Recepta online, którą wystawia zdalna przychodnia - jak ją dostać

Recepta online, którą wystawia zdalna przychodnia – jak ją dostać?

W 2019 roku wszystkie działające w Polsce apteki wprowadziły u siebie możliwość realizacji recept online. Działanie takiej recepty oraz to, jak można ją uzyskać, wciąż pozostaje jednak tajemnicą dla wielu Polaków, tymczasem zdalna przychodnia może okazać się niezwykle pomocna w nagłych sytuacjach.

Recepta online, którą wystawia zdalna przychodnia - jak ją dostać

Zdalna przychodnia i internetowa konsultacja z lekarzem

Lekarz online to specjalista medycyny, który przeprowadza wywiad medyczny, ocenia stan zdrowia pacjentów, wydaje zalecenia zdrowotne i wypisuje recepty na odległość. Do swojej pracy wykorzystuje on internet, zbierając przez dedykowane strony internetowe informacje o pacjencie, czy telefon, dopytując o ważne kwestie, które nie zostały poruszone w podstawowym formularzu. Możliwość zapisania się na internetową konsultację medyczną zapewnia zdalna przychodnia.

Recepta online, którą wystawia zdalna przychodnia - jak ją dostać

Pacjent po wykupieniu konsultacji niemal natychmiast otrzymuje do wypełnienia formularz, w którym proszony jest o podanie wszystkich istotnych dla lekarza informacji. Czas, w jakim lekarz online odpowie na otrzymany formularz, może się różnić, lecz zwykle wynosi około jednej godziny. Jeśli lekarz nie stwierdzi żadnych istotnych przeciwwskazań, może on wystawić pacjentowi wirtualną receptę.

Recepta online – co to jest i jak ją zrealizować?

Najważniejsze, co należy wiedzieć, to fakt, że recepta online nie różni się w żaden sposób od tej tradycyjnej wypisywanej na papierowym druku. Może ona natomiast okazać się znacznie wygodniejsza. Wirtualne wersja recepty nie będzie tak łatwa do zgubienia, potargania, czy zniszczenia. Co więcej, zawsze pozostaje ona czytelna, ponieważ nie wypisuje się jej ręcznie.

Recepta online, którą wystawia zdalna przychodnia - jak ją dostać

Recepta online może zostać zrealizowana w każdej aptece przez 30 dni od jej wystawienia. Do pacjenta dociera ona w formie wiadomości e-mail lub SMS. Z wiadomością taką pacjent udaje się do apteki, gdzie zostaje poproszony o podanie swojego numeru PESEL, oraz 4-cyfrowego kodu otrzymanego wraz z receptą. Farmaceuta na podstawie tych informacji może odnaleźć wirtualną receptę w bazie i podać pacjentowi przepisane dla niego leki.

Recepta online, którą wystawia zdalna przychodnia - jak ją dostać

Najczęściej receptę online przepisuje się na środki takie jak antykoncepcyjna tabletka dzień po stosunku. Pacjentki, które jej potrzebują, muszą działać szybko, ponieważ aby środek zadziałał, musi zostać przyjęty w określonym czasie. Niestety lekarze pierwszego kontaktu często odmawiają wydania tego rodzaju recepty, a na wizytę u ginekologa kobiety muszą oczekiwać przez wiele dni, a nawet tygodni. Zdalna przychodnia i lekarz online wypisujący wirtualne recepty może okazać się w takiej sytuacji jedynym rozsądnym rozwiązaniem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij