Jaką wodę pić?

Czasami zapewne zastanawiamy się jaki rodzaj wody jest najlepszy dla nszego organizmu. W tym artykule można się tego dowiedzieć.

Nie od dziś wiadomo, że woda to życie. Aby przetrwać należy ją pić. I to nie w jakichś niewielkich ilościach, ale w zasadzie jak najwięcej każdego dnia. Istnieje przekonanie, że należy pić około 2-3 litry wody dziennie. Jednakże wiele zależy od naszego trybu życia, płci czy rodzaju diety. Najlepiej więc pić wodę systematycznie, w niewielkich ilościach. Jednak należy pamiętać o tym, że spożycie wody powinno zależeć także od temperatury powietrza, diety czy płci.

Jeśli na przykład uprawiamy dużo sportu wysiłkowego to należy oczywiście dostarczać organizmowi więcej płynów i wartości odżywczych. Tak samo jest w przypadku przebywania na słońcu przy wysokiej temperaturze. Jak wiadomo nasze ciało oddycha, dlatego woda z niego wyparowuje. A wyparowuje jej więcej jeśli przebywamy na słońcu. Nie można o tym zapominać i w takiej sytuacji należy dostarczać organizmowi dużo wody nie tylko, gdy się o nią upomina, ale także co jakiś czas, na przykład co godzinę.

Woda źródlana

Woda źródlana może być spożywana po przegotowaniu. Dlatego tego typu woda znajduje zastosowanie w przygotowywaniu herbat, kaw czy innych gorących napojów. Woda źródlana zawiera zwykle maksymalnie 500mg składników mineralnych, co sprawia, że może być podawana dzieciom. Posiada mniej składników odżywczych niż woda mineralna, dlatego lepiej jest pić tę drugą. Jednak z przypadku gdy mamy do wyboru na przykład wodę z kranu albo wodę smakową, to oczywiście lepiej jest wypić źródlaną.

Na pewno będzie to zdrowsze dla naszego organizmu i przyniesie mu więcej korzyści. Uzupełnianie wody jest także niezbędne przy różnego rodzaju aktywności fizycznej. Jeśli jest ona dokonywana na świeżym powietrzu, przy wysokiej temperaturze, to ilość wody należy podwójnie uzupełnić. Nie możemy o tym zapominać, bo w przy wysokiej temperaturze naprawdę łatwo się odwodnić. Może to mieć dla nas katastrofalne skutki, jak na przykład przedwczesne zakończenie wyczekiwanych wakacji.

Spożywanie wody na co dzień

Ważne jest, aby nie zapominać o piciu wody na co dzień. Niektórzy są bardzo przyzwyczajeni do picia kawy czy nawet herbaty. Jednak to nie zastąpi nam wody. Szklanka wody na czczo też jest bardzo istotnym elementem całego dnia, gdyż powoduje że nasz organizm zostaje pobudzony do działania.

Procesy trawienne zostają pobudzone. Dzięki temu, żołądek przygotuje się na przyjęcie pokarmu ze śniadania. Potem najlepiej jest pić wodę między posiłkami, często w niedużych ilościach. Taki sposób jest najzdrowszy dla naszego organizmu. Jeśli jednak mamy problem z tym, aby pamiętać o każdej szklance wody, możemy albo ustawić sobie przypomnienia albo wypijać na przykład dwie szklanki na raz.

Oczywiście można też wzbogacić dietę o tak różnego rodzaju ziołowe herbatki. Nie można jednak z nimi przesadzać, gdyż każde zioło wywołuje określone reakcje w naszym organizmie. Najlepiej więc jest pić zwykłą wodę mineralną, która na przykład pomaga nam uzupełnić niedobory magnezu. Prawie każdy z nas ma tego rodzaju niedobory, ponieważ spożycie kofeiny wypłukuje magnez.

Nie zapominajmy więc o prawidłowej suplementacji lub właśnie spożyciu odpowiedniej ilości wody mineralnej, która zapewni dzienne zapotrzebowanie. Ponadto, warto jeszcze wiedzieć, że kawa czy mocna herbata nie zastąpi nam wody, ponieważ te napoje są mocno wysuszające. Każdy pewnie miał kiedyś takie uczucie po spożyciu, że ma sucho w gardle. To właśnie jest spowodowane kawą lub herbatą w nadmiernych ilościach, których składniki wysuszają błonę śluzową.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij