jak nauczyć dzieci sprzątać

Jak nauczyć dzieci sprzątać?

Sprzątanie nie jest takie proste. Natomiast również i dzieci mogą sobie z tym poradzić, jeśli tylko dobrze ich nauczymy i najlepiej, od samych narodzin. W wielu domach rodzinnych tam, gdzie przebywają dzieci, bardzo często pojawia się bałagan. Czy jednak tak powinno być? Czy rodzice i inni krewni powinni się na to decydować?

Okazuje się, że o wiele lepiej przyzwyczaić dziecko do porządku. Tylko w ten sposób lepiej zadbamy o jego przyszłość. Także jako dorastające dziecko i dorosła osoba, będzie sobie już ceniło porządek. Co więc uczynić, aby nasze dziecko nauczyć sprzątać?

Mów dzieciom o sprzątaniu

Jak nauczyć dzieci sprzątać - Mów dzieciom o sprzątaniu

Warto jest poinformować nasze dzieci, jak powinni posprzątać dany bałagan. Możliwe, że potrzebują tutaj cennych wskazówek, niemalże krok po kroku. Następnie starajmy się im zwrócić uwagę, że takie sprzątanie nie jest złe, a nawet może być pewną formą zabawy. Takie dziecko zacznie nas w końcu naśladować. Ale nie oznacza to, aby w pełni wyręczać dziecko ze sprzątania. Przecież wtedy mógłby uznać, że zawsze posprzątamy za niego. O wiele lepiej, gdy na początku pokażemy, jak sprzątać, a później sprzątamy już razem z dzieckiem.

Nasze dzieci posiadają naprawdę wiele zabawek. Podczas zabawy w domu czy w ogrodzie mogą używać wielu z nich. Przez to pojawiają się one w różnych miejscach i trudno jest nam ocenić, które z nich są dla nas odpowiednie. Pojawia się po kilku chwilach spory bałagan, więc uczmy, aby dziecko decydując się na użycie nowej zabawki, odłożyło tą poprzednią. Jeśli tego nie uczyni, to zaznaczmy, że nie będzie mógł się bawić z nową zabawką. Na pewno okaże się to dla niego zachęcające.

Podstępem uczyć sprzątania

Wielu rodziców stara się również zaznaczyć, że sprzątanie pozwala dziecko żyć normalnie. Jeśli będzie posiadać porządek w pokoju, to ma pozwolenie, aby wychodzić na zewnątrz i bawić się z kolegami. Gdyby pojawił się bałagan, to automatycznie dzieci otrzymują szlaban na wyjścia i dzięki temu uczą się, jak ważne jest zachowanie porządku każdego dnia.

Dawaj dobry przykład dzieciom i sprzątaj

jak nauczyć dzieci sprzątać - dawaj dobry przykład

Rodzice czasami mogliby chcieć nauczyć dzieci sprzątać, natomiast sami nie dają im pod tym względem dobrego przykładu. Na przykład w ich sypialni, łazience czy kuchni pojawia się bałagan, którym zbytnio się nie przejmują. Gdybyśmy tak czynili, to automatycznie zniechęcamy dzieci do tego, aby zachowywały porządek. Są do niego tylko przymuszani, a nie wchodzi to im w prawdziwy i zdrowy nawyk. Jednak może się to zmienić, jeśli rodzice starają się być porządni.

Dbają o to, aby zachowywać porządek w każdej sferze swojego życia. Również w samochodzie, garażu, gabinecie czy w innym miejscu (np. ogrodzie), dbają o zachowanie porządku. Dziecko będzie to wszystko obserwować i dojdzie do wniosku, że chce naśladować swoich rodziców pod tym względem. I lepiej rozumie, że taki porządek ma pozytywny wpływ na lepszą funkcjonalność mieszkania czy innego miejsca.

Sprzątanie po jedzeniu

jak nauczyć dzieci sprzątać po jedzeniu

Wspólne sprzątanie rodziców i dzieci jest możliwe po zjedzeniu posiłku, na przykład po obiedzie. Właśnie wtedy brudzimy wiele naczyń, sztućców. I warto jest od razu zadbać o sprzątanie w kuchni, ponieważ od wieczór zbierze się zbyt wielki bałagan. Później jego ogarnianie zajmuje nam dużo czasu i nie robi dobrego wrażenia na dzieciach czy gościach.

Jak podzielić się w sprzątaniu?

Dzieci mogą odpowiadać za zebranie wszystkich naczyń i sztućców do zlewu. Następnie wspólnie myjemy. Możemy się podzielić, że jeden rodzin spłukuje, natomiast dziecko czyści. A jeszcze inna osoba może tutaj suszyć takie naczynia. Trochę łatwiej to wygląda w przypadku zmywarki. Ale nawet wtedy powinniśmy współpracować w sprzątaniu z naszymi dziećmi. Matka nie powinna wychodzić z założenia, że skoro ma zmywarkę, to dzieci nie muszą już pomagać. Lepiej, jeśli pod tym względem dają dobry przykład przez cały czas. Obowiązków jest mniej, ale dobry nawyk pozostaje już przez cały życie. Także takie chwile można poświęcić na rozmowę, poznanie swoich słabych i dobrych stron.

Relacje między rodzicami i dziećmi podczas wspólnego sprzątania poprawiają się znacząco. To również powinno być zachętą, aby uczyć dzieci sprzątać.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij