczenia nietrzymania moczu. Pozwalają się one pozbyć tego problemu raz na zawsze!

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są typy nietrzymania moczu,
  • jakie są przyczyny tego schorzenia,
  • jak leczyć nietrzymanie moczu,
  • jakimi zabiegami warto się wspomóc.

Według definicji International Continence Society nietrzymanie moczu to mimowolny wyciek moczu przez cewkę będący problemem zdrowotnym, higienicznym i społecznym.

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje nietrzymania moczu:

  • wysiłkowe – pojawia się podczas wykonywania czynności prowadzących do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, np. wysiłku fizycznego czy kichania,
  • naglące – jest to mimowolne popuszczanie moczu na skutek nadmiernej aktywności mięśni gładkich pęcherza moczowego,
  • mieszane – będące połączeniem nietrzymania moczu wysiłkowego oraz naglącego.

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Zdaniem wielu osób nietrzymanie moczu jest problemem dotyczącym wyłącznie kobiet po menopauzie. Nie jest to jednak do końca prawda. Na pewno są one bardziej narażone na rozwinięcie się tej dolegliwości. W ich organizmach dochodzi bowiem do spadku stężenia estrogenu, czyli hormonu odpowiedzialnego m.in. za prawidłowe funkcjonowanie cewki moczowej oraz pęcherza moczowego. Po okresie przekwitania mięśnie otaczające pęcherz moczowy ulegają osłabieniu, a więc kontrolowanie oddawania moczu staje się jeszcze trudniejsze.

Nietrzymanie moczu – zwłaszcza w postaci wysiłkowej – bardzo często występuje również u młodych kobiet po kilku przebytych porodach. Poród jest ogromnym obciążeniem fizycznym dla dróg rodnych, dlatego w jego trakcie może dojść m.in. do naderwań mięśni, uszkodzeń nerwów dna miednicy czy uszkodzeń stawów, które skutkują nieprawidłowym funkcjonowaniem układu moczowego, a w konsekwencji – nietrzymaniem moczu.

Do innych przyczyn nietrzymania moczu zalicza się także nadwagę lub otyłość, przebyte operacje okolic podbrzusza i częste zaparcia. Nietrzymanie moczu bywa też powikłaniem przewlekłych chorób płuc i neuropatii cukrzycowej.

Nietrzymanie moczu – leczenie jest możliwe!

Bardzo często pierwszym elementem terapii są ćwiczenia mięśni Kegla, które biorą udział w procesie oddawania moczu. Ich trening jest bardzo prosty – polega na regularnym napinaniu i rozluźnianiu mięśni przez kilka, kilkanaście sekund w seriach powtarzanych 2-3 razy dziennie. Ćwiczenia mięśni Kegla w zdecydowanej większości przypadków są jednak tylko wprowadzeniem albo uzupełnieniem zasadniczej terapii, która może obejmować m.in. nowoczesne zabiegi z zakresu ginekologii.

Zabieg na nietrzymanie moczu – laser Mona Lisa Touch

Zabieg na nietrzymanie moczu, który w ostatnich latach robi furorę wśród pacjentek – także kliniki medycyny estetycznej Estell w Warszawie – to procedura z wykorzystaniem lasera Mona Lisa Touch. Jego działanie jest bardzo proste – promień lasera skierowany na ścianki pochwy powoduje ich obkurczenie się i zwiększenie napięcia, pobudza produkcję włókien kolagenowych oraz poprawia elastyczność pochwy. Dzięki temu udaje się przywrócić prawidłowe funkcjonowanie struktur układu moczowego.

Co ważne, zabieg laserem Mona Lisa Touch jest nieinwazyjny, bezpieczny i bezbolesny, nie wymaga też rekonwalescencji. Efekty są odczuwalne już po pierwszym zabiegu i – co ważne – przy okazji następuje poprawa nawilżenia pochwy, usunięcie podrażnień, poprawia się także jakość życia seksualnego. Oczywiście zabiegu nie można wykonać w każdym momencie. Wśród przeciwwskazań wymienia się choroby nowotworowe, infekcje okolic intymnych, miesiączkę oraz ciążę.

Nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć. W przypadku występowania przykrego popuszczania moczu warto więc jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Źródła:

http://www.czytelniamedyczna.pl/1652,leczenie-nietrzymania-moczu-u-kobiet-problem-spoeczny-ekonomiczny-i-leczniczy.html

https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/05/200901_Geriatria_006.pdf

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij