Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

Małe dzieci to duży kłopot, zwłaszcza dla młodej mamy, która pomimo wcześniejszego przygotowania nie do końca jest w stanie poradzić sobie z obowiązkami przy dziecku. Przewijanie dziecka, a także bezskuteczne próby nauki brzdąca załatwiania się do nocnika, mogą sprawić że kobiety poczują się zrezygnowane.

Należy pamiętać, że dziecko to nie tresowane zwierzę i po prostu wymaga się czasu, aby maleństwo przyzwyczaiło się do załatwiania w cywilizowany sposób. Jeśli dziecko, mimo prób nadal woli nosić pieluchę, to znaczy, że nie czuje się gotowe na następny krok.

Mamy muszą być cierpliwe

Trzeba przyznać, że mamy muszą być w tej sytuacji wyrozumiałe, ponieważ wiele dzieci uważa nocnik za największego wroga i minie trochę czasu, zanim dziecko zacznie świadomie z niego korzystać, rezygnując w ten sposób ze swojej pieluszki. Bardzo często zamiana pieluchy na nocnik uznawana jest przez kobiety za kolejny rozwój dziecka.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że dziecko załatwiające się w pieluchę wcale nie rozwija się nieprawidłowo. Nie jest to żadne opóźnienie w rozwoju, dzieci po prostu są uparte lub posiadają silne przyzwyczajenie do pieluchy. Dlatego nie wolno ponaglać w żaden sposób dziecka, to brzdąc sam decyduje, kiedy jest gotowy na zmianę, a nie rodzice, co jest bardzo częstym błędem popełnianym przez niedoświadczone mamy.

Świadomość czy przyzwyczajenie?

Tak naprawdę dzieci rozwijają się indywidualnie i każde dziecko zmienia swoje nawyki w różnym czasie. Większość dzieci zaczyna korzystać z nocnika po ukończeniu drugiego roku życia, ale nie jest to żadna obowiązująca reguła, jeśli dziecko czuje się przywiązane do pieluchy, to zmiana nawyków może trwać dłużej, niż wspomniane wyżej okres.

Dzieci zyskują świadomość, ponieważ wraz z wiekiem rozwijają się, przez co po pewnym czasie pielucha staje się zbędna i dopiero wtedy maluch decyduje się na nocnik. My- jako rodzice możemy przyspieszyć ten proces, nie stosując nakazu załatwiania się w nocniczku. Rodzice powinni podejść do tematu z nieco innej strony. Trzeba po prostu zachęcić dziecko do załatwiania się. W tym wypadku wygląd nocnika oraz jego charakterystyczny kolor może mieć duże znaczenie dla dziecka.

Warto postawić na nocnik w kształcie samochodzika, ponieważ dziecko zachęcone wyglądem zaczyna przełamywać barierę i w ten oto sposób nocnik staje się przez brzdąca częściej wykorzystywany do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Warto pamiętać, że nocnik posłuży dziecku przez co najmniej kilka lat i właśnie dlatego warto dopasować sprzęt do preferencji dziecka. Nocnik musi być dopasowany pod względem płci. O ile w przypadku dziewczynek nie ma norm, tak chłopcy muszą posiadać nocnik zabezpieczony z przodu.

Uczymy dziecko korzystać z nocnika

Nauka korzystania z nocnika powinna odbyć się w określonym czasie. Jeśli rozpoczniemy taki proces zbyt wcześnie i damy dziecku nocnik, to może on być wykorzystany przez brzdąca w nieprawidłowy sposób. Warto pokazywać dziecku, do czego służy ten przedmiot, aby maluch nie uznał go za kolejną zabawkę. Warto obserwować malucha i pomagać mu, ewentualnie delikatnie kierować i podstawiać nocnik tak, aby przyzwyczajał się on do załatwiania się w nim. Jeśli dziecko ma problemy i woła nas- to musimy pomóc.

Dopóki dziecko nie opanuje samodzielnego załatwiania się, pieluszka musi pozostać na swoim miejscu. Całkowicie możemy zrezygnować z pieluchy dopiero w momencie, gdy dziecko nie będzie jej już potrzebować. Rodzice muszą pamiętać, że to dziecko musi samo zdecydować czy chce się załatwiać do nocnika. Nie możemy ponaglać malucha, ponieważ go w ten sposób jedynie zniechęcimy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij