Przeszczep mikrobioty jelitowej – co to jest i jak działa?

Zaburzenia składu mikroflory jelitowej przyczyniają się do rozregulowania jej funkcji. U pacjentów dotkniętych tym problemem obserwuje się wówczas większe ryzyko występowania niepożądanych infekcji, chorób autoimmunologicznych czy zaburzeń czynnościowych układu pokarmowego. Z tego powodu coraz więcej uwagi poświęca się zagadnieniu funkcjonowania flory bakteryjnej jelit i dostępnym metodom na skuteczną poprawę jej składu. Jeden ze sprawdzonych sposobów leczenia uciążliwych dolegliwości stanowi przeszczep mikrobioty jelitowej. Sprawdź, na czym polega ten zabieg i dowiedz się, kiedy warto się na niego zdecydować.

Przeszczep mikrobioty jelitowej – przebieg

Przeszczep mikrobioty jelitowej, zwany potocznie przeszczepem kału, wykonuje się w celu poprawy składu i różnorodności flory bakteryjnej osoby chorej. Liczne badania potwierdzają bowiem jego skuteczność w procesie leczenia chorób związanych lub bezpośrednio wywołanych przez dysbiozę jelitową, czyli zaburzenia równowagi flory bakteryjnej.

Sam przeszczep polega na wprowadzeniu do jelita pacjenta specjalnej zawiesiny sporządzonej z kału pochodzącego od zdrowych dawców, którzy przeszli uprzednio serię niezbędnych badań wykluczających obecność niepożądanych infekcji. Preparat ten przyjmuje postać zawiesiny w soli fizjologicznej i zazwyczaj jest podawany biorcom do jelita cienkiego za pomocą gastroskopu. Sam przebieg procedury wygląda w sposób podobny do klasycznego badania gastroskopii – z tą różnicą, że w trakcie przeszczepu mikrobioty jelitowej w gastroskopie umieszcza się dodatkowo specjalną sondę, przez którą podaje się zawiesinę z preparatem flory jelitowej. Całość zabiegu odbywa się w krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym, dzięki czemu pacjenci nie odczuwają bólu ani dyskomfortu.

Alternatywną metodą przeszczepu mikrobioty jelitowej jest podanie flory do jelita grubego za pomocą kolonoskopu, a także w formie specjalnych wlewek doodbytniczych oraz kapsułek doustnych z suszonym preparatem. Warto wiedzieć jednak, że te sposoby są rzadziej stosowane z uwagi na niższą skuteczność, a także możliwość uszkodzenia części cennych składników flory podczas tworzenia preparatu w formie kapsułek.

Wskazania do zabiegu

Przeszczep mikrobioty jelitowej stanowi – obok antybiotykoterapii – podstawową metodę leczenia w przypadku zdiagnozowania u pacjenta infekcji Clostridium difficile. Skuteczność przeszczepu flory jelitowej sięga nawet 93%, również u pacjentów, u których antybiotykoterapia nie przyniosła efektu. Wśród najczęstszych objawów sugerujących obecność tej infekcji wskazuje się silne biegunki połączone z uciążliwym bólem brzucha. Natomiast w grupie osób najbardziej narażonych znajdują się osoby, które odbyły długotrwałą terapię antybiotykami, a także seniorzy, osoby z obniżoną odpornością oraz pacjenci chorujący na nieswoiste zapalenie jelit. Istotnym czynnikiem ryzyka bywa również przebyta hospitalizacja, zwłaszcza w przypadku wymienionych grup chorych.

Przygotowanie do zabiegu

Samo przygotowanie do przeszczepu mikrobioty jelitowej nie jest ani skomplikowane, ani przesadnie wymagające dla osób oczekujących na zabieg. W sytuacji, gdy podanie zawiesiny ma być wykonane za pomocą gastroskopu do początkowej części jelita, pacjenci powinni jedynie pozostać na czczo, czyli co najmniej 8h bez jedzenia i 4h bez spożywania płynów. Wynika to z zaleceń obowiązujących przed krótkotrwałym znieczuleniem dożylnym, a także z uwagi na brak możliwości podania flory bakteryjnej na pełny żołądek.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij