Jak stosować olej z czarnuszki

Jak stosować olej z czarnuszki?

Olej z czarnuszki to jeden z tych produktów naturalnych, którego stosowanie może przynieść wiele korzyści dla naszego zdrowia. Ma on liczne działania prozdrowotne, obok których nie da się przejść obojętnie. Czym jest olej z czarnuszki, jakie ma właściwości i jak go stosować w diecie?

Czym jest olej z czarnuszki?

Warto zacząć od tego, czym w ogóle jest czarnuszka. To roślina, która doskonale znana już od wieków, a jej największe działania prozdrowotne zawarte są w nasionach. Inne popularne jej nazwy to kminek egipski, kmin czarny czy kolendra siewna. Z racji tego, że olej z czarnuszki był znany już za czasów władców starożytnego Egiptu, nie bez powodu jest też nazywany „złotem faraonów”. I dziś z wielką chęcią się po niego sięga, aby ulżyć sobie w licznych dolegliwościach, a także profilaktycznie zadbać o zdrowie. Olej z czarnuszki szerzej opisany jest na spichlerz-zdrowia.pl/olej-z-czarnuszki.html, gdzie wymieniono, czym się wyróżnia i dlaczego warto po niego sięgać.

Jakie właściwości ma olej z czarnuszki?

Olej z czarnuszki znany jest przede wszystkim ze swoich licznych właściwości prozdrowotnych. Z tego też względu stosowany jest nie tylko jako produkt spożywczy, ale z powodzeniem wykorzystuje się go także w medycynie i kosmetyce. Między innymi sprawdza się jako doskonały lek na alergię, zapalenie oskrzeli, dolegliwości układu pokarmowego (refluks, wrzody) czy cukrzycę. Oprócz tego pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu, wzmacnia odporność, zabezpiecza skórę przed poparzeniami i przyczynia się do szybszego gojenia ran. Pomaga także przeciwdziałać stanom lękowym i depresyjnym, a także przyczynia się do niszczenia lub zahamowania wzrostu komórek rakowych.

Jak stosować olej z czarnuszki?

Stosować olej z czarnuszki można na kilka sposobów, w zależności od tego, jaki efekt chce się osiągnąć. Najlepiej spożywać go w połączeniu z posiłkiem, w ilości 1 – 2 łyżeczek (mniej więcej 2,5 – 5 ml). Taka dawka jest najbezpieczniejsza i pozwala na sięganie po olej każdego dnia. Z powodzeniem można go też stosować bezpośrednio doustnie, w celach leczniczych. W kuchni doskonale sprawdza się jako przyprawa, często zastępując na przykład pieprz. Można go dodawać, w niewielkiej ilości, do naprawdę wielu różnych potraw. Do użytku zewnętrznego, stosuje się go na włosy, jako dodatek do szamponu oraz na skórę, by łagodzić miejsca zmienione chorobowo.

Gdzie kupić olej z czarnuszki?

Olej z czarnuszki wpisuje się doskonale w trend na zdrową żywność i produkty pochodzenia naturalnego. Oczywiście, należy pamiętać, że aby miał on właściwości prozdrowotne, musi być tłoczony na zimno, warto więc dokładnie sprawdzać takie produkty. Te dostępne w marketach mogą się nie sprawdzić, dlatego zdecydowanie lepiej kupować olej z czarnuszki w sprawdzonych sklepach ze zdrową żywnością.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania oleju z czarnuszki?

Z racji swoich licznych właściwości prozdrowotnych, olej z czarnuszki nie ma praktycznie żadnych skutków ubocznych, jak również reakcji alergicznych, dzięki czemu może być może po niego sięgnąć praktycznie każdy. Warto wyróżnić tutaj jednak wyjątki, w przypadku których, lepiej uważać. Jako że działa on rozkurczowo, nie poleca się go stosować u kobiet w ciąży, a także u dzieci poniżej 3 roku życia. Znaleźć się może także niewielka grupa osób wyjątkowo wrażliwych, na ten produkt, u których mogą pojawić się pewne skutki uboczne w rodzaju zatwardzenia, biegunki, bólu brzucha czy uczucia dyskomfortu. Dlatego chcąc rozpocząć swoją przygodę z olejem z czarnuszki, najlepiej zacząć od niewielkich dawek, by z czasem zacząć je zwiększać.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij