Porady dermatologa przy kłopotach z włosami

Ludzie mają niewątpliwie różne problemy z włosami. Jeśli chodzi o mężczyzn, szczególnie problematyczne jest dla nich wypadanie włosów. Jednakże, czasem mają też problem z tym ,że włosy są słabe i się łamią.

Jeśli jednak chodzi o łysienie, jest to zdecydowanie najpoważniejszy problem z włosami, z którym uporać może się nawet dermatolog.

Najpierw badania

Zanim dermatolog z Białegostoku lub dowolnego innego miejsca rozpocznie leczenie, musi zbadać, dlaczego łysiejemy. Czasami wykonuje badania usg, jednak nie jest to zbyt częste. Przeważnie przede wszystkim diagnoza polega na wywiadzie z pacjentem. Dermatolog szuka przyczyny łysienia poprzez zadawanie nam wielu różnych pytań.

Często również może nas skierować na badanie krwi. Wydaje się, że dla niektórych jest to problem, gdyż boją się pobierania krwi, ze względu na strach przed igłą, jednakże zawsze warto pamiętać, że jest wiele zdecydowanie bardziej bolesnych zabiegów diagnostycznych, jak chociażby gastroskopia.

Transplantacja cebulek

Jednym z najpopularniejszych zabiegów, jakie wykonuje każdy fachowiec, czy jest on z Krakowa, czy też dermatologiem z Białegostoku, na wypadanie włosów, jest transplantacja cebulek włosowych. Polega ona na przeszczepianiu zdrowych cebulek z miejsc, w których rosną włosy. Dzięki temu, na całej głowie mamy dokładnie takie same włosy, gdyż wszystkie one są nasze.

Ponadto, nieraz możliwe jest też przeszczepienie całych płatów skóry z włosami. Jest to bardzo skuteczny zabieg, podobnie jak ten poprzedni. Tym nie mniej, nie każdy się na niego decyduje, przede wszystkim dla tego, że jest to dosyć kosztowne. Ponadto, są inne, o wiele prostsze sposoby na łysienie. Nie zawsze są skuteczne ,ale często wystarczają.

Zmień sposób odżywiania

Bardzo często dermatolog, gdy przeprowadzi z nami wywiad wie już doskonale, dlaczego łysiejemy. Często może się okazać, że jest to wynikiem naszej bardzo niewłaściwej diety .W takim przypadku, prawie zawsze skorygowanie nawyków żywieniowych całkowicie rozwiązuje problem.

Jednakże, jeśli problem wypadania włosów przez dłuższy czas po zmianie nawyków nie ustępuje, oznacza to, że problem jest poważniejszy i trzeba rozpocząć jakieś poważne leczenie.

Leki też mogą powodować łysienie

Jak się okazuje, łysiejemy nie tylko dlatego, że źle się odżywiamy. Czasami również jest to efekt tego, że bierzemy jakieś leki. Większość z nas nie czyta zbyt dokładnie ulotek lekarstw. Mało tego, wiele osób w ogóle ich nie czyta. Dlatego też, często nie wiemy, że jakiś lek może powodować okresowe łysienie. Dermatolog jednak powinien o tym wiedzieć, dlatego powinien on odpowiednio rozpoznać przyczynę łysienia, jeśli jest nią jakiś lek.

Warto mieć na uwadze, że łysienie spowodowane lekiem jest tymczasowe. Zaraz jak odstawimy dany lek włosy przestają wypadać. Z tego też względu, jeśli włosy dalej wypadają, pomimo odstawienia leku, to znaczy, że przyczyna jest inna .Czasami może pojawić się taki zbieg okoliczności, że bierzemy lek, który powoduje wypadanie włosów, a w tym samym czasie również zaczynamy łysieć z jakiegoś całkiem innego powodu.

Problemy z hormonami

Jak się okazuje, często problem łysienia wynika z zaburzenia gospodarki hormonalnej. Zaburzenie to może być nieraz bardzo skomplikowane. Przeważnie w takiej sytuacji dermatolog decyduje się na przepisanie nam leków na łysienie. Leki te mają opanować sytuację w naszym układzie hormonalnym.

Czasami jednak dermatolog może nas odesłać również do endokrynologa. Jest to lekarz, który jak nikt inny zna się bowiem na hormonach. Może on być w takiej sytuacji skuteczniejszy niż dermatolog. Jednakże, najlepiej jest, gdy przy leczeniu łysienia lekarze obu tych specjalności ściśle ze sobą współpracują.

Jeśli zaś chodzi o leki, to warto pamiętać, że łykanie ich ma jakikolwiek sens tylko wtedy, gdy zaleci nam to dermatolog, czy też jakiś inny lekarz specjalista. Są bowiem pewne preparaty, czy to w maści, czy w tabletkach, które możemy kupić nie posiadając recepty. Niestety, ich skuteczność jest marna. Mało tego ,czasami środki te są wręcz szkodliwe i mogą tylko przyspieszyć proces łysienia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij