Jak zachować sprawność na stare lata

Jak zachować sprawność na stare lata?

Każdy z nas chciałby zachować sprawność aż do późnej starości – dla wielu nie ma nic gorszego niż konieczność korzystania z pomocy innych osób w jesieni życia. Niestety, spotykamy się z różnym scenariuszami, ale warto też pamiętać o tym, że w dużej mierze to my mamy na nie wpływ, także wtedy, gdy chodzi o naszych rodziców i dziadków.

Na sprawność człowieka wpływa bardzo wiele czynników, w tym całe dotychczasowe życie, niemniej jednak warto pamiętać o tym, że na zmiany nigdy nie jest za późno. Sprawność, zarówno ta fizyczna, jak intelektualna, może być uzyskana i podtrzymana samodzielnie lub z pomocą bliskich. O czym warto pamiętać?

Ruch i dieta to podstawa 

Przede wszystkim ważne są dwie kwestie – ruch oraz dobra dieta. Ruch pozwala na zachowanie sprawności fizycznej na długie lata i jest bardzo zdrowy dla całego organizmu, dlatego też warto pamiętać o tym, by zachęcać seniora do aktywności. Pływanie, nordic walking, specjalne zajęcia fitness, taniec – to tylko kilka propozycji. Również odpowiednia dieta jest kluczowa – niestety, wielu seniorów lekceważy zasady zdrowego żywienia, nie chcąc zmienić swoich przyzwyczajeń żywieniowych. Warto jednak wprowadzać do diety nowe produkty, zwiększyć ilość warzyw i owoców. Gdy z kolei chodzi o sprawność intelektualną, z pomocą przychodzą wszelkiego rodzaju gry planszowe, krzyżówki, książki, podróżowanie.

Opiekunka osoby starszej – pomoc w trudnych chwilach 

Niestety, nie zawsze pełna pomoc jest możliwa. Zdarza się, że dzieci nie mogą poświęcić starszemu rodzicowi tyle czasu, ile potrzebuje. W takiej sytuacji coraz częstszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy wyspecjalizowanych w tej dziedzinie placówek lub usług opiekunek osób starszych. Wystarczy tylko wpisać do wyszukiwarki on-line słowa „opiekunka osób starszych”, aby od razu zauważyć, że rzeczywiście jest w czym przebierać i oprócz zwykłych ogłoszeń prywatnych osób znajdziemy także ogłoszenia firm. Warto skorzystać z usług firmy GoldCare, pośrednika zapewniającego najlepszych opiekunów, zatrudnianych na jasnych warunkach.

Decydując się na pomoc opiekunki osób starszych, można mieć pewność, że osoba starsza znajdzie się w dobrych rękach, chociaż, oczywiście, taka decyzja nie zawsze jest łatwa w podjęciu.

 

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij