Rower dla seniora – co należy wiedzieć?

Rower dla seniora – co należy wiedzieć?

Warto wiedzieć, że nie ma żadnej granicy wiekowej aby rozpocząć uprawianie sportu. Wśród najchętniej uprawianych aktywności fizycznych wśród osób starszych jest niewątpliwie jazda na rowerze. Jest to sport przyjemny, niezbyt męczący a przy okazji pomaga w lepszym samopoczuciu i rozruszaniu stawów.

W przypadku biegania u starszych osób niektórzy nawet nie polecają tego rodzaju sportu. Wpływa to negatywnie na stawy a jazda na rowerze jest nie tylko przyjemniejsza ale także ma znacznie lepszy wpływ na zdrowie starszej osoby. Jaki rower wybrać? Jak o niego zadbać? Jakie środki na niego przeznaczyć? To są pytania wydawałoby się proste, jednak dla osoby, która po długiej przerwie kupuje rower mogą stanowić kłopot.

Jaki sklep wybrać? Czy sklep rowerowy online się nadaje dla osób starszych?

Wybór sklepu nie powinien stanowić większego problemu. Ważne jest, aby sklep miał dobrą renomę i zaufanych sprzedawców, którzy w razie czego służą swoimi radami i pomocą. W większych miastach naprawdę łatwo jest znaleźć takie sklepy. Jednak w dobie komputeryzacji nastąpił rozwój także sklepów sieciowych i bardzo łatwo dziś znaleźć dobry sklep rowerowy online, taki jak choćby ten: http://www.rowerzysta.pl/.

Dla osób starszych może być to mało przekonujące, ponieważ wiadomo, że łatwiej wybrać rower oglądając go, jednak przy pomocy kogoś biegłego w tych sprawach można spokojnie dokonać zakupu przez internet. Jest to bezpieczne, wygodne i czasami można znaleźć niższe ceny niż to jest w sklepach stacjonarnych.

Warto również wspomnieć, że w internecie jest znacznie szerszy wybór firm produkujących rowery – Focus, Kellys czy Romet. Rowery tych firm są najczęściej spotykanymi zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych.

Na co zwrócić uwagę kupując rower dla seniora?

Wygoda – to jest główny czynnik, którym należy się kierować. Nie są wcale najważniejsze nowoczesne technologie, wielostopniowe przerzutki i inne gadżety. Dla osób starszych ważna będzie przyjemność z jazdy. Główne dwie sprawy to duże koła i lekka rama. Najlepsze są koła 28-calowe, ponieważ im większe koła tym większa przyjemność z jazdy i łatwiejsze pedałowanie.

Lekka rama stanowi o ciężarze roweru a im jest on lżejszy, tym łatwiej się jeździ. Sprawą drugorzędną będą przerzutki czy amortyzatory (chociaż i te są ważne szczególnie podczas jazdy terenowej). Rower musi być wygodny i to jest kwestia kluczowa.

Marka czasami nie jest najważniejsza a właśnie dany model roweru. Oczywiście znajdą się osoby, które mają przekonanie, że jedna marka ma dużą przewagę nad innymi, na przykład mogą to być rowery Focus czy Romet. Trzeba jednak wiedzieć, że marka nie gra roli.

Warto także zwrócić uwagę podczas kupna na siodełko. Teoretycznie można je w każdej chwili wymienić, ale jeśli jest odpowiednio duży wybór, to lepiej kupić od razu najlepszy model. Dla osoby starszej poleca się siodełko szerokie, które umożliwi przyjęcie jak najwygodniejszej pozycji wyprostowanej.

Wśród osób starszych najpopularniejszą marką jest romet. Rowery tej firmy sprzedają się znakomicie. Jednak warto wiedzieć, że na rynku równie dobrymi opiniami cieszy się chociażby marka rowerów Kellys. Rowery od tego producenta są bardzo polecane również dla osób starszych.

Jak dobrze dbać o rower?

Pamiętajmy, że kupno roweru to jedno. Trzeba o niego także dbać i go odpowiednio serwisować. Najlepsza będzie coroczna wizyta na wiosnę w serwisie rowerowym (niektóre oferty sklepów nowych rowerów posiadają także kilkuletnie, darmowe przeglądy). Zadbane hamulce, dobrze nasmarowany łańcuch, mocne linki od przerzutek i hamulców oraz dobrze przygotowane do jazdy opony – to bardzo ważne kwestie świadczące o bezpieczeństwie użytkownika roweru.

Nie wolno zaniedbywać przeglądów ani napraw a łańcuch warto smarować odpowiednio często aby utrzymać go w jak najlepszym stanie. Ciekawą opcją jest oczywiście dokupienie różnych dodatków, które urozmaicą jazdę. Może to być chociażby licznik rowerowy, który nie tylko pokaże daną prędkość ale także będzie zbierał dane ile w ciągu dnia zostało przejechane czy ogólny przebieg roweru.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij