Opryszczka wargowa to jedna z najczęściej występujących dolegliwości o podłożu wirusowym. Nie jest to nic przyjemnego, ponieważ wiąże się ze swędzącą i bolesną zmianą na ustach, która długo się goi. Czym właściwie jest opryszczka wargowa, jakie są jej przyczyny, objawy oraz sposób leczenia? Jak można się jej pozbyć?
Czym jest opryszczka wargowa?
Opryszczka wargowa to często występująca dolegliwość, z którą zmaga się praktycznie każdy z nas. Winowajcą jest tutaj wirus opryszczki pospolitej, a jej najczęstsze miejsce występowania to usta. Zazwyczaj do zarażenia dochodzi jeszcze w dzieciństwie, poprzez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną lub przez przedmiot do niej należący.
Tutaj też pojawia się zła wiadomość – opryszczki nie da się całkowicie pozbyć. Zostając raz zarażonym, jest się nosicielem wirusa do końca życia, a leczyć można co najwyżej objawy. Opryszczka daje o sobie znać najczęściej w okresie osłabienia odporności organizmu i wówczas pojawia się swędzące i bolące czerwonawe obrzmienie na wardze. Wypełniają się one płynem, a następnie pękają. Tak powstałe rany są bardzo nieprzyjemne, do tego długo i boleśnie się goją.
Jak leczyć opryszczkę wargową?
Z opryszczki nie da się wyleczyć, można jednak łagodzić jej objawy i przyspieszyć proces jej gojenia. W aptekach dostępne są specjalne leki, ale równie dobrze można w tym celu zastosować domowe sposoby, których jest co najmniej kilka. Często używa się do tego produktów łatwo dostępnych w domu czy w sklepie, z których wykonuje się specjalne mikstury.
Czosnek, miód i cebula na opryszczkę?
Wiele składników mających lecznicze działanie można znaleźć we własnej kuchni, choć są też i tacy, którzy nie do końca wierzą w to, że rzeczywiście pomagają. To czy czosnek działa na opryszczkę wyjaśnia artykuł na kochamczytac.pl i podobnie wygląda to z innymi produktami jak choćby miód i cebula. Równie często wymienia się jako doskonały lek także aloes, ocet oraz napary ziołowe i olejki eteryczne. Z herbatek ziołowych, najlepiej sięgać po melisę, a także wykorzystanie świeżo zaparzonej torebki czarnej herbaty. Obie posiadają taninę, która ma właściwości ściągające oraz przeciwwirusowe, które sprawdzają się przy łagodzeniu przykrych objawów.
Największą zaletą produktów pochodzenia naturalnego, jest przede wszystkim fakt, iż posiadają one lecznicze właściwości, związane z posiadanymi składnikami odżywczymi. Najczęściej opiera się to na tym, że miejsce zmienione objawowo smaruje się lub przykłada do niego dany produkt. Poprawę powinno się odczuć po krótkim czasie, regularnego stosowania.
Jakie leki na opryszczkę?
Jeżeli żadna z naturalnych metod nie zadziała, można jeszcze sięgnąć po leki apteczne, których na rynku nie brakuje. Opcji jest tutaj kilka, a pierwszym z nich są preparaty doustne o działaniu przeciwwirusowym. Oczywiście w tym przypadku najlepiej byłoby przede wszystkim brać je zgodnie z zaleceniami lekarza i w ustalonych dawkach. Równie popularne w leczeniu opryszczki jest stosowanie kremów, maści i żeli, które jednak są nieco słabsze niż standardowe leki. Z tego też względu najlepiej sprawdzają się w przypadku dolegliwości o łagodnym przebiegu. Można je dostać w aptece bez recepty.