Odżywianie w czasie treningu

Wraz z nadejściem cieplejszych dni, wiele osób podejmuje się trudnego zadania dbania o swoją aktywność fizyczną. Prowadzenie typowo sportowego trybu życia wydaje się dość trudną sprawą także dla profesjonalisty zajmującego się sportem zawodowo. Dla amatora tego typu temat jest jeszcze trudniejszy.

Prawdziwi sportowcy muszą trzymać się ściśle określonego sposobu żywienia, ponieważ tylko w taki sposób są oni w stanie utrzymać dobrą formę fizyczną, co wpływa na ich kondycję. Dieta sportowca ma dostarczać tylko najważniejsze składniki odżywcze oraz energię, która jest niezbędna podczas długotrwałych treningów. Sporty siłowe opierają się na kondycji, a prawidłowe odżywianie jest w tym wypadku jednym z wielu etapów treningu.

Trzeba jeść zdrowe rzeczy

Jedzenie prawdziwego sportowca nie powinno być obciążeniem dla żołądka. Potrawy powinny być lekkie, ale jednocześnie posiadać w sobie dużą wartość energetyczną niezbędną do zachowania formy. Oczywiście wybrane produkty muszą posiadać szereg różnych witamin i innych składników mineralnych oraz muszą charakteryzować się niską zawartością tłuszczu, który jest wrogiem dla każdego szanującego się sportowca.

W czasie trwającego dnia, treningi to podstawa zachowania formy. Posiłki w dniach, kiedy mamy treningi muszą być lekko strawne i najlepiej, jeśli są to produkty pochodzenia roślinnego, ponieważ łatwiej się metabolizują. Największa porcja jedzenia powinna zostać zjedzona zaraz po treningu. Ma to swój konkretny cel, ponieważ w ten sposób sportowiec jest w stanie odzyskać pokłady energii, co jednocześnie sprzyja regeneracji całego ciała.

Co z mięsem?

Pomimo wielu wyrzeczeń sportowiec stara się jadać mięso, ale pozbawione tłuszczu. Chude mięsa mogą być urozmaiceniem diety, ale nie wolno przesadzać z ilością tego typu posiłków w ciągu miesiąca. Sportowiec powinien jadać wieprzowinę, ponieważ posiada ona małą ilość szkodliwych tłuszczów. Prawdziwy sportowiec musi w swojej diecie uwzględnić dużą ilość białka, ponieważ jest to jeden z niezbędnych składników budulcowych, który wpływa między innymi na rozwój poszczególnych mięśni w ciele człowieka.

Białko zawiera niezbędne proteiny, które wpływają na kondycję każdego sportowca. W przypadku diety zawodnik powinien co jakiś czas urozmaicać swoje menu i rozbudowywać je o nowe pozycje. Warzywa czy owoce są idealnym uzupełnieniem każdej diety, ale wszystko musi mieć swoje granice. Sportowiec powinien zjadać warzywa w formie surowej, ponieważ tylko gotowe produkty posiadają największe stężenia witamin i innych składników odżywczych.

Zawodowcy bardzo często wykorzystują owoce i przygotowują z nich różnego rodzaju koktajle, które wpływają w znaczący sposób na zdrowie danego zawodnika. W przypadku amatorów zasady są niezmienne. Jedyną różnicą jest ilość treningów i ich intensywność.

Amator musi się oszczędzać

Pamiętajmy że będąc jedynie pasjonatami zdrowego stylu życia, nie jesteśmy w stanie wykonywać tak ciężkich ćwiczeń, jak profesjonaliści. Jeśli zignorujemy takie ostrzeżenie to może się okazać, że nasze ciało nie wytrzyma takiego tempa i doznamy poważnej kontuzji. Jeśli zabieramy się za ćwiczenia, to powinniśmy robić to systematycznie, ale i z głową.

Po każdym treningu musimy zregenerować ciało, tylko w taki sposób, będziemy gotowi do następnych sesji treningowych. Nie musimy nikomu nic udowadniać, mierzymy swoje siły na zamiary, a sport traktujmy jak zabawę. Amatorzy mogą osiągać dobre wyniki, ale to wymaga lat pracy i ciężkiego zaangażowania- nie każdy jest w stanie tyle poświęcić dla sportu. Dobre odżywianie to nie tylko wyniki w sporcie, ale i zdrowe ciało wolne od chorób i schorzeń.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij