Twoje włosy puszą się, a do tego elektryzują i pozbawione są blasku. Od nasady się przetłuszczają, a od połowy są przetłuszczone? A może masz problem z suchością na całej długości. Jest na to rada. Jak nawilżyć przesuszone włosy? Poznajcie sprawdzone sposoby, a także przyczyny przesuszenia.
Dlaczego włosy nadmiernie się przesuszają?
Farbowanie stało się swoistą normą. Częste zmiany koloru nie są już tak inwazyjne jak kiedyś, bo farby zwykle nie zawierają amoniaku. Do tego nie rozjaśnia się włosów od nasady, aby nie doprowadzać do ich zbyt dużego przesuszenia i przeciążenia. Fryzjerzy rekomendują też, by koloryzację wykonywać raz na dwa czy trzy miesiące, a nie co miesiąc, aby nie obciążać nadmiernie włosów. Mimo wszystko włosy i tak stają się często wysokoporowate. Odchylają się łuski włosa przez co bardzo szybko tracą nawilżenie. Nie trzeba jednak rezygnować z koloryzacji czy stylizowania włosów, które także ma na nie negatywny wpływ. Wystarczy postawić na odpowiednią pielęgnację. Warto stosować chociażby kosmetyki termochronne przed zastosowaniem prostownicy czy lokówki, ale to oczywiście nie wszystko.
Jak dbać o włosy przesuszone? Nawilżenie włosów to podstawa
Na pewno kluczem jest nawilżenie włosów. Można to robić na różne sposoby. Niektóre z nich wydawać się mogą nietypowe ale mogą zadziałać. Otóż pomiędzy zastosowaniem szamponu i odżywki można wykorzystać płukankę do włosów na bazie octu albo płyn do higieny intymnej. Chodzi o to, by zastosować produkt o kwaśnym pH, co może pomóc przesuszonym włosom odzyskać witalność. Jednak nie trzeba sięgać aż po takie środki, bo dedykowane szampony i odżywki do przesuszonych włosów także mogą się sprawdzić. Mamy tu na myśli chociażby produkty zawierające w swoim składzie kwas hialuronowy, który wiąże wodę nie tylko w skórze, ale i we włosach. Warto wiedzieć, że jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać aż 250 cząsteczek wody w skórze właściwej.
Olejowanie włosów pomoże odzyskać im blask
W przypadku przesuszonych włosów warto stawiać na regularne olejowanie. Dostosuj częstotliwość tej czynności do tego jak często myjesz włosy. Jeśli robisz to codziennie, wykonuj olejowanie 2-3 razy w tygodniu. Gdy myjesz włosy rzadziej, może wystarczyć olejowanie raz w tygodniu. Warto wiedzieć, że olejowanie sprawdzi się niezależnie od typu włosów i tego czy przetłuszczają się czy też nie. Olejowanie wykonuje się od nasady aż po końce. Olej należy pozostawić na włosach przynajmniej na 40 minut, a najlepiej 2-3 godziny, a następnie spłukać. Sprawdzi się też nałożenie oleju na włosy na całą noc. Oczywiście w tym przypadku najlepiej je związać, a po nałożeniu oleju nałożyć czepek. Olej na włosy należy dopasować do stopnia porowatości. Włosy przesuszone są najczęściej wysokoporowate. Na nie sprawdzi się olej z czarnuszki, słonecznikowy, lniany, sojowy czy konopny. Można sięgnąć także po olej arganowy czy jojoba. Na włosy można stosować także maseczki po myciu. Należy je pozostawiać na włosach przynajmniej na 30 minut. Dobrym wyborem jest zarówno maseczka z awokado, jojoba, jak i jajeczna. Można połączyć cztery łyżki miodu z 3 łyżkami oliwy z oliwek, a także 10 kroplami olejku rycynowego oraz witaminą A+E w kroplach. Olejowanie włosów nie tylko je odżywi, ale również pomoże odzyskać im blask i sprawi, że rozczesywanie poszczególnych pasm będzie łatwiejsze.