Profilaktyczne badania usg u mężczyzn

Niewątpliwie, każdy człowiek musi od czasu do czasu przeprowadzać pewne profilaktyczne badania. Dotyczy to młodych i starych, zarówno kobiet jak i mężczyzn.

O ile kobiet zwykle nie trzeba przekonywać do robienia badań profilaktycznych, o tyle mężczyźni często się im opierają. Okazuje się natomiast, że niektóre badania w ich przypadku są bardzo ważne, szczególnie badania USG różnych części ciała.

Jama brzuszna i jej badanie

Niewątpliwie, szczególnie w przypadku właśnie mężczyzn, jednym z ważniejszych badań profilaktycznych jest USG jamy brzusznej. Mężczyźni bowiem często mają na przykład kamienie na nerkach. Również to przede wszystkim mężczyźni mają problem z zapaleniem woreczka żółciowego.

Warto zauważyć, że schorzenia o których mowa powyżej, prawie nigdy nie prowadzą do zgonu. Tym nie mniej, kamica nerkowa, a także zapalenie woreczka żółciowego to poważne choroby, których zaniedbanie grozi stałą utratą zdrowia.

W jakim wieku wskazane są badania USG jamy brzusznej?

Jeśli chodzi o jamę brzuszną, badania USG w Białymstoku lub dowolnym innym miejscu, wskazane są już u mężczyzn, którzy skończyli trzydzieści lat. Młodsi raczej nie są jeszcze zbytnio narażeni na tę chorobę. Im starszy mężczyzna, tym bardziej jest narażony.

Warto pamiętać, że im szybciej wykryje się takie schorzenia jak kamica nerkowa czy zapalenie woreczka żółciowego, tym łatwiej je leczyć. Przede wszystkim jest to ważne z tego względu, że schorzenia te, pomimo iż nie są jakieś straszliwie groźne, gdyż jak już wcześniej wspomniano, raczej nie prowadzą do śmierci, to jednak powodują niewyobrażalny wręcz ból.

Nawet najbardziej wytrzymały na ból mężczyzna będzie bardzo cierpiał, jeśli odpowiednio wcześnie nie podejmie leczenia. Warto mieć na uwadze, że jeśli kamienie nerkowe zostaną odpowiednio wcześnie wykryte, to leczenie można podjąć jeszcze zanim pojawią się jakiekolwiek dolegliwości bólowe.

Jeśli chodzi o to, kto przeprowadza badanie USG, to generalnie każdy lekarz w zasadzie może je przeprowadzić .Zarówno chirurg jak i dermatolog, czy lekarz jakiejkolwiek innej specjalności.

Nie jest to bowiem tak trudne badanie jak na przykład gastroskopia. Tym nie mniej, jeśli chodzi o USG jamy brzusznej, to najlepiej ,aby wykonywał je gastrolog.

Badanie USG prostaty – konieczne u starszych mężczyzn

Niewątpliwie, chorobą dziesiątkującą mężczyzn w dojrzałym już wieku jest rak prostaty. Problem ten nie dotyczy młodych mężczyzn, jednak ci po 40 roku życia jak najbardziej powinni już rozpocząć regularne badanie prostaty. Wydaje się, że z wiekiem badania kontrolne powinny być wykonywane coraz częściej, gdyż z każdym rokiem ryzyko tej choroby wzrasta.

Zdecydowanie, badania USG Białystok, jeśli chodzi o prostatę, w pewnym momencie swojego życia powinien rozpocząć każdy mężczyzna. Niewątpliwie jednak, szczególnie często powinien poddawać się im każdy mężczyzna, u którego w najbliższej rodzinie ktoś chorował na raka prostaty.

Jak się bowiem okazuje, wszystkie nowotwory są mniej lub bardziej dziedziczne. Z tego też względu, jeśli mamy chorego w rodzinie, to sami również jesteśmy bardziej narażeni na to, ze zachorujemy.

Wczesne leczenie to podstawa

Niektórzy twierdzą, że skoro i tak mają zachorować, to po co się mają badać, przecież to ich nie wyleczy. Okazuje się jednak, że jest to bardzo niewskazane myślenie. Oczywiście, przez to, że będziemy regularnie robić badania USG Białystok nie sprawimy, że choroba się nie pojawi, jeśli ma się pojawić.

Jednakże, mamy szansę wykryć nowotwór, kiedy jeszcze będzie stosunkowo niegroźny. Jeśli się to uda, to leczenie go będzie bardzo proste, i nie odczujemy na swoim zdrowiu specjalnych konsekwencji tej choroby.

Pęcherz i nerki

Niewątpliwie, warto również czasami wykonywać kontrolnie badanie USG pęcherza oraz nerek. Jak się okazuje, akurat to badanie wskazane jest dla wszystkich, nie tylko dla mężczyzn.

Badanie nerek i pęcherza pozwala bowiem wykryć wiele chorób tych narządów, ale poprzez wykrycie jakiś nieprawidłowości w tych narządach można także odkryć choroby innych części ciała.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij