Jak pielęgnować włosy po zmianie koloru?

Dziś na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych produktów do koloryzacji włosów. Zmiana koloru to czasem chęć odmiany własnego wizerunku, w innym przypadku farbowanie ma na celu ukrycie pojawiających się siwych kosmyków. Czy zmiana koloru włosów powinna nieść ze sobą zmianę w rutynie pielęgnacyjnej? Sam kolor nie świadczy o innych potrzebach włosów, jednak ich farbowanie może je zauważalnie osłabiać i wysuszać.

Jak zmiana koloru wpływa na potrzeby pielęgnacyjne włosów?

Potrzeby włosów mogą nieco różnić się w zależności od ich naturalnego koloru. Ciemne włosy bywają grubsze od naturalnie jasnych, częściej kręcone i bardziej problematyczne, gdy chodzi o koloryzację. Troska o ciemne włosy to przede wszystkim ich regularne nawilżanie, wygładzanie, a często także nabłyszczanie z pomocą odpowiednich odżywek.

Naturalne blond włosy często są nieco cieńsze od włosów ciemnych, jednak gęstsze i zwykle łatwiejsze zarówno pod kątem koloryzacji, jak i stylizacji. Jak dbać o blond włosy? Warto regularnie je odżywiać i nawilżać, a także wzmacniać.

Zmiana koloru włosów oczywiście nie zmieni ich naturalnych właściwości. Grube i gęste włosy po farbowaniu wciąż będą wymagać wygładzenia, a cieńsze, dodatkowo osłabione koloryzacją – odżywienia i regeneracji.

Zmiany potrzeb włosów po zmianie koloru wiążą się głównie z ich obciążeniem przez farbowanie oraz chęcią jak najdłuższego utrzymania koloru na głowie. To dlatego po koloryzacji włosów często wdraża się do pielęgnacji kosmetyki silnie nawilżające, odżywcze, a także delikatnie czyszczące, niespłukujące barwników i dodatkowo zabezpieczający kolor naniesiony na włosy.

Podstawy pielęgnacji włosów farbowanych

W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują produkty do koloryzacji włosów o delikatnym składzie, który ich nie uszkadza. Warto jednak pamiętać, że trwała koloryzacja polega na wnikaniu barwników w głąb struktury włosów, co zawsze może osłabiać ich kondycję. Pierwszym widocznym efektem jest niemalże natychmiastowa utrata nawilżenia, dlatego zaraz po koloryzacji na włosy nakłada się odpowiednią odżywkę, która nawilża je i wzmacnia.

Po koloryzacji warto zwrócić uwagę na używany na co dzień szampon. Nie powinien on zawierać zbyt agresywnych składników myjących, które mogłyby przyspieszyć spłukiwanie koloru. Dobrym wyborem będzie szampon przeznaczony do ochrony koloru, który delikatnie oczyści skórę głowy, a dodatkowo odżywi włosy i podkreśli ich odcień. Dla jak najdłuższego utrzymania pięknego i wyrazistego koloru warto sięgnąć również po odżywki do włosów zawierające naturalne barwniki takie jak na przykład henna.

Jak unikać wysuszenia włosów podczas farbowania?

Koloryzacja wcale nie musi mieć przykrych konsekwencji w postaci wysuszonych i osłabionych włosów. Żeby tego uniknąć, należy zwrócić uwagę na dwie ważne kwestie: odpowiedni dobór kosmetyków do stylizacji oraz prawidłowy sposób przeprowadzenia zabiegu.

Jeśli nie jesteś pewna swojego wyboru co do koloru farby lub wiesz, że i tak wkrótce znów zafarbujesz włosy, możesz zrezygnować z trwałej koloryzacji na rzecz zmywalnych produktów. Są one znacznie delikatniejsze dla włosów, a ich efekty utrzymują się na nich do kilku tygodni. To dobry wybór również wtedy, gdy chcesz odświeżyć kolor naniesiony wcześniej.

Przygotowujesz się do trwałej koloryzacji? Postaraj się odłożyć ją w czasie, jeśli Twoje włosy są osłabione i łamliwe. Zanim nałożysz na nie farbę pełną silnych substancji, skup się na ich odżywieniu.

Jeżeli nie masz doświadczenia w farbowaniu włosów, obawiasz się błędów lub nie wiesz, jak właściwie dobrać odpowiednie produkty, rozważ odwiedzenie profesjonalnego salonu fryzjerskiego.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij