Na czym polega kalibracja alkomatu

Na czym polega kalibracja alkomatu?

Alkomat to małe, ale niezwykle pomocne urządzenie, szczególnie dla każdego, kto jest kierowcą. Każdy, kto pił, chociażby minimalną ilość alkoholu, zanim zajmie miejsce za kierownicą, powinien samodzielnie sprawdzić, zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu i jeśli jest ona, chociażby minimalna zrezygnować z prowadzenia. W poniższym tekście przybliżymy temat kalibracji alkomatu i wyjaśnimy, dlaczego jest ona taka ważna.

Czym jest kalibracja alkomatu?

Alkomat do pomiaru alkoholu to bardzo dokładne, a jednocześnie delikatne urządzenie. Kluczowe jest zatem, aby działał on z najwyższą dokładnością. W przeciwnym razie możemy oszukać samych siebie i wsiąść za kierownicę samochodu, choć nie powinniśmy, będąc przekonanym, że wskazania alkomatu są poprawne, gdy tymczasem będą one zaniżone. Nie trzeba chyba tłumaczyć, z jak ogromnym ryzykiem jest to związane. Aby uniknąć tego typu kłopotów niezbędna jest tytułowa kalibracja alkomatu, która jest w dużym uproszczeniu przeglądem okresowym. Tak jak istnieje serwis telefonów czy sprzętu AGD, tak samo spotkać możemy serwis alkomatów.

Jak często należy wykonywać kalibrację alkomatu?

Nie ma jednego uniwersalnego okresu. Tak naprawdę częstotliwość kalibracji danego alkomatu zależy od kilku czynników. Będą to m.in.: model alkomatu, (wyróżniamy alkomaty półprzewodnikowe, alkomaty elektrochemiczne, bezustnikowe, policyjne, dowodowe) częstotliwość jego używania, jak również warunki przechowywania. Każdy producent podaje w instrukcji alkomatu szczegóły co do jego eksploatacji. Jedno nie ulega wątpliwości. Lepiej zrobić kalibrację alkomatu częściej niż rzadziej.

Jak często należy wykonywać kalibrację alkomatu

Dlaczego kalibrację alkomatów powinno się zlecać profesjonalistom?

Zanim komuś przyjdzie go głowy chęć zaoszczędzenia na serwisie, powinien mieć świadomość co grozi za jazdę po spożyciu alkoholu. Dla przypomnienia aktualne przepisy określające dopuszczalne normy obecności alkoholu w wydychanym powietrzu są bardzo surowe. Wystarczy bowiem od 0,1 mg do 0,25 mg w dm³, aby mówić o wykroczeniu lub 0,25 mg w 1dm³, aby mieć do czynienia z przestępstwem. Konsekwencje wynikające z jazdy po alkoholu mogą być olbrzymie łącznie z karą pozbawienia wolności.

Podczas serwisu, alkomat poddawany jest testom, aby zbadać jak bardzo jest rozregulowany. Następnie wykonuje się tzw. restart urządzenia i ustawia za pomocą specjalnych wzorców. Wykonanie usługi w autoryzowanym serwisie gwarantuje nam, że przynajmniej do czasu kolejnego przeglądu możemy zaufać jego wskazaniom. Co istotne, zakup nowego alkomatu powinien być dokonany w zaufanym sklepie. Stając się posiadaczem alkomatu otrzymamy certyfikat kalibracji, czyli potwierdzenie, że spełnia on wszelkie wymagane normy. W większości przypadków możliwa jest również naprawa alkomatów. Tak czy inaczej, zamiast zastanawiać się, ile kosztuje kalibracja alkomatu, należy mieć zawsze przygotowane na cel pieniądze.

Czy są jakieś uniwersalne zasady sprawdzenia urządzenia bez względu, na jakiego to modelu alkomatu używamy?

Producenci alkomatów wskazują kilka szczegółów, które mogą wskazywać, że niezbędna jest kalibracja.
Przede wszystkim będą to jego odczyty. Jeśli po spożyciu alkoholu np. w domowym zaciszu użyjemy alkomatu i wskaże on nam 0,00% w wydychanym powietrzu będzie to ewidentny znak, że alkomat nie działa jak należy. Oczywiście warto powtórzyć test pamiętając o tym, aby wykonywać go minimum 20-30 min.
Inną oznaką mówiącą o tym, że alkomat nie działa będzie napis CAL, widoczny na wyświetlaczu.
Duże znaczenie dla działania alkomatu ma również sposób jego przechowywania. Nie powinien być on poddawany dużym różnicom temperatur ani znajdować się w pobliżu alkoholu. Pomimo że jest on przechowywany w szczelnych butelkach, minimalne opary mogą zakłócić jego właściwą pracę. Widać zatem jak łatwo można zaburzyć prawidłową pracę alkomatu. Dlatego oprócz regularnej kalibracji alkomatu należy sprawdzać ww. szczegóły.

Małgorzata Wysocka

Małgorzata Wysocka

Od wielu lat związana z dziennikarstwem medycznym, specjalizując się w tematyce zdrowia kobiet. Pasjonuje się nowoczesnymi metodami diagnostyki i terapii. W wolnym czasie prowadzi warsztaty edukacyjne promujące profilaktykę zdrowotną.

Artykuły: 190

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *